Γενικά Έχουν τη δυνατότητα ομιλίας οι αλεξανδρινοί παπαγάλοι;

Θεοφανης21

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2018
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω γενικά για αλεξανδρινους παπαγαλους αν έχουν την δυνατότητα ομιλίας και αν ναι τα αρσενικά η τα θηλυκά μπορούν η και τα δύο ψάχνω στο ίντερνετ και δεν βρίσκω πληροφορίες αν έχει κάποιος ας μου απαντήσει ευχαριστώ...
 
Τάκη απ ότι κατάλαβα τελικά η δικιά σου είναι θηλυκό αυτό που δεν κατάλαβα είναι λέει καμιά λεξούλα..; Και θέλω να σε ρωτήσω αν δεν είχες αλεξανδριανος θα ξαναπαιρνες
 
Τάκη απ ότι κατάλαβα τελικά η δικιά σου είναι θηλυκό αυτό που δεν κατάλαβα είναι λέει καμιά λεξούλα..; Και θέλω να σε ρωτήσω αν δεν είχες αλεξανδριανος θα ξαναπαιρνες
Μα στα βιντεο που εχω βαλει λεει Μαρια, Τουκη μου, Αγαπη μου και Ντουντουνι! Θελει ομως νασαι διπλα του κ να του μιλας! Θελει επαφη δηλαδη! Ειναι πουλιά με χαρακτηρα δεν ειναι γατουλες! Δεν ξερω αν θα ξαναεπαιρνα,ισως ενα sun κονουρα που ειναι ποιο γλυκουλια! Παντως θαθελα να επαιρνα ενα δευτερο ναχει παρειτσα αν αποδειχθεί το φυλο του!
 
Αν κατάλαβα καλά ο Αλεξανδρινός παπαγάλος είναι ο ringneck σύμφωνα με το άρθρο.
Άγγελε για πάρτι σου και επειδή είναι και της μόδας τώρα:

"Εκείνος όμως που είναι πιο διάσημος αρχαίος ιδιοκτήτης παπαγάλου είναι ο Μέγας Αλέξανδρος. Έφερε στην Ευρώπη διάφορα είδη παπαγάλων από την Ινδία το 327 π.Χ., πιθανόν ένα από αυτά να ήταν ο ringneckparakeet ή ο Alexandrineparakeet, που οφείλει το όνομα του στο μεγάλο στρατηλάτη, ή ακόμη κ άλλα άγνωστα στις μέρες μας είδη."
Από το άρθρο μας:https://community.petbirds.gr/threa...γάλων-ως-κατοικίδια-πουλιά-στην-Ευρώπη.15579/

Στο ίδιο άρθρο πέραν του ότι μαθαίνεις πως η Πάρις Χίλτον είχε παπαγάλο, μαθαίνει κανείς και που οφείλεται το "πσ"="ψ" στα Psittacine
 
Αισθανομαι υπερηφανος που ο Τουκη εχει σαν ειδος το ονομα του Αλεξανδρου του Μεγα 👍
Πιστευω λογω του επικαιρου του θεματος, οτι ολοι οι Μακεδονες επρεπε ναχαν Αλεξανδρινους η ringneck παπαγαλους σε καθε βεραντα!👎🙄
Αν το παρουν χαμπαρι οι Σκοπιανοι, βλεπω να ξεπουλανε ολοι οι εκτροφεις κ τα πετσοπ μαζι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εσένα anatolia , οι Αλεξανδρινοί σου μιλούν και οι δύο;
Ναι, και οι 2 λένε πράγματα. Ο Ρόκκος έμαθε από εμένα, η Κοκό ήδη κάτι έλεγε, όταν την πήραμε. Αυτό που τα ξεχωρίζει, όπως προείπε ο Τάκης, είναι η επαφή και ταυτόχρονα και η ανεξαρτησία, τους αρέσει να ασχολείσαι μαζί τους, αλλά δεν είναι χαδιάρικα. Στις αρχές έφαγα μερικές δαγκωνιές από το Ρόκκο, η Κοκό και τώρα πάνω στο παιχνίδι μπορεί να σε αρπάξει μέχρι τα αίματα. Αλλά, αν ήταν να ξαναπάρω, θα έπαιρνα Αλεξανδρινούς χωρίς 2η σκέψη, είναι λατρείες!) Α, και ο Ρόκκο γκαρίζει συνήθως πρωί και βράδυ για λίγη ώρα, σημαντικό αυτό για όσους ζουνε σε διαμέρισμα στην πόλη, νομίζω.
 
Οπότε βουρ για αλεξανδριανό έχω βρει κάποιων που έχει ζευγάρι με αυγά και κανόνισα να πάρω έναν.. Θα τον πάρω μετα από 15 μέρες που θα γεννηθεί και θα τον ταΐζω με κρέμα έχω ξανά μεγαλώσει στο παρελθόν πουλάκια όπως καναρίνια παπαγαλάκια με κρέμα και μια φορά ειχα βρει 4 κοτσιφια όλοι μου έλεγαν δεν θα ζήσουν αλλά τα κατάφερα μεγάλωσαν και τα άφησα ελεύθερα στο άλσος βεικου στο γαλατσι εκεί που τα είχα βρει... Είμαι πολύ χαρούμενος και περιμένω πως και πως να τον πάρω τώρα βέβαια δεν θα ξέρω τι φύλο θα είναι μέχρι να του κάνω τεστ dna..
 
Οπότε βουρ για αλεξανδριανό έχω βρει κάποιων που έχει ζευγάρι με αυγά και κανόνισα να πάρω έναν.. Θα τον πάρω μετα από 15 μέρες που θα γεννηθεί.
Εγώ θα πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή και να το πάρει το μωρό μόλις σταματήσουν να το ταίζουν οι γονεις, στις 45 μέρες περίπου. Και η καλύτερη κρέμα της αγοράς δεν μεταδίδει τα πολύτιμα για την υγεία του συστατικά που μεταδίδουν οι γονεις στο τάισμα. Φτιάχνουν μια ειδική μίξη και ταίζουν, κατάλαβες; Από έντσιγκτο καταλαβαίνουν τι θα ανακατέψουν κάθε συγκεκριμένο τάισμα για να δώσουν στα μωρά τους.)
 
Οπότε βουρ για αλεξανδριανό έχω βρει κάποιων που έχει ζευγάρι με αυγά και κανόνισα να πάρω έναν.. Θα τον πάρω μετα από 15 μέρες που θα γεννηθεί και θα τον ταΐζω με κρέμα...
Aυτό που προτείνεις είναι πολύ επικίνδυνο για το μικρό πουλί. Καλύτερα να το πάρεις αφού ξεκινήσει να τρώει μόνο του, όχι νωρίτερα.
 
Και το δικο μου που το πηρα 4 μηνων ετρωγε για ενα μηνα και κρεμα! Την ζηταγε δηλαδη με Φωνούλες! Μετα σταμάτησε μονος του! Ειναι οντως Αλεξανδρινοι γιατι πολλοί τους μπερδευουν! Οι Αλεξανδρινοι ειναι ακριβοτεροι 200 με 250 τους δινουν οι εκτροφεις μολις απογαλακτισουν! Εσυ ποσο τον παιρνεις;
 
Back
Top