Ασθένειες Έχει κάτι παθολογικό το μπάτζι μου ή προσπαθεί να ταΐσει την καλή του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eugene21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eugene21

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2022
Μηνύματα
80
Πόλη
Athens
Καλησπέρα πάλι εδώ!!!!
Ήθελα να ρωτήσω αυτή η κίνηση που κάνει το μικρό μου (γαλάζιο) με το κεφάλι του πάνω κάτω είναι κάτι παθολογικό ή προσπαθεί να ταΐσει την καλή του?
Τον παρατήρησα πρώτη φορά χτες, μετά που το ξεκασα με το νεράκι άρχισε να το κάνει και το έκανε αρκετές φορές. Σήμερα σταμάτησε να το κάνει το πρωί ενώ τον παρατηρούσα για ώρα και το ξανά έκανε το απόγευμα. Ακολουθώντας το θηλυκό το κάνει.

Εντωμεταξύ προσπαθεί να ανέβει πάνω της, όχι όταν είναι στην πατηθρα, αλλά όταν είναι στο κάτω μέρος του κλουβιού. Της πατάει την ουρά και ανεβάζει το πόδι του λίγο πιο ψηλά, αλλά το θηλυκό τον διώχνει
 

Συνημμένα

  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Eugene21 Αυτό σημαίνει ότι θέλει να ζευγαρωσει. Το τάισμα και ότι προσπαθεί να ανέβει πάνω της το δείχνουν. Κάνε τα παρακάτω για να αποφυγεις το να ζευγαρώσουν:
Αύξησε τις ώρες ύπνου σε 12-14.
Άλλαξε την διαρρύθμιση του κλουβιού εντελώς
Φρόντισε να έχει στο κλουβί πάντα σουπιοκόκαλο και συμπληρώματα ασβεστίου στο νερό.
Να έχεις το κλουβί σε ένα σημείο σκοτεινό για να κατεβούν οι ορμόνες.
Να τσεκάρεις καθημερινά τις ταιστρες για τυχόν αυγά.
Σταμάτα το αυγό/αυγοτροφή για κάποιο καιρό.
 
@Ledagcc την διαρρύθμιση την άλλαξα μετα, είχε άρχισε να το κάνει, να την ξανά αλλάξω, έκανα τόσο κόπο 😭😭😭 δεν τα έχω και αρκετές μέρες 😂😂😂

Αυγοτροφη έφαγε πολύ λίγη ο μικρός εκείνη την ημέρα, μετά την έβγαλα

Μπορώ πάντως να αυξήσω την ώρα του ύπνου τα αφήνω σκεπασμένα 10 ώρες, θα τα αφήνω για αρχή δύο ώρες παραπάνω, αλλά που θα ακούνε εμάς ξυπνιους δεν θα έχουν πρόβλημα τα πουλιά?

Το σουπιοκόκκαλο χτες το είχε τσακίσει, με προβλημάτιζε που έτρωγε τόσο πολύ

Τις ταΐστρες τις παρακολουθώ γιατί τις φυσώ για να φύγουν τα τσόφλια

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου!!!

Δεν θέλω να ζευγαρώσουν, δεν ξέρω αν γίνει επιθυμία αυτό κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά με θεωρώ πολύ άπειρη για να τους προσφέρω τα απαραίτητα
 
Το σουπιοκόκκαλο χτες το είχε τσακίσει, με προβλημάτιζε που έτρωγε τόσο πολύ
Ποιος από τα δύο; Μήπως παρατήρησες; Γιατί αν είναι το θηλυκό, προβλέπω ότι σύντομα μπορεί να έχουμε και αυγά.
 
Καλημέρα και πάλι, χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν σήμερα!!!!

