Ασθένειες Έχασα το παπαγαλάκι μου budgie χωρίς αιτία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Foivi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Foivi

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2021
Μηνύματα
23
Πόλη
Ηράκλειο
Σήμερα το πρωί βρήκαμε το παπαγαλάκι ξαπλωμένο κάτω στο κλουβί, όλη την προηγούμενη μέρα ήταν μες την ενέργεια έτρωγε έπινε, δεν έδειχνε κάποιο ανησυχητικό σημάδι.😭 Δεν ξέρω τι μπορεί να συνέβη... Επίθεση κάποιου άλλου ζώου το αποκλείω καθώς τα βράδια τα βάζουμε μέσα -το καναρίνι και τον παπαγάλο-. Ξέρετε μήπως τι μπορεί να συνέβη;
 
@Foivi
Λυπάμαι για το παπαγαλάκι σου.
Σε περίπτωση αιφνίδιου θανάτου η αιτία βρίσκεται μόνο μέσω νεκροψίας.
Οι λόγοι είναι αρκετοί, το άγχος, η κληρονομικότητα, κάποια υποκρύπτουσα ασθένεια, μία ανακοπή καρδιάς, ένα εγκεφαλικό, μία δηλητηρίαση είναι πιθανές αιτίες ξαφνικού θανάτου στα πουλιά.
Διάβασε και αυτό το άρθρο.
 
@Vada Σε ευχαριστώ πολύ το άρθρο το διάβασα και προηγουμένως... Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι δεν είχε δείξει κάποιο σημάδι...
 
... Επίθεση κάποιου άλλου ζώου το αποκλείω καθώς τα βράδια τα βάζουμε μέσα -το καναρίνι και τον παπαγάλο-.
Λυπάμαι για την απώλειά σου. Απλά να έχεις υπόψη σου ότι αυτήν την εποχή τα πουλιά δεν τα βάζουμε / βγάζουμε από το σπίτι, διότι οι θερμοκρασιακές μεταβολές είναι μεγάλες και αυτό μπορεί να επιφέρει προβλήματα στην υγεία τους. Όχι ότι θεωρώ ότι το παπαγαλάκι σου πέθανε από αυτό. Επίσης, επιθέσεις από αρπακτικά, ιπτάμενα και μη, γίνονται και μέσα στην ημέρα (π.χ. καρακάξες, γεράκια, ποντίκια...), ακόμα και εντός αστικού ιστού, και επομένως μην αφήνεις το καναρίνι σου έξω, χωρίς να υπάρχει μια αποτελεσματική προστασία.
 
@ianos Πάντα τις κρύες μέρες και τα βράδια τα βάζουμε μέσα, το καναρίνι μου ήταν ακριβώς δίπλα από το κλουβί του παπαγάλου όποτε δεν νομίζω πως ευθύνεται για αυτό κάποια επίθεση διότι θα ήταν τρομαγμένο και το καναρίνι... Μάλλον κάποια ασθένεια 😔
 
Τα πουλακια οπως ανεφερε και ο Γιαννης θα πρεπει να ειναι ειτε μονιμως εξω,ειτε μονιμως μεσα.
Το κρυο το ανεχονται αλλα τις μεγαλες διακυμανσεις της θερμοκρασιας οχι.
 
Back
Top