Συμπληρώματα Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το QUIKO Υγρό Ασβέστιο DAVINOVA;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αν ειναι αξιολογο... Και αν κανει δουλεια
 
Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά σε γενικές γραμμές προτιμώ το ασβέστιο να είναι σε σκόνη. Δε ξέρω... Το υγρό κάπως μου κακοφαίνεται!
 
Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά σε γενικές γραμμές προτιμώ το ασβέστιο να είναι σε σκόνη. Δε ξέρω... Το υγρό κάπως μου κακοφαίνεται!
αν επιτρεπεται πιο χρησιμοποιεις εσυ;
 
αν επιτρεπεται πιο χρησιμοποιεις εσυ;
Παλιά χρησιμοποιούσα το Calci Lux. Λόγω της υπερβολικής τιμής του πέρσι αγόρασα της Landmark το ασβέστιο Πούδρα το οποίο απ ότι είδα λήγει το 2018. Μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένη! Δεν είχα καμία δυστοκία και τα αυγά ήταν μια χαρά! Ορίστε και ένα λινκ: karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%91%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF-%CE%99%CF%87%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/Landmark-%CE%91%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CF%81%CE%B1-1500gr :)
 
Για ποιο λόγο Αλίκη;
Δεν υπάρχει κάποιος τεκμηριωμένος λόγος. Απλά προτιμώ τη σκόνη. Και επίσης εγώ το ασβέστιο δεν το προσθέτω στο νερό, αλλά στην αυγοτροφή οπότε δεν έχω το θέμα αν θα διαλυθεί σωστά στο νερό. Είμαι σίγουρη πως το τρώνε μέσω αυγοτροφής. :)
 
εχει καποιος χρησιμοποιησει το QUIKO Υγρό Ασβέστιο DAVINOVA;
View attachment 48481
Αυτό χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά έχει αυτή τη μορφή και είναι εξαιρετικό.

davinova.webp

Το συγκεκριμένο σε αυτή τη συσκευασία δεν το έχω ξαναδεί...

Η σκόνη ασβεστίου είναι το ίδιο καλή αρκεί να χρησιμοποιηθεί σωστά.
Υπάρχει όμως κατά τη γνώμη μου, μια λάθος εικόνα ή παρανόηση σχετικά με τη χρήση της σκόνης ασβεστίου στην αυγοτροφή.
Αν ανακατέψουμε τη σκόνη απλά σε μια έτοιμη αυγοτροφή είναι πολύ δύσκολο να περάσει στον οργανισμό του πουλιού. Γιατί μόνο από λάθος θα περάσει κόκκος σκόνης στο πεπτικό σύστημα των καναρινιών με αυτό τον τρόπο.
Βέβαια μικρές ποσότητες μπορεί να "κολλήσουν" στην υγρή υφή της αυγοτροφής...
Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή θα καταναλωθεί από τα πουλιά... αλλά είμαι σίγουρος πως ειδικά στην αναπαραγωγή (κρίσιμες μέρες) αυτό δε φτάνει.
Όταν προτείνονται τρόποι εισαγωγής σκευασμάτων μέσα στην αυγοτροφή από τους παρασκευαστές τους... Ο μόνος σωστός τρόπος για μένα είναι μέσω του νερού παρασκευής της αυγοτροφής και όχι απλά "πετώντας" τα στη μάζα της.
 
Επίσης όταν δίνω το ασβέστιο στο νερό βάζω μαζί πολυβιταμηνες γιατί θέλει D3 ώστε να γίνει σωστή απορρόφηση από τον οργανισμό τους. Περνώ πολυβιταμηνη AD3EC της ίδιας εταιρείας. όταν έβαζα σκόνη ασβεστίου στην αυγοτροφη πάντα την μουσκευα ώστε να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα η κατανάλωση του ασβεστίου.
 
όταν έβαζα σκόνη ασβεστίου στην αυγοτροφη πάντα την μουσκευα ώστε να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα η κατανάλωση του ασβεστίου.
Έτσι ίσως είναι κάπως καλύτερα...
Διαφορετικά πάει χαμένη...
Κυρίως όμως μένουν τα πουλιά ακάλυπτα ενώ εμείς είμαστε σίγουροι για το αντίθετο..

θέλει D3 ώστε να γίνει σωστή απορρόφηση από τον οργανισμό τους.
Πολύ σωστά...
Χωρίς αυτό δεν γίνεται τίποτε..
 
μόνο από λάθος θα περάσει κόκκος σκόνης στο πεπτικό σύστημα των καναρινιών με αυτό τον τρόπο.
Βέβαια μικρές ποσότητες μπορεί να "κολλήσουν" στην υγρή υφή της αυγοτροφής... δεν είμαι σίγουρος αν αυτή θα καταναλωθεί από τα πουλιά... αλλά είμαι σίγουρος πως ειδικά στην αναπαραγωγή (κρίσιμες μέρες) αυτό δε φτάνει.
Πολύ σωστά Γιάννη.
 
Επίσης όταν δίνω το ασβέστιο στο νερό βάζω μαζί πολυβιταμηνες γιατί θέλει D3 ώστε να γίνει σωστή απορρόφηση από τον οργανισμό τους. Περνώ πολυβιταμηνη AD3EC της ίδιας εταιρείας. όταν έβαζα σκόνη ασβεστίου στην αυγοτροφη πάντα την μουσκευα ώστε να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα η κατανάλωση του ασβεστίου.
-Η D3 χρειάζεται όταν πρόκειται να συνθέσει τό ίδιο το πουλάκι το ασβέστιο που του χρειάζεται. Τις έτοιμες μορφές ασβεστίου τις δίνουμε στο νερό ή στην τροφή και περνούν μέσω του εντέρου (χώνευση) στο αίμα, κάνοντας γρήγορα την δουλειά. Η υγρή μορφή που έδειξε ο Βασίλης και ο Γιάννης πρέπει να υπάρχει ακόμα κι' όταν δεν χρησιμοποιείται ευρέως, μόνον και μόνον για το ενδεχόμενο μιας δυστοκίας.
 
Back
Top