Στην διάταξη το μόνο που άλλαξα ήταν οι ταΐστρες και έβαλα επιπλέον ένα παιχνίδι μέσα, τις πατηθρες δεν τις έχω αλλάξει
Θα τα πάω όλα τούμπα κάποια στιγμή

Αυγοτροφη δεν τους έχω ξανά βάλει και αύξησα την ώρα του ύπνου από 10 σε 12 σήμερα κοιμήθηκαν 13... Βέβαια περίμεναν το φαΐ τους με ανυπομονησία γιατί τους την βγάζω κάθε βράδυ

Χτες το βράδυ που τα έβαλα για ύπνο άκουγα στην αρχή φτερουγισματα και σηκώνω το πανί και βλέπω το αρσενικό να φεύγει από την πλάτη του θηλυκού


Υπάρχει περίπτωση να κάνουν αυγά χωρίς φωλιά? Και αν είναι που θα τα κλωσήσει?
Και δεν τρώνε τίποτα άλλο πέρα της βασικής τους τροφής

Τους έχω πάρει και βρωσιμη άμμο και πελλετ, ούτε αυτά τα τρώνε
@ianos ,@Ledagcc
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα.
Ναι, υπάρχει περίπτωση να κάνει αυγά χωρίς φωλιά, αλλά μη δίνοντας φωλιά αυξάνεις την πιθανότητα να μην κάνει.
Όμως Ευγενία τα πουλιά δεν ζευγαρώνουν χωρίς φως, και αυτό σημαίνει ότι αφού τα βρήκες "καβάλα" το πανί δεν αρκεί για να κάνεις τη δουλειά για την οποία το βάζεις. Κι επομένως θα πρέπει να βρεις κάποια πιο δραστική λύση συσκότισης.
Αυτό τώρα που θα ήθελα να σκεφτείς είναι το τι θα γίνει αν αρχίσουν και κάνουν αυγά....δλδ τι σκοπεύεις να κάνεις. Και μάλιστα και τα υπόλοιπα μέλη ίσως θα μπορούσαν να σου προτείνουν ενέργειες, αναλόγως τι θέλεις εσύ και τι θεωρεί ο καθένας μας ότι θα ήταν σωστό (σωστότερο ας πούμε) να γίνει:
  1. Πετάς τα αυγά
  2. Αντικαθιστάς στο ίδιο σημείο που γεννά αυγά, τα πραγματικά με ψεύτικα και την αφήνεις να κλωσήσει όσο θέλει μέχρι να τα παρατήσει μόνη της
  3. Έχεις έτοιμη φωλιά την οποία προσθέτεις στο κλουβί.
Η κραταιά άποψη είναι ότι αν στα αυγά δεν ξεκινήσει η επώαση (κλώσημα) τότε δεν πετάς ένα έμβρυο. Από την άλλη πλευρά όμως, τα αυγά είναι εν' δυνάμει ζωές.
Τέλος, να συμπληρώσω ότι ακόμα και έτοιμη φωλιά να έχεις και να αποφασίσεις να τη βάλεις στο κλουβί με το πρώτο αυγό που θα γεννηθεί (και το ίδιο το αυγό μέσα αν δεν έχει σπάσει), δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι η θηλυκιά θα επιλέξει να μπει μέσα στη φωλιά, μια και είναι κάτι νέο για αυτήν.
 
@ianos Το πανί πιστεύω ότι κάνει συσκότιση γιατί είναι μπλε σκούρο και σεν είναι ψιλό, πήγα και το έλεγξα τώρα στο παράθυρο, βλέπεις αχνά το φως από μέσα, αλλά εγώ το βάζω το βράδυ που είναι η ώρα για ύπνο με κλειστή Κουρτίνα και το φως. Χτες μόλις τα είχα βάλει και δεν είχα προλάβει να κλείσω το φως γιατί έκανα μια δουλειά μέσα στο δωμάτιο, εύχομαι να μην κατάλαβα σωστά και να μην ήταν πάνω στην πλάτη της.

Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι αν μπορούν αυτά από μόνα τους να ανταπεξελθουν σε αυτήν την δοκιμασία, γιατί καλά καλά δεν ξέρω να φροντίζω αυτά πόσο μάλλον νεοσσούς.


