Γενικά Έχασα το κοριτσάκι μου

Aggelos1002

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Πατρα
Την Παρασκευή το βράδυ ήταν καλά.Την βρήκαμε το επόμενο πρωί κάτω από το ξύλο που την είχα δει χθες το βράδυ.Ήταν ενός χρόνου,είχε γενέθλια πριν από δύο εβδομάδες.Είχε προβλημα με αυγα(Ειχε κανει 16) αλλα είχε σταματήσει εδώ και έναν μήνα.Το απόγευμα δεν τα έβγαλα που συνήθως το κάνω.Την αγαπούσα πάρα πολύ.Μπορει να έβλεπα κάτι,δεν ξέρω.Το αρσενικό το έχω μαζί μου συνεχώς,φαίνεται καλά,τραγουδάει,έρχεται πάνω μου αλλά φοβάμαι.Δύο φορές που τον έβαλα για ύπνο ημουν κατατρομαγμένος.Τώρα το μεσημέρι κατά τις 4 έκατσε να κοιμηθεί λίγο(λίγα λεπτά μόνο) και διαλύθηκα.Ανησύχησα μην έπαθε κάτι,τώρα πάντος πετάει και τραγουδάει. Τα είχα από δύο μηνών και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.Θέλω να πάρω και άλλο αγόρι να κάνει παρέα σε αυτο που έχω αλλά ανησυχώ πάρα πολύ μην πάθουν το ίδιο.
 
@Aggelos1002 , κρίμα το πουλάκι. Ειλικρινά λυπάμαι.
Από την άλλη πλευρά θα ήμουν το επόμενο δίμηνο επιφυλακτικός να πάρω άλλο πουλί, γιατί δεν γνωρίζουμε από τι πέθανε η θηλυκιά στα σίγουρα....πιθανά από τα πολλά αυγά που έκανε (π.χ. θα μπορούσε να υπάρχει αδυναμία γέννησης ενός ατελούς αυγού, ίσως από έλλειψη ασβεστίου....) αλλά θα μπορούσε να είναι και μια ασθένεια. Στη θέση σου λοιπόν θα περίμενα για δύο μήνες, να δω ότι ο αρσενικός δεν έχει συμπτώματα και έπειτα θα αναζητούσα άλλο αρσενικό, το οποίο όμως θα έβαζα σε καραντίνα για 40 ημέρες και ακολούθως θα έκανα τη γνωριμία σταδιακά (με ηχητική επαφή, να ακούει δλδ ο ένας τον άλλον για όσο κρατά η καραντίνα, έπειτα με οπτική επαφή μεταξύ τους, ακολούθως θα τα άφηνα να πετάξουν έξω από τα κλουβιά τους για μερικές ημέρες και όταν όλα θα πήγαιναν καλά θα τα έβαζα και στο ίδιο κλουβί, αρκεί να έχεις το κατάλληλο που μπορεί να "στεγάσει" τα δύο πουλιά με άνεση...δλδ με άλλα λόγια για το νέο πουλί θα έπαιρνα όσο το δυνατό πιο μεγάλο κλουβί)
 
Back
Top