Ασθένειες Έχει κανείς γνώση για παραμυξοϊωση ή τρέλα περιστεριών;

boukefalas

PB Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Αθήνα
εχει κανεις γνωση για Παραμυξοϊωση η τρέλα περιστεριων
απο οτι διαβασα δεν υπαρχει θεραπεια αλλα αν τρεφεται καλα οσο κρατα υπαρχει πιθανοτητα να περασει.
εχω 1 που εχει αν καποιος γνωριζει μονο μιλα
 
Φίλε μου έχω την άποψη ότι δεν υπάρχει γιατρειά. Το άρρωστο πουλί πρέπει να απομακρύνεται άμεσα... Παρατηρήθηκε (όπως λέει ή βιβλιογραφία) ότι με χρήση εμβολίου σε άρρωστα πουλιά, συνεχόμενα ανά τριήμερο και δύο - τρεις επαναληπτικές δόσεις, μερικά πουλιά επανήλθαν. Πάντως θα είναι φορείς στην συνέχεια και δεν θα σου κάνει καλό στο κουμάσι. Εγώ κάνω χρήση ζωντανού στελέχους Lasota ( HIPRAVIAR-S ) και μέχρι τωρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δεν ξέρω εάν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα. Καλή συνέχεια...
 
Άμεση ''απομάκρυνση'' του άρρωστου περιστεριού.
Σχολαστικός καθαρισμός του κουμασιού και των σκευών, καλή απολύμανση και απεντόμωση.
Εμβολιασμός των υγιών περιστεριών.
Καλή διατροφή.
 
και γω ειμαι της αποψης οτι δε ζουν αλλα δεν μου ετυχε ξανα αυτο
απο ερευνα που κανα
σε αμερικανικα και αγγλοφωνα site λενε οτι αν περασουν 2-3 βδομαδες που ειναι σε εξαρση μετα επανερχονται
αλλα πρεπει να τα ταιζεις εσυ -ενας μαλιστα απο Περσια εγραψε οτι θεραπευσε ολο το κοπαδι του δινοντας βιταμινες, αρκετο νερο και μουρουνελαιο. υπαρχει ομως περιπτωση να τους αφησει ελατωμμα
επισης μετα απο 3 μηνες που θα τους περασει (εαν), δεν κολλανε σε αλλα
ιδομεν
 
το βαλα σε 1 μεγαλο κουτι. τωρα σε περιορισμενο χρονο βλεπω οτι πιανει 1 σπυρι στα τεσσερα. (τι καταρα αυτη η αρρωστια)
το οτι το απομωνοσα απο τα αλλα φανηκε να το στεναχωρει αλλα ειναι ηρεμο (πετουσε σχετικα καλα πριν το κλεισω)
ποσα ml νερο να του δινω ξερει κανεις;δε νομιζω να μπορεσει να πιει μονο
 
μπορει κανεις να φροντισει τον περιστερι για 3-4 μερες; Επειδη θα λειψω;(απο αθήνα και πεμπτη 4/5 τον ξαναπερνω)
ειναι το αρρωστο του θεματος στην εικονα
 

Συνημμένα

  • rsz_photo0339.webp
    rsz_photo0339.webp
    45 KB · Προβολές: 74
μαλλον ολοι θα λειπουν και ο χρονος τελειωνει
αν το αφησω μονο του θα τα καταφερει αραγε;
 
Δεν τρώει και πίνει μόνο του;
μαλλον τα ψιλοκαταφερνει αλλα το πρωι του δινω εγω μαζι με την βιταμινη του
(δεν ειμαι σιγουρος ποσο τρωει απο μονο του γι αυτο θελω καποιον για 4 μερες)
 
Livimun - Chevita υγρό (το πουλάει η Κτηνιατρικός Κύκλος Εμπορική στο Γέρακα, πιθανώς και αλλού). Εξαλείφει, έπειτα από καθημερινή χορήγηση εβδομάδων, το σύμπτωμα του γυρισμένου κεφαλιού και τονώνει το περιστέρι, ούτως ώστε να μπορεί να επιβιώσει μόνο του. Ο ιός της παραμυοϊωσης δεν φεύγει, αλλά μπορεί να ζει άνετα πλέον. Προσοχή: Μπορεί να κολλήσει νεαρά πιτσούνια άμα έρθει σε επαφή μαζί τους. Ο γράφων το έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο φάρμακο-ανοσοενισχυτικό.
 
