Φροντίδα Έχουν σχάρα τα κλουβιά της Voltrega και της Ferplast;

Kat and Kiko

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2020
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σε όλους! Ισχύει ότι τα κλουβιά της Voltrega και της Ferplast δεν έχουν σχάρα; Δεν μπορώ να βρω πουθενά αυτή την πληροφορία στις προδιαγραφές ούτε των κατασκευαστριών εταιρειών ούτε των ελληνικών online pet shop που τα διαθέτουν.. Νομίζω είναι οι μόνες (μαζί με την FOP) εταιρείες που είναι πιστοποιημένα ασφαλείς (μη τοξικά υλικά κλπ) αλλά αν δεν έχουν σχάρα τι γίνεται; Πήρα online ένα κλουβί καινούργιο από μία εγχώρια εταιρεία και ήταν παταγώδης αποτυχία..
 
Σε σχέση με την Ferplast (όσα κλουβιά έχω αγοράσει) κανένα δεν διέθετε σχάρα και τα Fops επίσης. Πολύ καλά υλικά, με αντοχή στον χρόνο (κάνοντας σωστή χρήση=τακτική καθαριότητα).
Για την Voltrega δεν έχω άποψη διότι δεν τα γνωρίζω...
 
Ούτε η Voltrega διαθέτει...
Εγώ δύο φορές που πήρα ζευγαρώστρες, έβαλα στους πάτους τα χωρίσματα που είχα από κάτι κινέζικες ζευγαρώστρες...

Εχει πραγματικά πολύ ωραία κλουβιά αυτή η εταιρία αλλά αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα τους...
 
Πήρα online ένα κλουβί καινούργιο από μία εγχώρια εταιρεία και ήταν παταγώδης αποτυχία..
Θέλεις να μας πεις σε ποιο αναφέρεσαι;
 
@eva vrs βρήκα ότι έχει στα αξεσουάρ κλουβιών σχάρες η Voltrega και γράφει για κάθε μία με ποια μοντέλα της είναι συμβατή, άρα θεωρητικά για παραγγελία από το εξωτερικό, λύνεται το πρόβλημα της σχάρας.
 
Εχει πραγματικά πολύ ωραία κλουβιά αυτή η εταιρία αλλά αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα τους...

Δεν είναι φυσικά για όλους μειονέκτημα αν και θα μπορούσε βάσει κόστους να έχει και η χρήση του να ήταν προαιρετική...
Πιστεύω πως έχει να κάνει και με το υπόστρωμα, λογικά όποιος αγοράζει τέτοιο κλουβί δεν στρώνει εφημερίδες...
 
@TZANNSPY επιτρέπεται; Με βάση τους κανόνες του φόρουμ εννοώ, μήπως θεωρηθεί δυσφήμιση ή κάτι τέτοιο, εφόσον είναι και ελληνική η εταιρεία..
[automerge]1590745815[/automerge]
@Sissy ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus Καλώς.
Ήταν το κλουβί Φαίδων Νίκελ από την "Κλουβοτεχνική". Προτίμησα το νίκελ ως υποτιθέμενο ασφαλές υλικό για τα πουλιά. Το κλουβί ήταν εντελώς κακοτεχνία, είχε τόσο αιχμηρές προεξοχές στις ενώσεις του που και μόνο να το πιάσω και να το πλύνω μου έγδαρε τα χέρια και το σφουγγάρι και την πετσέτα που χρησιμοποίησα. Έκανε χαρακιές ακόμα και στο πάτωμα της μπανιέρας στο σπίτι μου. Για να μη μιλήσω για το τι μαυρίλα έβγαζε. Ήξερα γενικά ότι και τα σκεύη της κουζίνας, σχάρες ταψιά κλπ που είναι νίκελ βγάζουν λίγη μαυρίλα στο σαπούνισμα, αλλά το να βάψει η σαπουνάδα μαύρη σαν κάρβουνο ακόμα και μετά από δύο - τρεις φορές πλύσιμο δεν το περίμενα. Αλλά οι προεξοχές ήταν το χειρότερο. Το πήγα πίσω εννοείται. Δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω τον παπαγάλο εκειμέσα.
 
Ειναι η μερα με τη νυχτα οι Ferplast-Voltrega με την Κλουβοτεχνικη.
Βεβαια αντιστοιχα υπαρχει και διαφορα τιμής.

Μπορεις να παραγγειλεις απλα πατο στην Κλουβοτεχνικη 😛
 
Εχει πραγματικά πολύ ωραία κλουβιά αυτή η εταιρία αλλά αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα τους...
Δεν είναι φυσικά για όλους μειονέκτημα αν και *θα μπορούσε βάσει κόστους να έχει και η χρήση του να ήταν προαιρετική...
Πιστεύω πως **έχει να κάνει και με το υπόστρωμα, λογικά όποιος αγοράζει τέτοιο κλουβί δεν στρώνει εφημερίδες...
*Αυτό θα ήταν ιδανικό!
**Το θέμα της ασφάλειας-διαφυγής είναι ένα σοβαρό πρόβλημα...
 
Η ζευγαρωστρα voltrega 350 που πήρα σήμερα δεν είχε σχάρα (έφτιαξα μια με κουνελοσυρμα) αλλά στην άκρη από εκεί που βγαίνουν τα συρτάρια έχει ένα πλαστικό κομμάτι σαν προέκταση που κλείνει αρκετά το κενό.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top