Αναπαραγωγή Έχουν Ψείρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scorp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scorp

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
207
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω 4 μωρά καναρινάκια 20,19,18 και 17 ημερών αντίστοιχα. Όλη την ώρα ξύνουν κάτω από τις φτερούγες τους.Αυτό είναι ένδειξη για ψείρες ή απλά επειδή τελειοποιείται το φτέρωμα τους το κάνουν αυτό; Τι μπορώ να κάνω αν έχουν ψείρες; Σκόνη η σπρέυ ή τίποτα;Καλού κακού να τους κάνω κάτι για πιθανές ψείρες;
Και κάτι ακόμα. Τα 3 από 4 μωρά πηγαινοέρχονται μέσα στο κλουβί και πάντα γυρνάνε στη φωλιά τους. Μόνο ένα έχω δει να τρώει αυγό (Το μεγαλύτερο). Πότε περίπου θα αρχίσουν να τρώνε σπόρια για να τα αλλάξω κλουβί; Μπορώ να τα βοηθήσω βάζοντας κάποιο πιατάκι στο έδαφος με σπόρια;(Θα Το φάνε οι Γονείς!)
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΤΕ ΠΩΣ... ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ! Απλά όποιος ασχοληθεί με το πρόβλημα μου, πέραν του ότι τον ευχαριστώ πολύ, θα ήθελα να είναι όσο το δυνατό πιο συγκεκριμένος...
 
πριν απ' όλα κύτταξε την φωλια.
βγάλτην όλη στο χέρι σου, γύρνα την ανάποδακαι πρόσεξε μήπως δεις κάπου
συγκεντρωμένα.."μαύρα στίγματα".Αν υπάρχει έστω και υποψία, την καταστρέφεις
αμέσως (αλλάζεις φωλιά κλπ.). Δίνεις στην κανάρα ενα "πέρασμα" ψειρόσκονη(μασχάλες σβερκο ).
και της αφήνεις καινούργιες κλωστές. (εννοείτε οτι -με προσοχή- το ίδιο και στούς νεοσσούς).Αν δεν παρατηρήσεις τίποτα στην φωλιά, παρακολούθησε τους νεοσσούς την ώρα που κοιμούνται.Αν έχουν ψείρες θα τινάζονται ξαφνικά και θα ξύνονται. Πάντως το να ασχολούνται με την καθαριότητά τους, να "ψειρίζονται", ειναι κατι φυσιολογικό. Αν δεν συμβαίνει κάτι τελικά, μη τα αναστατώνεις. Μετα την 25 μέρα νομίζω μπορείς να τα χωρίσεις.
Υ. Γ Αν δεν υπάρχει υποψία ψείρας στην φωλιά πριν την βάλεις στην θέση της ριξε προληπτικά ψειρόσκονη στο απο κάτω της μέρος.
 
:hand Γεια!
Τα πουλια που βγαζουν φτερα εχουν λιγο φαγουρα, ομως εσυ για να βεβαιωθεις τσεκαρισε την φωλια αλλα και τα ιδια τα πουλακια αν εχουν σιγουρα καποια θα δεις χρησιμοποιησε αντιψειρικο σε σκονη αλλα με φειδω κανε σχολαστικη καθαριοτητα. Στις ψειρες αρεσουν τα ζεστα μερη. Τωρα οσο για τα πουλακια χωρισετα οταν γινουν 28-30 ημερων(και το τελευταιο) ειναι φυσιολογικο το πρωτο να τσιμπαει λιγο αυγο ωστοσο χρειαζονται τους γονεις τους ακομα. Οταν τα χωρισεις βαλτα σε σημειο που να μην εχουν οπτικη επαφη με τους γονεις τους (ο μπαμπας τους μπορει να γινει πολυ κακος 😱 και να εχει καταστροφικες τασεις... Π.χ. Θα αρχισει να χαλαει την φωλια)φροντισε η τροφη τους να περιεχει καθημερινα αυγο-αυγοτροφη και φυσικα σπορια, οταν τα δεις να παιζουν με το νερο στην ποτιστρα βαλτους μπανακι... Ονοματα τους εβγαλες;😛
 
Ένα ευχαριστώ και στους δυο σας που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα μου. Σοφία μου, όχι ακόμα πάντως έχουν τρελλή πλάκα! Τα ανεβάζω στο δάχτυλο και τα κάνω βόλτα στο σπίτι.Βέβαια κανα δυο φορές πέταξαν! Αλλά πουλιά είναι, τί θα κάνουν;Θα κολυμπήσουν; :) Πάω να τα τσεκάρω!
 
Back
Top