Καλησπερα.
Φιλε μου η τρελα αν ειναι σε εξαρση μπορει να κολησει ολο το κουμασι και να χασεις αν οχι ολα πολλα περιστερια οποτε καραντινα και φαρμακο με βιταμινη σε καθημερινη βαση και αν δεν μπορει να φαει μονο του εσυ θα το ταιζεις οπως ταιζεις γιαυρια. Αν την περασει δεν θα ξανακολησει μπορει με καποιο μικρο κουσουρι να μεινει αλλα θα εχεις πιθανοτητες να κολησουν τα γιαυρια που θα εχεις.
Ειναι απο τις χειροτερες αρρωστιες και πραγματικα δεν ξερεις τι να κανεις και στις 2 περιπτωσεις.
Το θεμα ειναι παντα να καταλαβεις την αρωστια οταν ειναι πολυ νωρις γιατι την περναει ελαφρια σχετικα και χωρις κουσουρια.
Παντος εδω και 15 χρονια στο κουμασι(ντουνεκια) δεν ειχαμε ευτιχως αλλο περιστατικο.
 
Φιλε μου η τρελα αν ειναι σε εξαρση μπορει να κολησει ολο το κουμασι και να χασεις αν οχι ολα πολλα περιστερια οποτε καραντινα και φαρμακο με βιταμινη σε καθημερινη βαση και αν δεν μπορει να φαει μονο του εσυ θα το ταιζεις οπως ταιζεις γιαυρια.
σωστα τα λες. το συγκεκριμενο αν και παλιο το θεμα το ξεπερασε χωρις να αφησει κανενα κουσουρι. αν και πολλα μενουν αναπηρα μονιμα

Livimun - Chevita υγρό (το πουλάει η Κτηνιατρικός Κύκλος Εμπορική στο Γέρακα, πιθανώς και αλλού). Εξαλείφει, έπειτα από καθημερινή χορήγηση εβδομάδων, το σύμπτωμα του γυρισμένου κεφαλιού και τονώνει το περιστέρι, ούτως ώστε να μπορεί να επιβιώσει μόνο του.
δε ηξερα οτι υπαρχει τετοιο συμπληρωμα. Δηλαδη ποσες βδομαδες το χορηγησες; Εισαι σιγουρος βοηθησε η απλα περασε απο μονο του;τιμη;
 
Αν ειναι στην αρχη και το προλαβεις δυσκολα θα αφησει κουσουρι.
Αφου το ξεπερασες μια χαρα.
εξαρταται την περιπτωση και το καθε οργανισμο νομιζω. και στην αρχη να το δεις αν ειναι να το παρει βαρια την εκατσες
 
Δεν εχεις και αδικο σαυτο που λες.
Οντος παιζει μεγαλο ρολο ο καθε οργανισμος αλλα αν ξεκινησεις θεραπεια απο την αρχη δεν θα αναπτυχθει ο ιος σε τετοιο βαθμο ευκολα.
Αν ειναι ομως να το παθει το περιστερι οτι και να κανεις θα εχει δυσαρεστες συνεπειες.
 
Δεν εχεις και αδικο σαυτο που λες.
Οντος παιζει μεγαλο ρολο ο καθε οργανισμος αλλα αν ξεκινησεις θεραπεια απο την αρχη δεν θα αναπτυχθει ο ιος σε τετοιο βαθμο ευκολα.
Αν ειναι ομως να το παθει το περιστερι οτι και να κανεις θα εχει δυσαρεστες συνεπειες.
δεν υπαρχει θεραπεια
 
Ο ιός δεν φεύγει από το σώμα του, θα είναι φορέας για πάντα. Απλά με την κατάλληλη φροντίδα επί μερικές εβδομάδες ή μήνες θα μπορεί να τρέφεται μόνο του και να μην γυρίζει το κεφάλι. Στην ουσία μπορεί να εξαλειφθεί το βασανιστικό αυτό σύμπτωμα του γυρισμένου κεφαλιού, όπως αναφέρω παραπάνω. Αλλά δεν πρέπει να κάνει οικογένεια ή να έρθει σε επαφή με νεαρά περιστέρια.
 
Back
Top