Αναπαραγωγή Έχασα 4 μικρά 5 ημερών ταυτόχρονα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης VAGOS1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

VAGOS1

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2018
Μηνύματα
10
Πόλη
Ιωάννινα
Βρήκα και τα 4 μαζί νεκρά με γεμάτες κοιλίτσες και λαιμούς γεμάτους.
Μάλλον τα τάισαν καναβουρι όχι καλά μασημένο.
Παίζει κάτι τέτοιο;
Έχω φωτό τα 2 και την τροφή από λαιμό και κοιλιά.IMG_20190402_182952.webpIMG_20190402_183012.webp
 
Οι γονείς έχουν πρόσβαση σε άμμο ή grit;
Έχουν σε άμμο.
Αλλά δεν είχαν άμμο από ότι είδα, μόνο αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία σαν σπόρια ντομάτας -μεγεθος- υποθέτω ότι πρέπει να είναι καναβουρι όχι καλά μασημένο ή αχωνευτο.
 
Πρωτη γεννα;
Ναι πρώτη γέννα, και πρώτη φορά και για τον αρσενικό και την θυληκια
, Βγήκε καταπληκτικό ζευγάρι τάιζαν και τα δύο λαιμό αρσενικοςεχρινπου καθόταν να τα ζεστανειμμερικες φορές όταν σηκωνόταν για φαγητό η κανάρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτό που λέτε παιδιά δεν παίζει, Και κεραυνός να έπεφτε έτσι όλα μαζί δεν θα έφευγαν. Κάτι άλλο είναι που προφανώς δεν έψαξες. Εγώ θα σου έλεγα κάτι δηλητηριασμένο στην τροφή, πάντα όμως με αμφιβολία. Εάν δεν τα πας να το ψάξουν ότι και να λέμε είναι εικασίες. Μακάρι να έχεις καλή συνέχεια και αν μην σου συμβεί τίποτα στο μέλλον.
 
Το πρωί ήταν οκ, το μεσημέρι 3-4 η κανάρα στη φωλιά με τα τέσσερα νεκρά στην φωλιά.
Της έβγαλα την φωλιά και την έχω με το αρσενικό.
Σε καμμιά βδομάδα θα της βάλω ξανά φωλιά.
Αλλά μου φαίνεται η τροφή που είχαν όλα στο στομάχι έντερο πολύ χοντρό, δεν ήταν λιωμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ποιά ήταν η διατροφή τους από την μέρα που γεννήθηκαν οι νεοσσοί;
Αυγοτροφη αυγό μηλο και μιχ. Σπόροι.
Χθες το πρωί τους έβαλα και λίγο καναβουρι.
 
Η τροφή που έβγαλες είναι στον πρόλοβο.. και όχι στο στομάχι.
Αυτή η τροφή είναι αδύνατον να επηρεάσει την υγεία του... όχι τουλάχιστο πριν φτάσει στο στομάχι και χωνευτεί.
Αν κάτι λοιπόν τα "εξέθεσε" σίγουρα δεν είναι αυτό.
Ψάχνουμε κάτι που θα επιφέρει άμεσο θάνατο στους νεοσσούς... Και αυτό το κάτι δεν είναι ούτε το φαγητό, ούτε κάποια ασθένεια, ούτε παράσιτα κλπ. Όλα τα παραπάνω φέρνουν θάνατο αλλά όχι σε όλα τα μικρά ταυτόχρονα.
Για να φύγουν σχεδόν όλα μαζί.. ή κρύωσαν γιατί εγκαταλείφθηκαν λίγο παραπάνω από τη μητέρα ή πιέστηκαν από την ίδια για διάφορους λόγους όπως νέα φωλιά, φόβος κλπ.
Σε εξωγενείς παράγοντες μόνο η δηλητηρίαση (από κάτι) μπορεί να στέκει... αλλά σε όλους μας, μοιάζει "απίθανο" κάτι τέτοιο.
 
Όχι φίλε μου, είναι από στομάχι.
Όλα είχαν γεμάτα στομάχια ( πολύ γεμάτα) με αυτά τα σπόρια από φωτό, μάλλον λογικά καναβουρι...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εαν είσαι σίγουρος οτι η κανάρα τα ζέσταινε κανονικά, τα μικρά και το υλικό έπρεπε να είχαν πάει αμέσως για μικροσκοπική εξέταση, νεκροτομή. Για τέτοια περιστατικά πρέπει απαραίτητα να έχουμε απόλυτη γνώση του αιτίου. Ισως να χρειάζεται να πάρουμε και μέτρα για την προσωπική μας υγεία.
 
Πραγματικά κρίμα μετά από τόσο καλή χημεία του ζευγαριού. Δηλητηριαση σίγουρα δεν είναι γιατί οι γονείς είναι μια χαρά. Και εγώ πιστεύω ότι έπαθαν δυσπεψία. Μηπως ακόμα και το μήλο σε τόσο μικρή ηλικία να τα επηρέασε. Ευχομαι καλή επιτυχία στην επόμενη γέννα! 🐣🙂
 
Back
Top