Ασθένειες Έχει ορμονικό πρόβλημα;

marakilil2013

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2014
Μηνύματα
71
Η κανάρα μου ενώ έχει κτίσει την φώλια της και ο αρσενικός την γονιμοποίει εδώ και τέσσερις μήνες (εξακολουθεί να είναι στη φώλια) δεν γεννάει καθόλου. ( Η ίδια κανάρα με το προηγούμενο αρσενικό μου έκανε κανονικά αυγά σε μια εβδομάδα μετά την γονιμοποίηση). Εχει ορμονικό πρόβλημα και εαν έχει μπορεί να αντιμετωπιστεί;
 
Τα έχεις μαζί 4 μήνες; Τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στο ζευγάρι;
 
Τι βιταμίνες;

Αυγό; Αυγοτροφή; Ασβέστιο στη θηλυκιά;
 
αυγοτροφη. Και η καναρα μου θελει παρα πολυ να κανει αυγα αλλα...
 
Αν οι βιταμίνες είναι αυτό που βάζουν οι πετσοπάδες μέσα σε διαφανή σακουλάκια και βγαίνει σε διάφορα χρώματα μην το ξαναδώσεις... Κανουν καλο ή κακο οι βιταμινες στα καναρινια;

Πέρα από αυγοτροφή/αυγό και σπόρους η θηλυκιά για να κάνει αυγά χρειάζεται ασβέστιο... Όσο και να θέλει αν δεν το χορηγήσουμε εμείς δε θα μπορέσει να κάνει αυγά... Ασβέστιο μπορεί να πάρει από το τσόφλι του αυγού, από το σαπιοκόκκαλο και από το σουσάμι (πολύ λίγο γιατί παχαίνει...).

Εφόσον σου έχει κάνει αυγά δεν έχει ορμονικό πρόβλημα... Εκτός και αν είναι πάνω από 6 χρονών...
 
ειναι 3 χρονων αρα να μην της ξανα δώσω βιταμίνες. Στο αρσενικο μπορω να δινω;δηλαδη τι βιταμινες να δινω; να τις φτιάχνω εγω;
 
Πάρε ένα πολυβιταμινουχο σκεύασμα να βάζεις στο νερό και κάνε εύκολη αυγότροφη ή πάρε έτοιμη καλής ποιότητας ή στην τελική αυγουλακι βραστό.
 
ναι με το τσοφλι το αυγο! Απο πετσοπ πας και παιρνεις βιταμινες για το νερο για να πυρωσουν τα καναρινια σου να τους πεις για καναρινια...
 
τους είχα βάλει και παλιότερα αλλά δεν το έφαγαν μόνο σε μια αυγοτροφη που έφτιαξα εγώ το έφαγαν
 
στο κομματι του φορουμ διατροφη τα παιδια εχουν βαλει διαφορες αυγοτροφες που φτιαχνουν μονοι τους! Εχω δοκιμασει μια και ειναι σουπερρρρ εκει θα δεις αν διαβασεις και τι αλλο μπορεις να δινεις στο καναρινι να τρωει γενικα... ;-)το αυγο λες... Βραστο και κοφτο στη μεση... με το τσοφλι παντα βαλτο παλι θα το φανε...
 
όχι δεν τα πυρώνω καθόλου μονά τους ξεκινούν την διαδικασίαοκ θα δοκιμάσω. Ευχαριστώ!
 
να παρεις αν δεν εχεις σουπιοκοκκαλο για το κλουβι... απο το πετσοπ!
 
Δεν υπάρχει κάποιο υγρό -βιταμίνη-στικ -κάψουλες που πυρωνουν τα πουλιά μόνο χρήματα χαλάτε σε αυτά για να πυρωσουν και δεν το κάνουν, μια πολυβιταμινη να πάρεις αν θες προτείνω muta bit, breed max για να μην έχουν τα πουλιά κάποια έλλειψη βιταμινών, φυσικά να λες τα ταΐζω μόνο σπόρους και τους βάζω αυτά για να μου βγάλουν μικρά να ξέρεις θα αποτύχεις.
Θέλουν και την πρασινάδα τους και την πρωτεΐνη τους και αντε κάνα φρούτακι να γλυκαθουν μια στο τόσο.
Επίσης το αυγό με το τσόφλι εγώ το σταμάτησα διότι αν υπάρχει έστω μια περίπτωση να πάθουν σαλμονέλα θα την πάθουν από εκεί, σουπιοκολαλο από σουπιά είτε ασβέστη που λένε ότι είναι σουπιοκολαλο από πετ, σουσάμι, αν είναι ανάγκη και δεν τρώνε το σουπιοκολαλο κάποιο ασβέστιο να διαλύσεις στο νερό όπως πχ ταμπλέτες και μια συμπληρωματικα αυγότροφη με γάλα.
 
Back
Top