Διατροφή Έχω ένα ζακό 10 μηνών που δεν μπορώ να του κόψω την κρέμα

Ελενη Σωμ

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2019
Μηνύματα
10
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά.έχω ένα ζακό 10 μηνών των έχω από 45 μερών μωρό.έχω ένα θέμα όμως δεν μπορώ να του κόψω την κρέμα, έχω προσπαθήσει να του την κόψω αλλά δεν τρώει κάτι άλλο περιμένει μέχρι να του ξανά δώσω κρέμα.
 
Ελένη, πόσα γεύματα τρώει και σε τι ποσότητες; Τι τροφές του δίνεις να έχει στο κλουβί του; Του έχεις δείξει πως να τρώει; Μπορούμε να δούμε φωτο με κλουβί, στήσιμο, μπολ φαγητού κτλ?
 
@Φοίβος καλημέρα από την κρέμα τρώμε 2 γεύματα ένα το πρωί ένα το βράδυ από 15 ml το γεύμα... Το έχουμε ελαττώσει. Στο Σταντ πάνω του έχω την ξηρή τροφή συνέχεια με το νερό του φυσικά... Του βάζω μια φορά την μέρα λαχανικά και μια φορά την βδομάδα αυγό... Δεν τον έχω σε κλουβί τον έχω σε Σταντ...
[automerge]1593408034[/automerge]
@Φοίβος @Φοίβος όταν λες αν του έχω δείξει να τρώει τι εννοείς; Πώς θα του δείξω;
 
Πώς θα του δείξω;
Αν δεν τρώει από μόνος του το φαγητό του, νομίζω ότι θα πρέπει εσύ να καθήσεις με υπομονή δίπλα του και να τρως (ή να κάνεις ότι τρως) αυτά που πρέπει να φάει ο ζακό σου. Έτσι μαθαίνουν.
Τον έχεις ζυγίσει πρόσφατα;
Να τον χαίρεσαι!
 
@ianos αυτό το κάνω τρώμε μαζί ας πούμε σπορακια και διάφορα αλλα... Όταν του βάζω τα λαχανικά του τα πιάνει προσπαθεί να τα φάει τα μασουλαει αλλά το στομαχακι δεν γεμιζει, μάλλον δεν τα καταπίνει.. Θα τον ζυγισω αύριο το πρωί να δω το καθαρό του βάρος.. Την τελευταία φορά που τον ζυγισα ήταν 440 γραμμάρια
 
Μην περιμένεις να φουσκώνει το στομάχι του με τις στερεές τροφές όπως φουσκώνει με την κρέμα. Πέλετς δεν του δίνεις; Γιατί ζει σε σταντ; Εννοώ τι είδους σταντ είναι και τι είδουςς ασφάλεια ή δυνατότητα σκαρφαλώματος/μετακίνησης του προσφέρει; Δεν πετάει; Το βάρος του δεν είναι κακό πάντως.
 
Δεν θέλω να τον περιορίσω σε κλουβι. Κάποιες φορές πετάει από το Σταντ στον καναπε... Προσπαθώ από το πρωί να βάλω κάποιες φωτογραφίες αλλά μου λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο...
[automerge]1593441699[/automerge]
Πέλλετ δεν του έχω δώσει ακόμα... Θέλω να πάρω να δω μήπως του αρέσει καλύτερα
 
Ελένη όταν λείπετε απο το σπίτι τι γίνεται; Σε τι χώρο τον έχεις; Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι οτι αν ζει σε ένα κανονικό δωμάατιο σπιτιού είναι πολύ επικίνδυνο για το πουλί. Είμαι της άποψης ότι το κλουβί είναι απαραίτητο. Τον ιδιο και περισσότερο περιορισμό του δίνει το σταντ. Δεν έχει τόσα μέρη να σκαρφαλώσει ούτε να κρεμάσεις τόσα παιχνίδια.

Σχετικά με την κρέμα, πάρε τα πέλετς της ίδιας εταιρείας και ξεκίνα να τα μουλιάζεις σε ζεστό νερό και να του τα δίνεις. Μόλις μάθει να τα τρώει δίνε τα όλο και λιγότερο μουλιασμένα.
 
Καλημέρα...όταν λείπουμε τον βάζω στο δωμάτιο με το Σταντ αλλά τις περισσότερες φορές τον περνούμε μαζί μας. Του έχουμε πάρει σακίδιο πλάτης... Αν του πάρω κλουβί θα καθήσει η θα μου πάθει καμία κατάθλιψη;
 
Είναι ωραίο που τον παίρνετε μαζί σας όταν μπορείτε αλλά δεν το θεωρώ ασφαλές να μένει μόνος του ελεύθερος. Κινδυνεύει κι ο ίδιος και τα πράγματά σας μόλις παρει λίγο ακόμη αέρα.

