Γενικά Έχει κάποιος σας προσωπική εμπειρία από Maluccan cockatoo;

Χριστιάνα

PB Member
Εγγραφή
12 Απρ 2008
Μηνύματα
284
Πόλη
Πάφος
Παιδια έχω ερωτευτει τα cockatoos, αλλα έχω διαβάσει πολλά άρθρα για το πόσο κτητικά και δύσκολα πουλιά είναι. Εχει κάποιος από σας προσωπική εμπειρία; Επίσης μήπως ξέρετε περίπου σε τι τιμές κυμαίνονται;:)

Και ένα αστείο βιντεάκι:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Χριστιάνα εγώ δεν έχω εμπειρία από Κοκατού αλλά θα σου πω τι άκουσα σήμερα στο πετ στην Αθήνα. Άκουσα ένα μικρό να ρίχνει ένα ουρλιαχτό σαν να το σφάζουν και κατατρόμαξα!😱
Επίσης νομίζω ότι έκανε 3500 ευρώ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αν θες θα σου δώσω το τηλέφωνο για να ρωτήσεις.
 
A! Παιδια είναι εκπληκτικά έξυπνα πουλια αν και το σχόλιο που διαβάζω συχνοτερα είναι οτι μιάζουν με ΄'εξυπνα κακομαθημένα τριχρονα,
 
ειναι οι πιο ακριβοι παπαγαλοι που μπορεις να βρεις στην ελλαδα (μιλαω παντα για τα ειδη που εκτρεφουμε και οχι τα σπανια που υπαρχουν στη φυση). Θελουν πολυ μα παρα πολυ την παρεα σου και αν δεν τους δωσεις την απαιτουμενη προσοχη και αρχιζει να πληττει το πουλι θα βγαλει μια ωραια φωνουλα που στην κλιμακα των desibell θα πλησιαζει τον θορυβο που κανει το αεροπλανο.
πιστεψε με δεν υπερβαλλω. το εχω διαβασει αυτο που σου λεω
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Έχει δίκιο ο Δημήτρης! Απίστευτα ντεσιμπέλ! Δες αυτό το βίντεο και θα πάρεις μια ιδέα αλλά πρόσεξε μην κάψεις τα ηχεία σου!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Ειναι ακριβως ετσι και καταστρεφουν τα φτερα τους σε σημειο να κοβουνε κομματια απο τη σαρκα τους αν τους παραμελησεις πολυ. ☹ εχω δει σε φωτο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω, οτι πρόκειται για έξυπνο κακομαθημένο τρίχρονο, που όμως θα παραμείνει έτσι για τα υπόποιπα χρόνια της ζωής του, αλλά και της δικής σου! Και επειδή δεν πρόκειται για ένα παιχνιδάκι που αν το βαρεθείς το πετάς, καλύτερα να σκεφτείς πολύ πριν το αποφασίσεις, μιας και θα σε συνοδεύει για πολλά χρόνια της ζωής σου! Αυτο που τώρα θεωρείς αστείο ή παιχνιδιάρικο, αύριο αλλάζοντας οι συνθήκες της ζωής σου, μπορεί να γινει εκνευριστικό και κουραστικό...☹ Σκεφτείτε καλά πριν το αποφασίσετε... Ειναι ζωντανά πλάσματα με ότι και αν σημαίνει αυτο. 🙂
 
Πολύ καλο το βιντεο! Τα ξέρω παιδια και το ψάχνω πολύ. Ειδικά και τα κοκατους έχω ακούσει πολύ περισσότερα αρνητικά παρά θετικά. Υπάρχουν βέβαια και μικρότερα έιδη όπως το goffin αλλά το ψάχνω και για αλλα πουλιά. Απλώς αυτά μου έχουν κλέψει την καρδιά!
 
απο οτι βλεπω η φαρμα σου μεγαλωνει. σου λειπουν νομιζω ενας αετος και ενα φλαμινγκο
 
Back
Top