Γενικά Έχει κανένας από σας τέτοιο παπαγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
εχει κανενας απο εσας τετοιο παπαγαλο; Πολυ μεγαλη φωλια κανει...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
οπως κι αυτο... Ειναι αγριοι ενω σε αυτη την περιοχη δεν υπαρχουν παπαγαλοι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Φοβερες φωλιες. Εχω δει και στην Αθηνα σε πολυ ψηλο πευκο και μαλιστα με μικρα μεσα που βγαζαν το κεφαλι τους απο την εισοδο. Ως γνωστον οι γκριζοπρωσοποι παπαγαλοι ειναι το δευτερο ειδος παπαγαλων μαζι με τους ringnecks που φιλοξενει η χωρα μας και αναπαραγονται ελευθεροι. Λογικα θα εχει και πολλες στο παρκο περιβαλλοντικης προστασιας στο Ιλιον γιατι και εκει εχει πολλους.
 
Φοβερες φωλιες. Εχω δει και στην Αθηνα σε πολυ ψηλο πευκο και μαλιστα με μικρα μεσα που βγαζαν το κεφαλι τους απο την εισοδο. Ως γνωστον οι γκριζοπρωσοποι παπαγαλοι ειναι το δευτερο ειδος παπαγαλων μαζι με τους ringnecks που φιλοξενει η χωρα μας και αναπαραγονται ελευθεροι. Λογικα θα εχει και πολλες στο παρκο περιβαλλοντικης προστασιας στο Ιλιον γιατι και εκει εχει πολλους.

Οδυσσέα έχεις δει quaker στην Αθήνα; Ελεύθερους;
Εγώ ούτε σε pet shop δεν έχω δει να πουλάνε😕
Θα πάω μια βόλτα από το Ίλιον μήπως και πετύχω κανέναν
 
πολυ μεγαλη φωλια κανουν ουτε και εγω εχω δει quaker αλλα ringnecks εχω δει πολλους στην περιοχη της Βουλας στην Αθηνα.
 
Οδυσσέα έχεις δει quaker στην Αθήνα; Ελεύθερους;
Εγώ ούτε σε pet shop δεν έχω δει να πουλάνε😕
Θα πάω μια βόλτα από το Ίλιον μήπως και πετύχω κανέναν


Ναι Μυριαμ. Στο Ιλιον μου χουν πει πως εχει παρα πολλους αλλα ειναι τεραστιο το παρκο εκει και ισως δεν πετυχεις κανεναν. Για σιγουρα αλλα και πιο κοντα πηγαινε στο παρκο απεναντι απο το ερικος ντυναν στην μεσογειων. Εκει εχει και μαλιστα σε ενα απο τα πευκα που ειναι μεσα στο μερος που εχουν τα σκυριανα αλογακια εχει μια τετοια φωλια τετοια. Εγω ακουσα τις φωνες και την εντωπυσα. Αν παρολαυτα δεν την βρεις ρωτα εκει αυτους που προσεχουν τα αλογακια και λογικα θα ξερουν. Παντως θα δεις myiopsitta monachus σιγουρα εκει να πετανε ελευθερα.

Παιδια στο Buenos Aires απο οπου καταγομαι ειναι παρα πολλα απο αυτο το ειδος και πολυ εξοικιομενα. Στα παρκα μαλιστα μπορεις να τα ταισεις οπως εδω τα περιστερια στο Συνταγμα!
 
Ναι Μυριαμ. Στο Ιλιον μου χουν πει πως εχει παρα πολλους αλλα ειναι τεραστιο το παρκο εκει και ισως δεν πετυχεις κανεναν. Για σιγουρα αλλα και πιο κοντα πηγαινε στο παρκο απεναντι απο το ερικος ντυναν στην μεσογειων. Εκει εχει και μαλιστα σε ενα απο τα πευκα που ειναι μεσα στο μερος που εχουν τα σκυριανα αλογακια εχει μια τετοια φωλια τετοια. Εγω ακουσα τις φωνες και την εντωπυσα. Αν παρολαυτα δεν την βρεις ρωτα εκει αυτους που προσεχουν τα αλογακια και λογικα θα ξερουν. Παντως θα δεις myiopsitta monachus σιγουρα εκει να πετανε ελευθερα.

Παιδια στο Buenos Aires απο οπου καταγομαι ειναι παρα πολλα απο αυτο το ειδος και πολυ εξοικιομενα. Στα παρκα μαλιστα μπορεις να τα ταισεις οπως εδω τα περιστερια στο Συνταγμα!
Στην Αμερική πετούν ελεύθερα στις μεγάλες πλατείες/πάρκα.. Έχω δει βίντεο που ψαχνουν τροφή μεσα στο χιόνι...
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου Οδυσσέα, θα πάω να δω οπωσδήποτε..Thanks
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Το βρήκα:)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
καλα ολη αυτη ειναι η φωλια του; Πολυ παραξενη! Εσυ εκανες το βοηθο του;😛
 
Τεραστια η φωλια!Φανταζεσται ποση ωρα του πηρε να την φτιαξει;
 
οχι ωρα μερες... Παντως ουτε κι εγω δεν ειχα δει quaker parrots στην Αθήνα... Τωρα που ειναι αυτο που λες οδυσσεα ουτε που ξερω... Ειναι μακρια απο φαλιρο;
 
Σχετικα... Αναλογως με τι σκοπευεις να πας. Ειναι κοντα στην σταση μετρο κατεχακη. Αν θες πες μου να σου στειλω ακριβως με πμ. Για το Ιλιον δεν σου λεω καν γιατι ειναι παρα πολυ μακρυα αλλα αξιζει καποια στιγμη οπωσδηποτε να πας.
 
