Αναπαραγωγή Έχει κάποιος θηλυκιά ringneck για γνωριμία με τον αρσενικό μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sia9092
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sia9092

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2014
Μηνύματα
9
Πόλη
Μακροχώρι
Παιδιά έχω έναν παπαγάλο ringneck, τον Ντίνο. Είναι 20 χρονών και μάλλον έφτασε στην ηλικία που θέλει να βρει κοπέλα... Άρχισε να ορμάει σε όλους τους άντρες γιατί τους θεωρεί ανταγωνισμό. Υπερλατρευει τις γυναίκες, λέει τραγουδάκια, δίνει φιλάκια και γενικά είναι πολύ τρυφερός.. ❤️️️️ μήπως έχει κάποιος από εσάς θηλυκια ringneck για γνωριμία;
 
20 χρονων πουλι, που εχει μεγαλωσει τοσα χρονια, αποκλειστικα με ανθρωπους πολυ δυσκολα θα δεχτει αλλο πουλι για παρεα. Θελει παρα πολυ κοπο, αλλα εαν τα καταφερεις θα εισαι τυχερη, μην ξεχνας ομως την πιθανοτητα να μην τα καταφερεις.
 
ναι.. κρίμα θα είναι να μην μπορεί. ειναι πολυ ήρεμος με αλλα ζωα πιστευω να τα παει καλα και με μια θηλυκια... Μήπως ξέρετε απο τι ηλικία περίπου αρχίζουν να ζευγαρώνουν;
 
Καλησπερα! Αναστασια.

Καλως ηρθες! Και καλη χρονια να εχουμε!

Να τον χαιρεσαι τον αντρακο σου. σιγουρα περναει υπεροχα μαζι σου, για να φτασει σε αυτην την ηλικια.

Τα Ringnecks ζευγαρωνουν απο 2-3 ετων. στα εικοσι του δεν νομιζω να ειναι εφικτο πια.

Το προσδοκιμο ζωης τους ειναι τα 30 χρονια.

Ringneck Parakeet
 
δεν τον εχω πολυ καιρο... μου το έδωσε ενας γνωστός που το ειχε φέρει απο Ινδία με καράβι. Δεν εχω διαβάσει πολλά για αυτούς, πάντως πίστευα οτι ζούνε ποιο πολλά χρόνια. Πιστεύω να βρω κάποια θηλυκια έστω για παρέα γιατι δεν εχει γνωρίσει ποτε άλλον παπαγάλο. :)
 
Γεια σου χρόνια πολλά και καλώς ήρθες! Να σου ζήσει το ρινγκνεκ σου! Και εγώ είμαι επιφυλακτική για το αν θα δεχθεί άλλο πουλί καθώς και αν θα έχει διάθεση για ζευγάρωμα σ' αυτή την ηλικία εφόσον δεν έχει ζευγαρώσει καθόλου. Καλό θα ήταν να μπορέσεις να κάνεις μια δοκιμή πριν αγοράσεις άλλο πτηνό και δεσμευτείς. Να σου ζήσει!
 
να σου ζησει το πουλακι σου θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια σχετικα με την προσαρμογη και το δεσιμο του παπαγαλου με θηλυκο ειναι δυσκολο αρκετα καλο ειναι να το προσπαθησεις παντος
τωρα το ζητημα την ηλικιας του ειναι και αυτο ενα θεμα αλλα ποτε δεν ξερεις
 
ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! Θα ήθελα πολύ να τον δω με κάποιον άλλο παπαγάλο για παρέα... και πιστεύω και αυτός θα ήθελε γιατί είναι πολύ κοινωνικός, συνέχεια ψάχνει με κάποιον να παίξει... καλά θα ήταν να βρει κάποιον ίδιο με αυτόν.
 
Back
Top