Φροντίδα Έχετε να μου προτείνετε κάποιο stand παπαγάλου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να αγοράσω Σταντ για τον μικρό μου φίλο, ώστε να μπορεί να βγαίνει έξω και να έχει το δικό του χώρο. Συνήθως όταν βγαίνει έξω πετάει κ προσγειωνεται στο δικό μου κρεβάτι που είναι ψηλά (κουκέτα) και κάθεται εκει..Σκέφτομαι να έχει και ταιστρα και χώρο για νεράκι κ ίσως να το προσαρμόσω να του έχω 1-2 παιχνίδια μιας και δεν μας ενθουσιάζουν τα πολλά, φανταχτερά 😋 ..Έχω δει διαφορά που έχουν μια ψηλή βάση και μετά μια ευθεία από ξύλο κ δεξιά και αριστερά θήκες για νερό-τροφη. Έχω δει κι άλλα που είναι δαπέδου, δηλαδή δεν έχουν βάση δική τους, στηρίζονται σε ένα "ταψακι" για να πέφτουν τα περιττώματα κ είναι μικρά σε μήκος κ ύψος.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
 
Καλησπέρα Ζήνα, θα το έχεις μέσα στο δωμάτιό σας το stand; Μαζί με το κλουβί ;
Σε ρωτάω γιατί αν πρόκειται να τα βάλεις στον ίδιο χώρο, κλουβί και stand, μπορείς να πάρεις ένα κλουβί με stand στο επάνω μέρος.

Screenshot_1.webp
 
Καλησπέρα Ζήνα, θα το έχεις μέσα στο δωμάτιό σας το stand; Μαζί με το κλουβί ;
Σε ρωτάω γιατί αν πρόκειται να τα βάλεις στον ίδιο χώρο, κλουβί και stand, μπορείς να πάρεις ένα κλουβί με stand στο επάνω μέρος.

View attachment 77238
Καλησπέρα, αυτή θα ήταν η ιδανική λύση ένα τέτοιο κλουβί. Αλλά δεν μπορώ να το έχω αυτό γιατί θέλω το κλουβί να μεταφέρεται στο μπάνιο για να κάνουμε το μπάνιο μας. Τέτοια κλουβιά είναι πολύ μεγάλα κ ογκώδη για το μπάνιο μου, γιατί ο Ρίκο δεν κάνει έξω μπάνιο. Φοβάται οπότε μένει μέσα στο κλουβί κ τον κάνω μπάνιο με το ψεκαστηρι.
Σκέφτομαι να πάρω ένα μεγαλύτερο κλουβί που να έχει ούτως η άλλως άνοιγμα "ταράτσας" με Σταντ αλλά θέλω ένα μικρό Σταντ για το δωμάτιο μου που περνάει μέσα κάποιες ώρες.
 
@Sina μπορείς να φτιάξεις ένα (δεν ξέρω αν είναι εφικτό) με ασφαλή φυσικά κλαδιά,χωρίς φυτοφάρμακα,τα πλένεις με ξύδι και νερό,στεγνώνουν στον ήλιο,τα τρίβεις ώστε να φύγει η φλούδα,και χρησιμοποιείς βίδες για να τα ενώσεις. Τώρα από έτοιμα,υπάρχουν κάποια καλούτσικα,μπορείς να πάρεις και ένα πάρκο.
 

Συνημμένα

  • E0ED4BB7-E1E2-414D-8E02-CBDC3BA11288.webp
    E0ED4BB7-E1E2-414D-8E02-CBDC3BA11288.webp
    6 KB · Προβολές: 17
  • B8373D38-920F-412E-8FE9-899A604BDBDD.webp
    B8373D38-920F-412E-8FE9-899A604BDBDD.webp
    3,7 KB · Προβολές: 17
@Sina μπορείς να φτιάξεις ένα (δεν ξέρω αν είναι εφικτό) με ασφαλή φυσικά κλαδιά,χωρίς φυτοφάρμακα,τα πλένεις με ξύδι και νερό,στεγνώνουν στον ήλιο,τα τρίβεις ώστε να φύγει η φλούδα,και χρησιμοποιείς βίδες για να τα ενώσεις. Τώρα από έτοιμα,υπάρχουν κάποια καλούτσικα,μπορείς να πάρεις και ένα πάρκο.
Το πάρκο το σκέφτηκα κ εγώ να σου πω την αλήθεια, γιατί είναι αρκετά ρουτηνιαρης κ θέλω λίγο να τον ξεκολλήσω κ να ασχολείται κ με κάτι άλλο άφοβα. Απλά υπάρχουν κατάλληλες διαστάσεις για κοκατιλ; Ένας λόγος που θα αλλάξω κλουβί είναι γιατί μεγάλωσε κ πλέον δυσκολεύεται λόγω ουράς να στρίψει. Έχει βρει αυτός τον τρόπο αλλά θέλω να τον διευκολύνω.
[automerge]1607441389[/automerge]
Επίσης στη δεύτερη φωτογραφία που μου έστειλες με το Σταντ σκεφτόμουν για ακριβώς αυτό από κάτω που έχεις στις προτεινόμενες φωτογραφίες το αριστερό.
 
@Sina σίγουρα θα βρείτε για κοκατιλ, πρέπει να υπάρχουν και αλλά μέλη που πήραν παρκάκι,γράφει διαστάσεις και υπολογίζεις.

το συγκεκριμένο είναι ότι καλύτερο μπόρεσα να βρω,θεωρώ πολλά τα 150-200 ευρώ για 2 σίδερα😊 αλλά φυσικά εσείς αποφασίζεται.
 
Back
Top