Γενικά Έχει κάποιος εμπειρία από Μαινες;

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
240
Πόλη
Βούλα
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω τρεις Μάινες ένα ζευγάρι και μία μόνη της. Το ζευγάρι βρίσκεται μόνο του σε κλούβα και έχουμε φτιάξει και φωλιά και περιμένουμε γεννητούρια. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω τρεις Μάινες ένα ζευγάρι και μία μόνη της. Το ζευγάρι βρίσκεται μόνο του σε κλούβα και έχουμε φτιάξει και φωλιά και περιμένουμε γεννητούρια. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Ευχαριστώ!


Δεν έχω ιδέα απο μάινες αν και μου αρέσουν πολύ. Θα με ενδιέφερε πολύ η ανάπτυξη του θέματος σχετικά με την αναπαραγωγή τους. Αλλά αναπαραγωγή μέσα στο χειμώνα;

Δεν μας τις έχεις παρουσιάσει όμως... upload_2015-10-24_13-8-14.webp
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω τρεις Μάινες ένα ζευγάρι και μία μόνη της. Το ζευγάρι βρίσκεται μόνο του σε κλούβα και έχουμε φτιάξει και φωλιά και περιμένουμε γεννητούρια. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Ευχαριστώ!

Που τις βρηκες τις Μαινες; Εχουν απαγορευθει ως κατοικιδια το μονο μερος που μπορεις να βρεις ειναι το παζαρι στο Σχιστο και ειναι παρανομες. Εχουνε δαχτυλιδι; Να τους εχεις και ενα μπολακι σκουλικια γιατι βασιζονται σε αυτο και πολλα φρουτα. Παντα φιλικα τα λεω μην με παρεξηγησεις απο τα αρχικα αλλα μου εκανε εντυπωση που βρικες. Περιμενω φωτογραφιες!
 
Που τις βρηκες τις Μαινες; Εχουν απαγορευθει ως κατοικιδια...

Kαλά θα ήταν να προσέχουμε τι λέμε. Μπορείς σε παρακαλώ να μας δείξεις το Νόμο περι απαγόρευσής τους ως κατοικίδια;

Αυτό που ισχύει είναι ότι απαγορεύτηκε η εισαγωγή τους απο τις ανατολικές χώρες με το ξέσπασμα της γρίπης των πουλερικών (Η5Ν1).
 
Kαλά θα ήταν να προσέχουμε τι λέμε. Μπορείς σε παρακαλώ να μας δείξεις το Νόμο περι απαγόρευσής τους ως κατοικίδια;

Αυτό που ισχύει είναι ότι απαγορεύτηκε η εισαγωγή τους απο τις ανατολικές χώρες με το ξέσπασμα της γρίπης των πουλερικών (Η5Ν1).

Φοιβο ειχα δει ενα ποστ μεσα στο φορουμ που ελεγε οτι ηταν απαγορευμενα.

Kαλά θα ήταν να προσέχουμε τι λέμε. Μπορείς σε παρακαλώ να μας δείξεις το Νόμο περι απαγόρευσής τους ως κατοικίδια;

Αυτό που ισχύει είναι ότι απαγορεύτηκε η εισαγωγή τους απο τις ανατολικές χώρες με το ξέσπασμα της γρίπης των πουλερικών (Η5Ν1).

Φοιβο επισης δεν το ειπα με κακια ισα ισα οταν ο πατερας μου ητανε μικρος μου ελεγε πως το Περιστερι σε καθε τετραγωνο υπηρχε μια μαινα η ενας παπαγαλος. Απλα με παραξενεψε που την βρηκε γιατι υπηρχε μια στο παζαρι παρα πολυ νευρικια και κοπανιταν συνεχως.
 
Δεν εχει μονο μια και θα ηταν υπερβολικο να μιλαμε για την ιδια οπως και να χει. Απο παλια υπηρχαν πολλες μαινες, οποτε μπορει να ειναι απο αυτες.
Ειναι πολυ ομορφο και εξυπνο πουλι.. Ελπιζω να βρεις καποιον να εχει και να ανταλλαξετε αποψεις!
 
