Αναπαραγωγή Έχει κάτσει στη φωλιά από την πρώτη μέρα και δεν έχει σηκωθεί

Giannis21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2016
Μηνύματα
7
Πόλη
Περιστέρι
Καλημερα σε ολους σας...Φετος εκανα την πρωτη μου αναπαραγωγη και αντλησα ολες τισ πληροφοριες(ως ασχετος)απο τα forum και τα αρθρα...η καναρα μου σημερα εκανε το τριτο αυγουλακι και αυριο θα τισ παρω τα ψευτικα και θα τις βαλω τα δικα της... Εχω ομως μια απορια... Εχει κατσει στη φωλια απο την πρωτη μερα και δεν εχει σηκωθει... Ειναι φυσιολογικο;και δευτερον ο αρσενικος τον βλεπω αδιαφορο, δεν βλεπω να την ταιζει και να την βοηθαει... Ευχαριστώ
 
Αρχικά καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου!

εχει κατσει στη φωλια απο την πρωτη μερα και δεν εχει σηκωθει... Ειναι φυσιολογικο;
Αυτό το κάνουν συνήθως οι άπειρες κανάρες γιατί δεν ξέρουν. Δεν έχουν την εμπειρία.. Είναι συχνό φαινόμενο αλλά τα προβλήματα που αυτό συνεπάγεται λύνονται με την αντικατάσταση αυγών που έχεις κάνει ήδη! 😉

και δευτερον ο αρσενικος τον βλεπω αδιαφορο, δεν βλεπω να την ταιζει και να την βοηθαει...
Άλλοι αρσενικοί είναι οι ιδανικοί πατεράδες ( https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ιδανικός-πατέρας-καναρινιών.17661/ ) και άλλοι είναι γουρούνια και αδιάφοροι. Εσένα μάλλον σου έλαχε το δεύτερο. 😛 Γενικά ταίσματα και βατέματα έχεις δει;
 
ταίσματα και βατεματα δεν εχω δει... Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες... Θα επανελθω αν δω καποια αλλη συμπεριφορα... Και μια τελευταια ερωτηση... Αν πρεπει να ριξω καποιο σπρευ για τις ψειρες και αν ναι, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο;
 
ταίσματα και βατεματα δεν εχω δει...
Είσαι σίγουρος πως είναι πυρωμένα και τα 2? Τι διατροφική προετοιμασία τους έχεις κάνει; Σε τι χώρο έχεις το κλουβί;

αν πρεπει να ριξω καποιο σπρευ για τις ψειρες και αν ναι, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο;
Μπορείς να πάρεις το Pinex Powder για τώρα και να ρίξεις στον πάτο του κλουβιού και στην φωλιά. Λίγο αρκεί. τσέκαρε όμως αν όντως έχουν ψείρες. Πάρε μια νωπή χαρτοπετσέτα και βάλτη στα κάγκελα πριν κοιμηθούν. Αν το πρωί δεις μαύρα στίγματα πάνω της τότε έχουν ψείρες...
 
Είσαι σίγουρος πως είναι πυρωμένα και τα 2? Τι διατροφική προετοιμασία τους έχεις κάνει; Σε τι χώρο έχεις το κλουβί;


Μπορείς να πάρεις το Pinex Powder για τώρα και να ρίξεις στον πάτο του κλουβιού και στην φωλιά. Λίγο αρκεί. τσέκαρε όμως αν όντως έχουν ψείρες. Πάρε μια νωπή χαρτοπετσέτα και βάλτη στα κάγκελα πριν κοιμηθούν. Αν το πρωί δεις μαύρα στίγματα πάνω της τότε έχουν ψείρες...
ψειρες δεν εχω δει, απλα για να ριξω προληπτικα... Ευχαριστώ για την βοηθεια
 
ψειρες δεν εχω δει, απλα για να ριξω προληπτικα... Ευχαριστώ για την βοηθεια
επισης στην ερωτηση σου αν ηταν πυρωμενα, ναι ηταν και τα 2 και με σωστη προετοιμασια απλα ο αρσενιοκος μαλλον δεν ειναι και απο τους καλυτερους πατεραδες
 
επισης στην ερωτηση σου αν ηταν πυρωμενα, ναι ηταν και τα 2 και με σωστη προετοιμασια απλα ο αρσενιοκος μαλλον δεν ειναι και απο τους καλυτερους πατεραδες
Οκ εσύ ξέρεις καλύτερα! Εύχομαι τα αυγά να είναι ένσπορα και να δεις νεοσσούς σε λίγο καιρό!
 
Έχεις κάνει το τεστάκι με την χαρτοπετσέτα που σου είπα; Μόνο έτσι μπορείς να δεις αν έχουν όντως ψείρες ή όχι.
οκ θα το κανω και θα απαντησω

Οκ εσύ ξέρεις καλύτερα! Εύχομαι τα αυγά να είναι ένσπορα και να δεις νεοσσούς σε λίγο καιρό!
σε ευχαριστω πολυ... Το ιδιο ελπιζω και εγω😉
 
Back
Top