Αν αποφασίσεις να πάρεις κλουβί χρειάζεσαι ένα αρκετά μεγάλο με ρόδες και μεγάλη πόρτα.
 
Η απάντηση αφορά άλλο είδος παπαγάλου, αλλά οι συμβουλές ισχύουν για όλα τα είδη
Φιλικές συμβουλές:
Δεν θεωρώ καλή ιδέα το πουλάκι να ζει ελεύθερο... Κανείς μας δεν γνωρίζει πως έρχονται τα πράγματα και τι ανάγκες μπορούν να δημιουργηθούν (σε όλους μας) έτσι ώστε να μην είναι δυνατόν να εξυπηρετηθούν κάποτε αυτές του οι (δημιουργημένες) ανάγκες. Οι κίνδυνοι όντας ελεύθερο είναι πολλοί και όχι απλά πρέπει να βρίσκεται κάποιος μαζί του αλλά να έχει συνεχώς στραμμένη πάνω του την προσοχή του ώστε να ξέρει ανά πάσα στιγμή τι κάνει και που βρίσκεται...
Η κορούλα σου σήμερα είναι δεκατρία, σε δυο τρία χρόνια θα έχει άλλες υποχρεώσεις δεν θα μπορεί να περνά τόσο χρόνο μαζί του.
Αυτές τις υποχρεωτικές αλλαγές της ζωής μας τα ζώα-πουλιά δεν μπορούν να τις αντιληφθούν...
Αισθάνονται εγκατάλειψη, απογοήτευση και έχουν κακά ξεσπάσματα.
Θεωρώ πως όλα στη ζωή τους θα πρέπει να έχουν μέτρο έτσι ώστε οι όποιες αλλαγές προκύψουν, για οποιοδήποτε χρονικό διάστημα, να μην είναι τεράστιες και να γίνονται ανεκτές χωρίς επιπτώσεις (όσο αυτό είναι εφικτό αναλόγως και του χαρακτήρα του κάθε πλάσματος).
Το γνωρίζω ότι θέλει μεγάλο κλουβί, θα πάρω αλλά.
Να έχεις στο νου σου πως αυτού του είδους οι αλλαγές δεν είναι εύκολες και δεν θα γίνουν από τη μια στιγμή στην άλλη. Θα πρέπει να του το κάνεις πολύ ελκυστικό ώστε ν΄αποφασίσει να περνά εκεί τις ώρες του...
Καλή τύχη! 🙂
 
@Ελενη Σωμ Είναι πολυ ωραίο που θέλετε να του δώσετε οσο περισσότερη ελευθερία γίνεται(και που τον παίρνετε οπου μπορείτε) αλλά επειδή καλώς ή κακώς βρίσκεται σε ανθρωπογενές περιβάλλον καποιοι περιορισμοί είναι απαραίτητοι για την ασφάλεια του. Και σίγουρα η κλασική εικόνα του παραμελημένου παπαγαλου στο μικρό βρώμικο άδειο κλουβί στοιχειώνει όσους την έχουμε δει και τα αγαπάμε, αλλά δεν χρειάζεται να είναι έτσι. Σκεφτείτε πως και τα πάντα να αφαιρέσετε από ενα δωμάτιο πάλι θα έχει πόρτες με κάσες και τοίχους, με κόλλες και βερνίκια και αλλα υλικά τοξικά για το πουλάκι(και ενας ενήλικος παπαγάλος θα εξερευνησει και θα ανακαλύψει ολα τα υλικά που μπορεί να ροκανίζει στον χώρο που θα μείνει μόνος του και θα τα ροκανίζει συχνά και επίμονα γιατί έτσι κάνουν). Επίσης κάτι μπορεί να τύχει και να χρειαστεί να σας τον φιλοξενήσει κάποιος ή να χρειαστεί να μείνετε ολοι μαζί κάποιες μέρες σε χώρο που δεν είναι ασφαλής οσο το σπιτι σας, τότε αναγκαστικά θα μπει σε κλουβί και αν αυτό γίνει ξαφνικά σε μεγαλύτερη ηλικία θα ειναι μεγάλο σοκ. Σκεφτείτε το σαν ενα δικό του ασφαλές δωμάτιο που θα μένει οταν ειναι ανεπιτηρητος και θα εχει παιχνίδια και άλλα να ασχολείται. Δυστυχώς για την κρέμα δεν μπορω να βοηθήσω. Να τον χαίρεστε! Λατρεύω τα γκριζάκια ❤️️️️
 
Back
Top