Φροντίδα Έχουν φύγει φτερά από το Parrotlet που ταΐζω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Annatsag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Annatsag

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2020
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Kαλησπέρα! Το θηλυκό μου έκανε 5 αυγουλάκια γεννήθηκαν 2 πουλάκια και μετά από περιπέτειες... οι γονείς έτρωγαν τις πλατούλες των μωρών αναγκάστικα να τα πάρω μετά από 2.5 εβδομάδες, τα ταΐζω με κρέμα, δύσκολα θα έλεγα ειδικά για το ένα, δεν ανοίγει το στόμα και το πιέζω για να φάει. Σήμερα όμως πρώτη φορά είδα ανταπόκριση και από τα δύο, άνοιγαν το στόμα και περίμεναν, το πρόβλημα είναι όμως ότι βλέπω σε αυτό που δεν έτρωγε να έχουν φύγει πολλά φτερά από μπροστά, γνωρίζεται τι είναι και αν μπορώ να κάνω κάτι;
 
4-5 ημέρες, τώρα τρώνε και τα δύο με όρεξη αλλά τα φτερά έχουν φύγει από μπροστά αλλά και στην πλατούλα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλημέρα, πολύ στεναχωριέμαι γιατί φαίνεται να χειροτερεύει η κατάστασή τους. Στέλνω φωτογραφία μόνο από το ένα που μπροστά είναι χάλια και λιγότερο στην πλάτη, στο άλλο φαίνεται περισσότερο όταν πάει να φάει που σηκώνει το κεφάλι για τη σύριγγα και όλο από κάτω είναι άδειο...
Επίσης τις τελευταίες ημέρες γύρω από τις κουτσουλιές φαίνεται πολύ νερό.
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2024-08-16 at 1.12.12 PM.webp
    Screenshot 2024-08-16 at 1.12.12 PM.webp
    55,5 KB · Προβολές: 17
γιατί φαίνεται να χειροτερεύει η κατάστασή τους.
Γιατί χειροτερεύει η κατάστασή τους; Αφού τα έχεις πάρει από τους γονείς κ τα ταιζεις εσύ. Πάντως τα μαδησαν τα καημένα. 😟
 
τα ταΐζω με κρέμα,
Επίσης τις τελευταίες ημέρες γύρω από τις κουτσουλιές φαίνεται πολύ νερό.
Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Αναρωτιέμαι όμως τι κρέμα δίνεις (μάρκα) και αν η διάλυση που κάνεις στην κρέμα (το πόσο δλδ λεπτόρευστη ή παχύρευστη είναι) είναι η κατάλληλη για αυτήν την ηλικία, όπως και για τη συνολική ποσότητα κρέμας που λαμβάνουν μέσα σε μια ημέρα, μήπως δλδ δεν είναι επαρκής.
 
Υπάρχει περίπτωση να μαδάει το ένα το άλλο; Είναι την περισσότερη ώρα κολλημένα ή το ένα πάνω στο άλλο. Ή από το άγχος; Η κρέμα που τους δίνω είναι η Εxpert από την Witte Molen, την φτιάχνω λίγο παχύρευστη, περνάει όμως μια χαρά στη σύριγγα, τώρα για την ποσότητα δίνω 5-6 ml στο καθένα ανά 4 ώρες αλλά το βράδυ τα αφήνω 6 - 7 ώρες.
 
Τα χώρησα για μία ώρα περίπου και είχαν αναστατωθεί πάρα πολύ, σκαρφάλωναν όπου μπορούσαν και προσπαθούσαν να δουν που είναι το άλλο... Όταν τα έβαλα ξανά μαζί άκουγα φωνούλες και φιλιόντουσαν για πολύ ώρα. Τώρα τα έχω σε ένα κουβί αλλά δεν τα βλέπει ο ήλιος ούτε κάνουν μπάνιο. Να τους βάλω μπανάκι ή μπορώ εγώ να τα πλύνω;
 
Μπάνιο οπωσδήποτε! Να ανακουφίσει το δέρμα και να επανέλθουν τα φτερά τους . Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και άλατα μπάνιου για παπαγάλους. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό , μιας και η μικρή μου είχε ξηροδερμια και θολό χρώμα φτερών, την βοήθησε πολύ και μάλιστα γρήγορα να επανέλθει και να μεγαλώσουν τα φτερά https://community.petbirds.gr/threads/Ιαματικό-Ανθόλουτρο-Πτηνών-landmark.30736/

Επίσης να τα αφήνεις και ένα τέταρτο στον ήλιο, καλό θα τους κάνεις
 
Back
Top