Δεν εχει μονο μια και θα ηταν υπερβολικο να μιλαμε για την ιδια οπως και να χει. Απο παλια υπηρχαν πολλες μαινες, οποτε μπορει να ειναι απο αυτες.
Ειναι πολυ ομορφο και εξυπνο πουλι.. Ελπιζω να βρεις καποιον να εχει και να ανταλλαξετε αποψεις!

Δεν αντιλεω, απλα μου εκανε εντυπωση. Παντως να τις χεραιτε και περιμενω και φωτο απο αυτο το μαγευτικο πουλι. Επισης ειναι και πολυ καλος ομιλητης.
 
Μάινες τις πήρα από γνωστό μου που τις είχε και θέλησε να ασχοληθεί τελικά μόνο με παπαγάλους. Όντως δεν τις βρίσκεις εύκολα. Ακόμη τις έδωσε γιατί είναι μονάντερο το πουλί και οι ακαθαρσίες τους μυρίζουν πολύ έντονα, ειδικά εάν στην διατροφή τους περιλαμβάνεται το σκουλήκι. Θέλει πολύ προσοχή στο καθάρισμά τους. Και για να τελειώσει το θέμα εδώ προς την απαγόρευσή τους: δεν έχει γίνει εισαγωγή τους απο τις ανατολικές χώρες, τα πουλιά έχουν γεννηθεί εδώ.
 
Μάινες τις πήρα από γνωστό μου που τις είχε και θέλησε να ασχοληθεί τελικά μόνο με παπαγάλους. Όντως δεν τις βρίσκεις εύκολα. Ακόμη τις έδωσε γιατί είναι μονάντερο το πουλί και οι ακαθαρσίες τους μυρίζουν πολύ έντονα, ειδικά εάν στην διατροφή τους περιλαμβάνεται το σκουλήκι. Θέλει πολύ προσοχή στο καθάρισμά τους. Και για να τελειώσει το θέμα εδώ προς την απαγόρευσή τους: δεν έχει γίνει εισαγωγή τους απο τις ανατολικές χώρες, τα πουλιά έχουν γεννηθεί εδώ.

Σου ευχομαι να περασιες τελεια μιας και το θαυμαζω αυτο το πουλι για τα χρωματα και το ποσο καθαρα μιλανε. Ειναι εξημερωμενες; Βγαινουν εκτος κλουβιου; Και τελος λενε καμοια λεξούλα;
 
Το ζευγάρι είναι άγριο και θέλει δουλεία για να μιλήσουν. Αλλά αναμένω να γεννήσουν και να τα εξημερώσω και να τα μάθω να μιλάνε
maina_o.webp
τα μικρά. Η άλλη μάινα που είναι μόνη της είναι ήμερη και τρώει από το χέρι μου, βέβαια δεν την βγάζω εκτός κλουβιού. Δείτε και τις φωτογραφίες και μου λέτε.
 
Το ζευγάρι είναι άγριο και θέλει δουλεία για να μιλήσουν. Αλλά αναμένω να γεννήσουν και να τα εξημερώσω και να τα μάθω να μιλάνε
View attachment 36085
τα μικρά. Η άλλη μάινα που είναι μόνη της είναι ήμερη και τρώει από το χέρι μου, βέβαια δεν την βγάζω εκτός κλουβιού. Δείτε και τις φωτογραφίες και μου λέτε.

Πανεμορφες αντε με το καλο να δεις αυγα και ζητω συγνωμη αν φανηκα καχυποπτος απεναντι σου.
 
Καμία εμπειρία δεν έχω στις μάινες αλλά ξέρω ότι χρειάζονται πολύ χώρο, ιδανικά μια εξωτερική κλούβα. Αλλά αφού έχουν φτιάξει φωλιά είναι σε καλό δρόμο. Θα πρέπει να ψαχτείς στο θέμα της διατροφής των νεοσσών, λογικά είναι απαιτητικά.

