Ασθένειες Έχασε το φτέρωμα κάτω από το λαιμό

Elie le terrible

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
98
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, η θηλυκιά κανάρα μου εδώ και δύο μήνες έχει χάσει το φτέρωμα της κάτω και λίγο γύρω από λαιμό. Της βάζω βιταμίνες αλλά τίποτα. Το έπαθε κατά τη διάρκεια που κλωσούσε τα μικρά της. Ξέρει κανείς τί μπορεί να είναι και τί πρέπει να κάνω;
 

Συνημμένα

  • rsz_20190808_195632.webp
    rsz_20190808_195632.webp
    44,9 KB · Προβολές: 52
Ποιες;

Από τι αποτελείται η διατροφή του;


Πότε τελείωσε;
Βιταμίνες, δίνω Multi-vit της beaphar μερικές σταγόνες κάθε τρεις αλλαγές νερού στην ποτίστρα. Διατροφή δίνω σποράκια premium prestige της versege-laga , deli Nature, αυγοτροφή έχω μονίμως σε αυγοθήκη pate της manitoba αλλά και αρκετά συχνά τους δίνω και αυγό. Το κλώσιμα έχει τελειώσει εδώ και δύο μήνες.
 
Το παθαίνουν αρκετά θηλυκά κατά την διάρκεια της αναπαραγωγης. Συνήθως συνδυάζεται και με τυχόν ορμονολογικα εκείνης της περιόδου. Βάλε συχνά μπάνιο και μετά το. Περας της πτερορια θα επανέλθει το πουλί
 
Καλύτερα να πάρεις το mutavit της verselle . Μπανάκια, αυγό και δροσερό ήσυχο μέρος. Με την ολοκλήρωση της αλλαγής του πτερώματος θα είναι μια χαρά. Πάρε ένα γκρίτ (πετραδάκια με παρουσία οργανικού κάρβουνου), να υπάρχει μόνιμα σε όλη την αλλαγή πτερώματος.
 
Βάλε συχνά μπάνιο και μετά το. Περας της πτερορια θα επανέλθει το πουλί
Της βάζω συχνά τη μπανιέρα αλλά δεν πλησιάζει, παλιότερα έκανε μπάνια.
[automerge]1565344174[/automerge]
Καλύτερα να πάρεις το mutavit της verselle .
Οκ, ξέρετε αν πωλείται ευρέως; Ή χρειάζεται κάποι ειδικό μαγαζί;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τους προηγούμενους μήνες, όταν κλωσούσε, το κλουβί βρισκόταν σε αίθριο.
Τώρα βρίσκεται εκεί που δείχνει η φωτογραφία, σωστά; Αν είναι έτσι, εγώ στη θέση σου θα το έβαζα να ακουμπάει στον τοίχο. Επίσης, επειδή υποθέτω ότι ή τέντα δεν σηκώνεται ποτέ το καλοκαίρι και κυρίως τις ώρες που η ακτινοβολία UV είναι στο φόρτε της, θα φρόντιζα για μερικές ώρες να τα έχω σε ένα σκιερό σημείο με πιο έντονη αντηλιά, τουλάχιστον μέχρι να αρχίσει να βελτιώνεται το πρόβλημα.
 
Καλησπέρα σε όλους, η θηλυκιά κανάρα μου εδώ και δύο μήνες έχει χάσει το φτέρωμα της κάτω και λίγο γύρω από λαιμό. Της βάζω βιταμίνες αλλά τίποτα. Το έπαθε κατά τη διάρκεια που κλωσούσε τα μικρά της. Ξέρει κανείς τί μπορεί να είναι και τί πρέπει να κάνω;
Στην ίδια κατάσταση βρίσκεται κι ο δικός μου.
Τελικά τι κάνατε; Αποκαταστάθηκε το φτέρωμα της καναρινούλας σας;
Εμείς πήγαμε στο γιατρό (μπορείτε να δείτε αναλυτικά σε ποια κατάσταση είμαστε εδώ https://community.petbirds.gr/threa...ει-φτερά-από-το-λαιμό-του.37041/#post-2425140 )
 
Back
Top