Ασθένειες Έχασα οχτώ από τα δέκα χηνάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mousepad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mousepad

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
53
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Πριν κανένα μήνα έβγαλα 10 χηνάκια απο μηχανή. Τα 2 δε μπόρεσαν να σταθούν στα πόδια τους (ήταν ανοιχτά το σχηματίζοντας μια ευθεία). μετά από καμια εβδομάδα τα έχασα. Αυτο που με ανησυχεί τώρα είναι οτι μετά απο τόσο καιρό έχασα και άλλα 6 χηνάκια με αυτό τον τρόπο. Ρώτησα σε κάποιον pet shop και μου έδωσαν ένα φάρμακο το οποίο μου είπαν να το βάλω στο νερό τους. Είδα οτι ένα χηνάκι στάθηκε στα πόδια του αλλα τρέμουν. τους δίνω την τροφή που δίνω στα κοτοπουλάκια (φύραμα). Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Είναι η πρώτη φορα που ασχολούμαι με χήνες και ψάχνοντας στο ίντερνετ για το πρόβλημα αυτό δεν έχω βρει καμία απάντηση. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Ευχαριστώ
 
εμενα μου ακουγεται για σαλμονελα. εχω χασει χηνακια ετσι. τα ποδια τους ηταν σαν "χυμένα";
 
Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς "χυμένα". Αν σου πω ότι σχηματίζουν μια ευθεία γραμμή θα σε βοηθήσω (το ένα πόδι από τη δεξιά πλευρά και το άλλο από την αριστερή);
 
παραλυτα δεν είναι. μπορούν να τα κουνάνε απλά δεν μπορούν να τα κλεισουν και να σταθούν στα πόδια τους (πως κανουν οι μπαλαρίνες σπαγκάτο; έτσι είναι. Δε μπορώ να δώσω κάποια άλλη περιγραφή.)
 
τοτε δεν ειναι σαλμονελα. Δεν ξερω τι μπορει να ειναι.
 
Καλημέρα.

Ευχαριστώ για τα μηνύματα. Τελικά πήγα σε ένα κτηνίατρο και του είπα τα συμπτώματα που εμφανίζουν. Μου είπε ότι είναι μικρόβιο και και μου είπε να τους δώσω από μισό χάπι (δε θυμάμαι το όνομα) πρωί βράδυ για 4 μέρες, ένα σπρέυ να απολυμάνω το χώρο. Ελπίζω να γίνουν καλά γιατί έχουν μεγαλώσει αρκετά και είναι μια τρέλα. Χαίρομαι να τα χαζεύω. Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.
 
Σημερα το απογευμα θα τα πάω στον κτηνιατρο.
 
κρίμα για τα χηνάκια σου! Ελπίζω να τα καταφέρουν όσα ζήσανε!
εγώ απ ότι είχα διαβάσει στο ίντερνετ για τα χήνακια έλεγε κάπου να μην τα έχουμε σε πάτωμα που γλιστράει γιατι λόγο της γρήγορης αναπτυξής τους τα πόδια εξαρθρώνονται στο σημείο του γοφού και σπάνια επιβιώνουν όσα το παθουν...
 
Τα πήγα στον κτηνίατρο. αυτό που είχε πρόβλημα με τα πόδια του τα εδεσε και τώρα στέκεται μια χαρα. Μου είπε να μην του έχω χωρο να περπαταει μόνο να τρώει και να πίνει νερο. το έπαθε αυτό απο τη γρήγορη ανάπτυξη που έχουν σε σχέση με τα κοτοπουλάκια οπότε πρέπει να ενισχύσω την τροφή τους με βιταμίνες. Θα πάω στο πετ σοπ αυριο. Βέβαια δεν την έβγαλα και πολυ καθαρη γιατι από τον προηγουμενο κτηνίατρο που μου έδωσε το χάπι αυτα έπαθαν μια λοίμωξη και τωρα τα δινω αντιβιωση. μου είπε να βάλω και πολυβιταμίνες στο νερό τους. τους δίνω ηδη ivavit. Ο γιατρός είπε να τους δώσω για παπαγαλάκια. Αυριο πάλι επίσκεψη στο pet shop. Εσείς ποια λέτε να πάρω; λόγω όγκου πρέπει να είναι αρκετα δυνατη
 