οχι ωρα μερες... Παντως ουτε κι εγω δεν ειχα δει quaker parrots στην Αθήνα... Τωρα που ειναι αυτο που λες οδυσσεα ουτε που ξερω... Ειναι μακρια απο φαλιρο;

Οι quaker είναι πολύ κοινωνικά πουλιά. Στην φύση φτιάχνουν τεράστιες φωλιές για να κάνουν τα αυγά τους όλα μαζί τα θηλυκά.Ζουν σε μεγάλες κοινωνίες:D

Τώρα το Ερρίκος Ντυνάν νομίζω είναι επί της Μεσογείων, κεντρικά δηλαδη στην Αθήνα..
Το Περιβαλλοντικο παρκο Αντωνης Τριτσης στο Ίλιον είναι διπλα απο τα Carrefour και τα Ster Cinemas στο Ίλιον, σχεδόν Καματερό..
Και ναι Φώτη είναι αρκετά μακριά απο το Φάληρο:)
 
σας ευχζριστω... Οταν θελησω να παω θα σας ζητησω περισσοτερες πληροφοριες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
. Για σιγουρα αλλα και πιο κοντα πηγαινε στο παρκο απεναντι απο το ερικος ντυναν στην μεσογειων. Εκει εχει και μαλιστα σε ενα απο τα πευκα που ειναι μεσα στο μερος που εχουν τα σκυριανα αλογακια εχει μια τετοια φωλια τετοια. Εγω ακουσα τις φωνες και την εντωπυσα. Αν παρολαυτα δεν την βρεις ρωτα εκει αυτους που προσεχουν τα αλογακια και λογικα θα ξερουν. Παντως θα δεις myiopsitta monachus σιγουρα εκει να πετανε ελευθερα.

Εννοείς στο πάρκο της Σχολής Χωροφυλακής; [Τότε δεν είναι στη στάση Πανόρμου του Μετρό αλλά στην Εθνική Άμυνα, Μεσογείων, είναι πιό κοντά!]. Σε ευχαριστώ εγώ εκεί θα πάω και θα ψάχνω!
 
Εννοείς στο πάρκο της Σχολής Χωροφυλακής; [Τότε δεν είναι στη στάση Πανόρμου του Μετρό αλλά στην Εθνική Άμυνα, Μεσογείων, είναι πιό κοντά!]. Σε ευχαριστώ εγώ εκεί θα πάω και θα ψάχνω!

Βασικα Μαρια εγω μπερδευτηκα λιγο για το που θα πας να ψαξεις.. Το παρκο ετσι λεγεται αλλα η πιο κοντινη σε αυτο σταση ειναι η Κατεχακη και η αμεσως πλησιεστερη ειναι η Πανορμου την οποια ομως εγω δεν ανεφερα🙄.
 
Βασικα Μαρια εγω μπερδευτηκα λιγο για το που θα πας να ψαξεις.. Το παρκο ετσι λεγεται αλλα η πιο κοντινη σε αυτο σταση ειναι η Κατεχακη και η αμεσως πλησιεστερη ειναι η Πανορμου την οποια ομως εγω δεν ανεφερα🙄.
Έχεις δίκιο, ευχαριστώ, με ξεμπέρδεψες, Κατεχάκη εννοούσα αλλά την επόμενη ανέφερα... Θα περπατάγαμε λίγο περισσότερο αλλά η θέα των quaker θα μας αποζημιώσει όπως λέτε...
 
Γειά σου Φώτη. Όπως σου είπε και ο Άγγελος έχω εγώ έναν τέτοιο σατανάκο! Αν μπεις στο προφίλ μου θα καταλάβεις γιατί τον λέω έτσι :D! Τις φωλιές τους στο εξωτερικό τις ονομάζουν... Πολυκατοικίες και λένε ότι είναι ένα έργο τέχνης. Ευτυχώς ο δικός μου δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο στο σπίτι 😱. Είναι πανέξυπνα αλλά και πολύ εγωϊστικά πουλιά. Και όμως ΑΞΙΟΛΑΤΡΕΥΤΑ!
 
Ειναι οντως πανεξυπνα πουλια! Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει απο αυτα που χω διαβασει κι απο αυτα που χω δει σε βιντεακια! 🙂 Ο δικος σου εχει επιχειρισει να κανει ποτε κατι τετοιο; Μονο τα αρσενικα κανουν τετοια φωλια μονο τα θηλυκα η και τα 2?
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Back
Top