Εδώ μπορείς να βρεις μερικές χρήσιμες πληροφορίες για αυτές:
http://rehabbersden.org/Hand-raising and rehabilitation of mynas.pdf
 
Περιμένουμε με αγωνία φώτο και εξελίξεις! Πότε είναι η περίοδος αναπαραγωγής;
 
Οι μάινες εκτός από την τροφή τους και τα σκουλήκια, τρώνε μήλο, μαρούλι, αυγό, καλαμπόκι και αρακά. Θέλουν χώρο όντως κλούβα όπως και τις έχω. Πραγματικά τις προσέχω καθημερινά σαν τα μάτια μου. Για υπόστρωμα τις βάζω ειδική για πουλιά άμμο γιατί είναι αντιβακτηριακή και με ειδικό φτυαράκι αφαιρώ τις ακαθαρσίες κάθε μέρα. Με έχει βοηθήσει πολύ αυτή η αντιβακτηριακή άμμος γιατί η μάινα έχει την ιδιαιτερότητα να αφήνει άσχημες και με μυρωδιά ακαθαρσίες.
 
τι μου θυμισες! 🙄 οταν ημουν μικρη ειχαμε αινες στο σπιτι, η μια μας ηρθε απο μονη της αλλα οι δικοι μου τα εδωσαν γιατι οντως οι κουτσουλιες του μυρισαν παρα πολυ ασχημα λογο της διατροφης τους.
τωρα ειναι δυσκολο να τις βρεις και αν βρεις τις πουλανε πολυ ακριβα, παλια ομως γινοταν εισαγωγη και εβλεπες αρκετες.
αυτες που ειχαμε θυμαμαι μιλουσαν και οταν μας γεννησε η σκυλα μας και εκανε κουταβακια ηταν διπλα το κλουβι τους στα μωρα και μετα κλαιγανε και αυτες σαν κουταβακια 😛
 
Η αλήθεια είναι ότι οι μάινες είναι πουλιά που δεν θέλουν να τους ενοχλείς, θέλουν την ησυχία τους. Και για αυτό δεν έχω πολλές φωτογραφίες βγάλει. Σας πόσταρα μία από αυτές που έχω βγάλει γιατί οι υπόλοιπες φώτο είναι έν κινήση. Είναι δύσκολο να τις πετύχεις σε ένα σημείο, Μάινες τι να κάνουμε; Θα βγάλω καλύτερες όμως!
 
εμεις ειχαμε τις Common hill myna, τις καταμαυρες με το κιτρινο δερμα γυρω απο το κεφαλι! Πανεμορφα πουλια! 🙄

η δικες σου ποιες ειναι;
 
εγω φραγκουλα ειχα κατα καιρους μαινες,τρεις εχουν περασει απο τα χερια μου. Για ζευγαρωματα δεν γνωριζω τιποτα, μονο μια φορα που μου εκανε απο μονη τις ενα αυγο κλουβιο! Εγω παντα ειχα common hill myna και εαν θυμαμαι καλα δεν εφερναν τις acridotheres tristis τοτε. Αυτες ξεκινησαν να τις φερνουν οταν σταματησαν την εισαγωγη απο της common. Εχω την εντυπωση οτι τις απαγορευσαν τοτε λογο τις σταδιακης εξαφανησης του ειδους! Και επειδη τοτε ηταν τις μοδας ξεκινησαν να φερνουν αυτες! Ειναι πανεξυπνα πουλια αλλα και ευαισθητα! Αυτο που θα σου πω απ οτι ξερω( γιατι οταν εχασα την τελευταια μαινα πριν καμια 10αρια χρονια εψαχνα και επαιρνα πληροφοριες)χωρις αυτο να λεει και τιποτα ειναι οτι στο θεμα της ομιλιας οι common ειναι πολυ πιο ανωτερες απο της acridotheres. Οπως και να εχει να τις χαιρεσαι να σου ζησουν και να βρεις πτηνιατρους τις προκοπης γι αυτα τα πουλια γιατι το αξιζουν, οπως και ολα τα πουλια φυσικα!
 
Back
Top