Καλησπέρα Άννα πως είναι τα χηνάκια σου;
Εγώ προσωπικά δε χρειαστηκε ποτέ να δώσω αντιβίωση στα ζώα μου και έτσι δεν έχω και πολύ εμπειρία με τα φάρμακα για να σε βοηθήσω!
 
Το ένα το έχασα εχθές το μεσημέρι. Τα άλλα θα τα πάω αύριο στο γιατρό. Πολύ στεναχωρεθηκα. Δεν ξέρω τι να τα κάνω και πως να τα μεγαλώσω.
 
Κρίμα το χηνάκι σου! Ελπίζω τουλάχιστον αυτο το ένα να είναι πιο τυχερό απο τα άλλα!

Να σου πω εγώ τι κάνω.. Έχω και εγώ δύο χηνάκια σε 2 μέρες θα κλείσουν ένα μήνα, εγώ τα έχω όλη μέρα στην αυλή και τρώνε πρασινάδες και νερό και τους έχω και ένα μπολάκι με φύραμα για κοτοπουλάκια μαζί με σπασμένο καλαμπόκι αλλά δεν τα ενδιαφέρει και πολύ περισσότερο τρώνε χόρτα...
είναι πρώτη φορά που έχω χηνάκια και έτσι τώρα μαθαίνω κι εγώ γι αυτά τα πουλιά...
 
Αύριο θα δείξει. Και εγώ σε αυλή τα είχα. Και την "όργωναν". Ίσως να έγινε κάτι στραβό με τη μηχανή που τα έβγαλα. Δεν ξέρω αν θα ξαναβαλω χηνακια. Πάντως είναι χαριτομενα.
 
ναι ίσως φταίει η μηχανή γιατί διάβασα ότι στη μηχανή τα αυγά της χήνας έχουν άλλες απαιτήσεις απο τα υπόλοιπα, εγώ τα είχα σε κότα νανάκι...
 
Οι κότες δεν κλωσσανε. Δεν είναι μεγάλα τα αυγά για να τα κλωσσισουν οι κότες;
 
και εγώ έτσι νόμιζα ότι θα είναι μεγάλα αλλα τελικά και τα 2 τα σκέπαζε άνετα!
Οι κότες σου δε κλωσσάνε μάλον επειδή είναι αυγοπαραγώγης οι κότες του εμπορίου δυστηχώς έχουν φτιαχτεί σαν ρομπότ για παραγωγή αυγών και κρέατος και έχουν χάσει τα φυσικά τους ένστικτα
και μην απελπίζεσαι ξανα προσπάθησε να βάλεις χηνάκια είναι υπέροχα ζώα!
 
Καλημέρα. Έχω διαβάσει στο ίντερνετ και μπορούν να γίνουν κλωσσες και οι κότες από μηχανή.
 
Καλημέρα. Έχω διαβάσει στο ίντερνετ και μπορούν να γίνουν κλωσσες και οι κότες από μηχανή.

Ναί οι κότες απο μηχανή μπορούν να γίνουν κλώσσες όλες οι ράτσες δεν μπορούν να γίνουν για παράδειγμα αν βγάλεις απο μηχανή κότες νάνους (που κλωσσάνε σαν μανιακές) και βγάλεις και κότες λεγκόρν που είναι καθαρά ράτσα αυγοπαραγωγής τα νανάκια θα γίνουν κλώσσες αλλά οι λεγκόρν δεν υπάρχει περίπτωσει να κάτσουν (βέβαια υπάρχουν και σπάνιες εξαιρέσεις)
 

Σχετικά θέματα

Back
Top