Φροντίδα Έχω ένα κοκατίλ και σκέφτομαι να υιοθετήσω κι ένα ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrisi9025
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrisi9025

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2020
Μηνύματα
109
Πόλη
Σαντορίνη
Καλησπέρα σκέφτομαι να υιοθετησω ένα ring neck.Σας έχω πει ότι 3χω ένα κοκατιλ θυληκο σχεδόν εννια μηνών. Θα ήθελα να μ πείτε την γνώμη σας.Θα τα πάνε καλά μεταξύ τους;Να πάρω θυληκο η αρσενικό; Κ δεύτερον απο που μ προτείνεται να πάρω;Γιατί δεν γνωρίζω.
 
Καλησπέρα!
Πρωσοπικο πιστεύω πως μάλλον θα τα πάνε καλά μεταξύ τους ,γιατί έχουν περίπου το ίδιο μέγεθος ,αλλά είναι ανάλογα και την προσωπικότητα και των 2 πουλιών.Αν η δικιά σου είναι φιλική τότε ,μέχρι στιγμής,είσαι σε καλό δρόμο.Αλλα θα πρέπει να είναι και το ringneck σου.Τωρα δεν ξέρω για το φύλο που θα επιλέξεις αλλά ούτε για το από πού. Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος 😁
 
Από ριγκνεκ δεν εχω προσωπική εμπειρία αλλά ειναι λίγο δύσκολα γενικώς και με κοκατιλ θα προετοιμαζομουν και για το σενάριο να μην μπορουν να ειναι εξω ταυτόχρονα(στο ιδιο κλουβί με τίποτα εννοείται), εχουν πολυ μεγαλυτερο ράμφος από το κοκατιλ και μπορουν να κανουν ζημιά. Θα διαλεγα ή 2ο κοκατίλ ή αλλο ειδος χαμηλών τόνων και παρομοιου μεγέθους ραμφους αν θελω να ειναι εξω ταυτόχρονα χωρις να ανησυχώ συνέχεια.
Επίσης μπορούν να κανουν εξωφρενικό θόρυβο τα ριγκνεκ, που και να τον αντεχει ο ιδιοκτητης τα κανει απαγορευτικά για διαμέρισμα.
 
@Xrisi9025 αν θέλεις ένα παπαγάλο που να κάνει παρέα με το θηλυκό σου και μπορείς να διαχειριστείς την μετέπειτα αναπαραγωγή τους καλύτερα να πάρεις ένα αρσενικό μικρό cockatiel. Νομίζω ότι το ringneck είτε αρσενικό είτε θηλυκό δύσκολα θα δεχτεί το cockatiel για παρέα. Εάν τα αφήνεις ελεύθερα στον ίδιο χώρο, θα έχεις πρόβλημα. Υπάρχει ένα εκτροφείο για ringneck εδώ,
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
@Vada αν πάρω ένα αρσενικό για την Πιπη μ. Κ πάρω κ ένα ring neck; πάλι θα χουν θέμα;
[automerge]1617646784[/automerge]
@Semina A Είναι πολύ καλή με τα ζεμπρακια πχ που τα βάζω δίπλα δίπλα.και με τους ανθρώπους. Όταν μπαίνει κάποιος μέσα πετάει πάνω τ ως χαιρετισμός. Αλλά δεν τους αφήνει να την αγγίζουν
[automerge]1617646901[/automerge]
@myr τόσο πολύ θορυβώδεις; ότι πρέπει για μένα.Δν έχω θέμα με γείτονες πάλι καλά.αν πάρω θα πρέπει να τα βγάζω ξεχωριστά. Αν κ πιστεύω ότι ίσως καταφέρω να τα κάνω να συμπαθησουν το ένα το άλλο.πιστευω..
 
Back
Top