Ασθένειες Έχασα 5 πουλιά χωρίς να καταλάβω την αιτία

renegade.cy

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Λευκωσία
'Εχασα 2 ζευγαρια καρδερινες και 1 φλωρο σε 2 μέρες... Ολα ηταν στο ιδιο κλουβι διαστασεων 1 μ μηκος 40 εκ πλατος και 60 υψος.

Έχει μεινει μονο ενας φλώρος...

τι να εγινε ρε παιδια, απο αρρώστια; Διπλα εχω παπαγαλάκια αλλα δεν επαθαν τιποτα, λετε να ηταν απο καυγαδες...

 
Αν ηταν απο καυγαδες δεν θα ρωτουσες.. Θα ειχες αποδειξεις. Τα πουλια τι προελευσης ηταν;
 
Υπαρχει περιπτωση τα πουλια να μην ειχαν φαγητο και νερο; Σε τι κατασταση τα βρηκες;
 
'Οχι, είχαν νερο και φαγητο την πρωτη μερα βρηκα τα 2 και την επομενη τα αλλα 3 μεσα σε μια γωνια ηταν...☹ αστα ενιωσα πολυ απαισια...
 
Xωρίς καθόλου συμπτώματα; Ούτε φούσκωμα. Καρίνα κοίταξες;Κουτσουλιές θυμάσαι;Εντύπωση μου κάνει.Ίσως στρεσαρίστικαν απο κάτι.
Κρίμα πάντως.
 
Πρέπει να πιάσεις το πουλάκι, να έχεις την κοιλιά του προς τα πάνω και το φυσάς απαλά ξεκινώντας από κάτω προς το στήθος.
Αν δεις το κόκκαλο να εξέχει, κατι τρέχει(συνήθως εντερικό ή δεν τρέφεται σωστά)
Αν δεν μπορείς να το κάνεις, πήγαινέ το εκεί που το αγόρασες ή σε πτηνίατρο.
 
οταν λες σε μια γωνια τι ενοεις;
ηταν μαζεμενα σε μια ακρη του κλουβιου το ενα κοντα στο αλλο;

σε εξωτερικο χωρο τα εχεις;
 
για να ειναι και τα 3 μαζεμενα σε μια μερια κατι τα τρομαξε και τα αναγκασε να πανε εκει.
οταν τα πουλια ειναι αρρωστα δεν πεθενουν σε μια μερια ολα μαζι.
το ενα θα ειναι εδω και το αλλο εκει.
 
Πολλά αρρωστα έχουμε στο site τελευταια.. μαλλον θα ειναι η εποχη... ισως να φταινε κ οι αποτομες αλλαγες του καιρου..
Να προσεχεις το μικρο σου πουλακι πολυ!
Δεν δοκιμαζεις να του αλλαξεις κλουβι.. Να το καθαρισεις πολυ καλα κ να το βαλεις παλι μεσα... (μια ιδεα λεω εγω τωρα🙄)
 
Back
Top