Ασθένειες Έχει ασπρίσει το ράμφος του ringneck μου

mouloudaki

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2024
Μηνύματα
93
Πόλη
Ηράκλειο
Παιδιά δεν ξέρω αν πρεπει να ανησυχώ, αλλά όπως έχω πει πιο παλιά γενικά με ringnecks δεν έχω εμπειρία. Ενώ ξέρω από φροντίδα, διάφορες ασθενειες, καθαρισμό, βασικά της διατροφής κλπ δεν έχω ιδέα από σωστή εκπαίδευση γιατί όπως ανέφερα πάνε χρόνια που είχα εξημερωσει άγρια μπατζις. Τώρα με το καινούργιο είδος δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι είναι φυσιολογικό και τι όχι και κάποια πράγματα δεν τα γράφει στο ίντερνετ όταν ψάχνωIMG_20240530_224352.webp. Παρατήρησα λοιπόν σήμερα ότι έχει ασπρισει παραπάνω το τιπ του ράμφους της. Είναι κάτι ανησυχητικό;
 
@Ιβαν πέρασα από το κτηνιατρείο την επόμενη μέρα και μου είπε μάλλον δάγκωσε κάτι πολύ - χτύπησε ή αν δεν φτιάξει ίσως να κοιτάξουμε αν είναι κάποια φλεγμονή. Ωστόσο αυτό το άσπρο έγινε μαύρο και έχει πολύ λίγο άσπρο στο πάνω μέρος
 
Συνεχίζεται η κατάσταση και φαίνεται σαν να ραγιζει το ράμφος σιγά σιγα
 
@Marr
Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό με το ράμφος του.
Είναι φυσιολογικό αυτό που φαίνεται.
Το ράμφος στα πτηνά εξωτερικά καλύπτεται από στρώσεις, ίνες, κερατίνης οι οποίες φθείρονται και ανανεώνονται συνεχώς καθ'όλη την διάρκεια της ζωής τους.
Το ξεφλούδισμα, και οι ρωγμές που βλέπεις, είναι κερατίνη σε αποδόμηση.
Σε νεαρούς παπαγάλους συνήθως και ανάλογα με το χρώμα του ράμφους τους φαίνεται εντονότερα.
Το πουλάκι είναι μικρό και το ράμφος του δεν έχει πάρει ακόμη το τελικό χρωματισμό του.
 
Back
Top