Τα βάζω για ύπνο στις 19.00 αυτό όμως που κάνω είναι όταν σκοτεινιαζει να ανάβω το φως στο σαλόνι,απο τις 17.30 μέχρι να τα πάω μέσα είναι ανοιχτό.


Σίγουρα δεν θέλω να πετάξω αυγά 😔
 
@Eugene21 , απλά θα σου πω ότι αν λόγω πανιού ή ο,τιδήποτε άλλου τα πουλιά δεν κοιμούνται στο ωράριο που χρειάζεται για να ξεπυρώσουν, πολύ πιθανό να ζευγαρώσουν και τότε ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις γέννα.
 
@ianos το ωράριο που χρειάζονται είναι 12-14 ώρες?
Εγώ στην αρχή τα άφηνα μόνο 10 ώρες τώρα τα βάζω 12,σημερα τα έβαλα ακόμα πιο νωρίς

Ησυχάζουν τα πουλιά κάτω από το πανί - δεν κελαϊδουν - θέλω να πιστεύω ότι κοιμούνται

Και το μεσημέρι υπάρχουν κάποιες στιγμές που ησυχάζουν για λίγη ώρα... Είναι βέβαια με ανοιχτά τα μάτια τους

Για ύπνο τα πάω σε άλλο δωμάτιο και κλείνω και την πόρτα για να μην τα ενοχλούμε όσο εμείς είμαστε ξύπνιοι - από την αρχή το κάνω αυτό
 
Όντως τη φλερτάρει. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να αλλάζεις τη διαρύθμιση σε νεοφερμένα πουλιά που δεν έχουν συνηθίσει ούτε το κλουβί ούτε το χώρο τους. Μια αλλαγή μπορεί να προκαλέσει είτε το να μπουν σε αναπαραγωγή είτε να βγουν απο αυτή τη φάση. Το σκοτάδι για τις ώρες που σου προτάθηκαν είναι νομίζω η πρώτη σου κίνηση αν θέλεις να αποφύγεις την αναπαραγωγή γιατί σου το προτέινουμε χωρίς να γνωρίζουμε αν αυτή είναι και η επιθυμία σου. Τα πουλιά, στις 99% των περιπτώσεων, είναι γεννετικά προγραμματισμένα να ανταπεξέλθουν σε αυτή την διαδικασία. Μια καλή διατροφή και χώρος με ηρεμία είναι αυτό που χρειάζονται για να αναπαραχθούν. Αν διαμένουν στο σαλόνι και επικρατεί κοντά στο κλουβί τους συχνά ο χαμός που ακούγεται στο βάθος 😄 ίσως να ήταν προτιμότερο να το αποφύγεις.
 
@Φοίβος Καλημέρα καλ@ μου!!!
Όντως δεν θέλω να μπουν σε αναπαραγωγή, γιατί....
1ον είμαι νέα στην φροντίδα των πουλιών και δεν ξέρω να τα φροντίζω καλά καλά αυτά πόσο μάλλον νεοσσούς παρατημένους - δεν ξέρω αν το κάνουν όλα τα πουλιά αλλά το έχω διαβάσει μέσα από το φόρουμ
2ον τα πουλάκια μου τρώνε μόνο σπόρους, οτιδήποτε άλλο τους έχω προσφέρει σε λαχανικά και φρούτα δεν το αγγίζουν - συνεπώς καλή διατροφή γιοκ

Την συσκότιση τους την βάζω το βράδυ για να μην τα ενοχλούμε την ώρα που κοιμούνται, αν και δεν ανάβουμε τα φώτα τους στο δωμάτιο που είναι το βράδυ,εκτος αν ξεχαστούμε που το κλείνουμε κατευθείαν μετά

Ναι όντως είναι στο σαλόνι την υπόλοιπη μέρα, μέσα στην μέρα έχει περισσότερη κίνηση ο χώρος-υπάρχουν και αρκετές ώρες σιγής - αλλά η φασαρία που γίνεται νομίζω ότι είναι σε λογικά πλαίσια

Είχα διαβάσει διαδικτυακά ότι θέλουν παρέα γι αυτό και είναι στο σαλόνι
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top