Φροντίδα Έχει κανείς κλούβα με φυσικά φυτά μέσα;

Acipenser

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
104
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.

Γεννημένος επαρχεία έχω πολλές εμπειρίες και εικόνες από φυσικό περιβάλλον. Τώρα που βρίσκομαι στην Αθήνα προσπαθώ να αναπαραστήσω ότι μπορώ. Με χόμπι τα ψάρια (ενυδρεία) και τα φυτά, θέλω να στραφώ και στα πουλιά. Είχα στο παρελθόν (από παιδί) καναρίνια, παπαγαλάκια buggies, κ. Α. Τώρα δεν έχω τίποτα από αυτά. Θέλω να φτιάξω όμως μια κλούβα σε ένα ελεύθερο μπαλκόνι που υπάρχει.

Και για να μπω στο ψητό... Έχει κάνει κανείς κατασκευή με φυσικά φυτά μέσα; Π.χ. έχω 2,3 εσπεριδοειδή (μανταρινιες κλπ.) για μπαλκόνι. Κοντά δέντρα που καρποφορούν σε γλάστρα. Αν τα έκλεινα σε μια κλούβα και παρείχα τα απαραίτητα κομφόρ στα πουλιά, θα μπορούσαν να συμβιώσουν, ή θα έχουν πρόβλημα; ( Τόσο τα φύτα, όσο και τα πουλιά 😉

Συγνώμη που κούρασα με το καλησπέρα.
 
Υπάρχουν πολλές κατασκευές με φυσικά φυτά και δένδρα μέσα τους. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση εδώ για να πάρεις ιδέες. Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων

Κατά τα άλλα, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα φυτά που αναφέρεις. Έχω την εντύπωση ότι δεν τα τρώνε τα πουλιά. Αυτό που σκέφτομαι μόνο, είναι μήπως περιορίσουν πάρα πολύ τον ωφέλιμο χώρο για πτήσεις μέσα στην κλούβα, αφού φαντάζομαι ότι δεν θα είναι τεράστια μιας και μιλάμε για μπαλκόνι.
 
Σύντομα θα καταλάβεις πως έπραξες λάθος αφού τα δένδρα θα γεμίσουν ακαθαρσίες, δεν θα αναπτυχθούν σωστά και εν ολίγοις θα είναι ενας άβολος χώρος για τα πουλιά, για εσενα και τα φυτά
 
θα μπορουσες να βαλεις φυτα μεσα σε μια κλουβα, αλλα για να πατανε και να κοιμουνται την νυχτα, η ακομη και να χτιζουν φωλιες.

νομιζω ομως πως αυτα τα φυτα που ανεφερες δεν ειναι τα καταλληλα για αυτη τη δουλεια.

αν σκευτεσαι φυτα φαγωσημα απο τα πουλια μπορεις να φυτευεις σε γλαστρες διαφορα λαχανικα και να τα βαζεις ολοκληρα μεσα
 
αν σκευτεσαι φυτα φαγωσημα απο τα πουλια μπορεις να φυτευεις σε γλαστρες διαφορα λαχανικα και να τα βαζεις ολοκληρα μεσα
Να συμπληρώσω και βότανα όπως ρίγανη, θυμάρι κλπ.
 
Με τις κουτσουλιες τα δεντρα δυστυχως βρωμιζονται πολυ και δε θα μπορεις να τα καθαρισεις ευκολα... ☹ Ξερω ποσο θες να φερεις τη φυση στα πουλακια σου αλλα δε ξερω αν ειναι απαραιτητο για τα καναρινια... Επισης δε ξερω κατα ποσο η ψειρα μπορει να φωλιασει στο ξυλο των δεντρων και μετα να εχεις μεγαλυτερο θεμα!

Φιλικα,
Αλίκη!
 
Εμένα μου φαίνεται καταπληκτική ιδέα. Αν τα πουλιά δεν έχουν την δυνατότητα να κάθονται ψηλότερα των δένδρων λογικά δεν θα λερώνονται τα φύλλα. Επίσης κλαδεύοντας τα δένδρα πότε-πότε δεν θα αφαιρέσουν ελεύθερο χώρο πτήσης από τα πουλιά. Εγώ πάντως θα πρόσθετα ένα παγκάκι και μια μικρή λιμνούλα για να κάνουν τα πουλάκια μπάνιο. Θα είναι το ομορφότερο μέρος του σπιτιού για να πεις το καφεδάκι σου!
 
Ωραία. Πήρα αρκετές γνώμες και ευχαριστώ. Ίσως τελικά να επιλέξω τη λύση "κλούβα στον κήπο με χαμηλές γλάστρες με βότανα και βρωσιμα φυτά".
Το νέο ερώτημα είναι το εξής: Πόσο επικίνδυνος είναι ένας κήπος με δυτικο προσανατολισμό που δεν δέχεται ήλιο λόγω δέντρων και έχει αρκετή υγρασία;
Βλέπετε επηρεάστηκα και από το θέμα "χώρος πτήσης", όμως ο κήπος έχει αυτά τα χαρακτηριστικά σε αντίθεση με το μπαλκόνι που αναφέρω στο πρώτο μήνυμα.
Αρα το ερώτημα είναι πουλιά- ήλιος- υγρασία. ( Παρακαλώ αν υπάρχει σχετικό post παλιότερο παραπέμψετε με εκεί.)
 
Η υγρασία γενικώς δεν προσφέρει υγιές περιβάλλον για να ζουν τα πουλιά. Αυξάνει τις πιθανότητες να αρρωστήσουν καθώς ευνοεί την ανάπτυξη εντερικών και αναπνευστικών λοιμώξεων, κυρίως το χειμώνα. Είναι ρίσκο.
 
Back
Top