Ασθένειες Έχει το φτερό του green cheek conure μου κάτι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ledagcc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ledagcc

PB Known Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2022
Μηνύματα
1.832
Πόλη
Aθήνα
Γεια σας! Έχω μια ερώτηση: Το green cheek conure μου ανοιγοκλείνει το φτερό του νευρικά σχεδόν όλην την ώρα. Να σημειώσω πως δεν είναι τέντωμα καθώς το κάνει πάρα πολύ γρήγορα. Επίσης το κάνει μόνο στο ένα του φτερό. Μήπως είναι κάτι νευρολογικό? Θα πρέπει να ανυσηχησω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλό Βράδυ!🌜
 
Λοιπόν την πήγα στο γιατρό και μου είπε πως έτσι όπως την τάιζε ο εκτροφέας με κρέμα άνοιγε το φτερό της έτσι για αυτό όταν την ταιζω κάνει αυτό το πράγμα. Της έχει μείνει.
 
Λοιπόν την πήγα στο γιατρό και μου είπε πως έτσι όπως την τάιζε ο εκτροφέας με κρέμα άνοιγε το φτερό της έτσι για αυτό όταν την ταιζω κάνει αυτό το πράγμα. Της έχει μείνει.
Ορίστε; Καταρχάς στο αρχικό σου μήνυμα γράφεις :

ανοιγοκλείνει το φτερό του νευρικά σχεδόν όλην την ώρα.
Δεν αναφέρεις πουθενά ότι το κάνει την ώρα που την ταΐζεις, τελικά πότε το κάνει;

Για την "διάγνωση" του γιατρού, μόνο σαν αστείο μπορώ να το εκλάβω. Είναι δυνατόν να σου είπε τέτοιο πράγμα; Ποιος γιατρός είναι αυτός; Τι είδους εξέταση έκανε στο πουλάκι;

Δηλαδή το πουλάκι απέκτησε "τικ" επειδή το έκανε όταν το τάιζε ο εκτροφέας και γιατί το έκανε όταν το τάιζε ο εκτροφέας;
 
Βάλε βιντεο για να καταλάβουμε αλλιώς είναι δύσκολο.
 
Και σε εμενα το κάνει που και που αλλά αραιά και το κάνει όταν πάει να κουρνιάσει στο χέρι μου
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πριν εκραζε λίγο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
Το πρόβλημα όπως το βλέπω, περιγράφετε και ως "wing flipping", εμπεριστατωμένη διάγνωση για το τι το προκαλεί δεν βρήκα κάπου, υπάρχουν αναφορές που το αποδίδουν σε ορμονολογικά αίτια...τι ηλικία έχει η μικρή;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μια υπόθεση που διάβασα και αξίζει νομίζω να της δοθεί σημασία, είναι οι διατροφή (δυσανεξία ή αλλεργία) η οποία μπορεί να παρουσιαστεί ξαφνικά και να προκαλέσει και τέτοιας φύσεως θέματα.

Περιέγραψέ μας τη διατροφή της ίσως εκεί να βρεθεί μια άκρη.

Μια καλή ιδέα είναι να αλλάξεις διατροφή για ένα διάστημα με μόνο με οργανικά πελλετ προκειμένου να δεις αν θα υπάρχει διαφορά / βελτίωση του συμπτώματος σίγουρα δεν έχεις να χάσεις κάτι από τη στιγμή που είσαι στα τυφλά αυτή τη στιγμή. Μόνο καλό θα της κάνεις.
 
@Ledagcc και εμενα το έκανε για λίγο αυτό με το φτερό και τώρα που είπατε αυτά περί διατροφής σκέφτομαι ότι από τότε που έκοψα να του βάζω στικάκι με βιταμίνες σταμάτησε να το κάνει…
 
@Chrisad Οργανικά pellet τρώει. Είναι 2.5 μηνών η μικρή. Το θέμα σχετικά με την διατροφή της https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-του-παπαγάλου-μου.44854/
Ηλικιακά ορμονικό πρόβλημα δε νομίζω να δικαιολογείται, αυτό είναι μωράκι ακόμα.

Η διατροφή που περιέγραψες είναι πολύ καλή, εδώ όμως θέλουμε να τσεκάρουμε αν κάτι διατροφικό είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα στο μικρό, καλύτερα λοιπόν να επιλέξεις διαπιστευμένα οργανικά πέλετ, τα harrisons σου πρότεινα είναι, όπως επίσης και τα TOP`s Organic Parrot Food, επίσης για να "δουλέψει" το πείραμα αυτό, θα πρέπει να κόψεις οτιδήποτε άλλο. (Ρύζι, αυγό, αυγοτροφές και λαχανικά), έτσι και αλλιώς το πουλάκι θα τρέφεται επαρκώς με τα πέλετ και μόνο.

Για λίγο διάστημα, νομίζω μια εβδομάδα αρκεί, αν δε δεις διαφορά τότε επανέρχεσαι στις διατροφικές συνήθειες που έχει τώρα.

Νομίζω αξίζει να το δοκιμάσεις.
 
Back
Top