Αναπαραγωγή Έχω ένα ζευγάρι tibrado που δεν ζευγαρώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotis 9
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fotis 9

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στη Παρεα
Έχω από πέρσι τον Ιούλιο ένα αρσενικό και ένα θυλικo tibrado και τα έχω βάλει από τα μέσα Απριλίου για ζευγαρωμα, αυτά είναι Πόλη φιλικά φιλιούνται συνέχεια κάποιες φορές την έχει κυνηγήσει ο αρσενικός αλλά από ζευγαρωμα τίποτα
Έχω ακολουθήσει όλες τις διατροφες με αυγό μπρόκολο και βιταμίνη Ε χωρίς αποτέλεσμα(το αρσενικό δεν τρώει το αβγο)
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει τι θα μπορούσα να κάνω παραπάνω γιατί είναι κρίμα να μην μπορώ να τα ζευγαροσω, Ευχαριστω
 
@fotis 9 τι ηλικία έχουν; γιατί και εμένα τα χρονιαρικα τώρα ξεκίνησαν. Μέχρι πριν μία βδομάδα η θηλυκια μου απέφευγε τον αρσενικό. Τωρα εχω 3 αυγουλακια στην φωλιά. Εφόσον ταιζονται λογικά κάποια στιγμή θα πυρωσει και το θηλυκό. Αλλά μέχρι να αρχίσει να χτίζει φωλιά καλύτερα να τα έχεις με χώρισμα. Οι πιο έμπειροι εδώ θα σε βοηθήσουν καλύτερα.
 
Πιστεύω ότι αυτή την εποχή που όλοι μας σχεδόν είμαστε στην δεύτερη γέννα και ίσως κάποιοι και σε τρίτη, το πιο πιθανό είναι ότι το θηλυκό είναι μικρό στην ηλικία. Υπάρχει περίπτωση όμως να φταίει ο χώρος. Μια δικιά μου δεν φτιάχνει φωλιά αν δεν σκεπάσω την ζευγαρώστρα με πετσέτα κατά μήκος. Δεν είμαι ειδικός αλλά για δοκίμασε το. Είναι περίεργες η κανάρες. Ειδικά οι τιμπράντο.
 
Back
Top