Ασθένειες Έχασα το καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kafu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kafu

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
70
Πόλη
Πάτρα
Δυστυχώς έχασα ένα από τα καναρίνια μου. Από το μεσημέρι είχε φουσκώσει και καθόταν στον πάτο του κλουβιού. Πριν καμιά ώρα το βρήκα ψόφιο. Μόλις το πήρα στα χέρια μου και το έψαξα είδα αυτό. Το δέρμα του επάνω στην πλάτη του είχε ανοίξει. Τι είναι αυτό;
Πέρα από την απώλεια φοβάμαι και για τα άλλα καναρίνια που είναι δίπλα του. EA2BAB5D-F80C-4EBD-A4DF-E6F866D29643.webp
 
Τα κλουβιά είναι προστατευμένα με εξωτερικό κλουβί (ψιλό σύρμα-σίτα) όποτε αρπακτικό τρωκτικό κτλ αδύνατον για μένα.. αίμα ούτε φτερά είδα, εντωμεταξύ η πληγή δεν φαινόταν «σημερινή» από όσο μπορώ να καταλάβω, χτες έβαλα κ μπάνια όποτε μπορεί να πλύθηκε, αλλά ούτε στο νερό του μπάνιου είδα κάτι. Πραγματικά δεν μπορώ να κατάλαβω
[automerge]1582748374[/automerge]
Για τραυματισμό στο κλουβί δεν το ξέρω (μπορεί).. αλλά φοβάμαι μην είναι κάποια ασθένεια ή κάποιου είδους ψείρα.. αν και το πουλί ήταν καθαρό από τέτοια, δεν είδα κάτι
 
Φαινεται πολυ "χειρουργικο" το κοψιμο, απο την φωτο τουλαχιστον, για να θεωρησουμε οτι επηλθε σηψη στο σημείο και άνοιξε το πουλακι.

Δεν εχω κατα νου ψειρα επιφερει τετοιο μεγεθος βλαβης.
 
Φαινεται πολυ "χειρουργικο" το κοψιμο, απο την φωτο τουλαχιστον, για να θεωρησουμε οτι επηλθε σηψη στο σημείο και άνοιξε το πουλακι.

Δεν εχω κατα νου ψειρα επιφερει τετοιο μεγεθος βλαβης.

Ισχύει ότι το κόψιμο δεν είναι άτσαλο, θα τσεκάρω αύριο μέρα το κλουβί μήπως δω κάτι, κάτι που να προεξέχει και ίσως έχει κ αίμα πάνω..
 
Πολύ κρίμα το πουλάκι. Λυπάμαι για την απώλεια σου. Μήπως είχε καμία κύστη που έσπασε και έγινε έτσι μετά; και γω δεν το πολυπιστεύω αλλά δεν βρίσκω καμία άλλη λογική εξήγηση
 
Πολύ λυπάμαι για το πουλάκι σου. Ψάξε Καλά και σκέψου πως μπορεί να είναι κ το πιο απίθανο σημείο αν ισχύει ότι το έπαθε τελικά μέσα σε σημείο του κλουβιού. Μου έτυχαν σκισιματα άσχημα σε άλλο μου ζώο και το ανακάλυψα μετά από μήνες.έμπαινα μέσα και προσπαθούσα να σκεφτώ τι είναι κ που. Το βρήκα κ το διόρθωσα αμέσως. Κρίμα και πάλι...
 
Πολύ κρίμα το πουλάκι. Λυπάμαι για την απώλεια σου. Μήπως είχε καμία κύστη που έσπασε και έγινε έτσι μετά; και γω δεν το πολυπιστεύω αλλά δεν βρίσκω καμία άλλη λογική εξήγηση

Δεν το γνωρίζω αυτό.. είχα καιρό να το πιάσω, αλλά μου φαίνεται αρκετά μεγάλο άνοιγμα για κύστη.
 
Back
Top