Αναπαραγωγή Έχω ένα μπάτζι και σκέφτομαι να πάρω και θηλυκό για αναπαραγωγή

Εδώ και έναν μήνα έχω ένα παπαγαλάκι μπατζι αρσενικό είναι γενικά μικρό σε ηλικία και τώρα σκευτομε σε καμία εβδομάδα να πάρω μια θρυλική παπαγάλο να για να κάνουν μωράκια τι λέτε είναι εύκολο γιατί πρώτη φορά θα το κάνω συμβουλεψτεμε
 
Καταρχήν πρέπει να βάλεις τα πράγματα στην σωστή σειρά. Αρχικά παίρνεις ένα θυληκο πουλάκι και κρατάς καραντίνα από το αρσενικό που ήδη έχεις στον χώρο. Ενημερώνεσαι για τις σωστές διατροφικές συνθήκες που πρέπει να τους παρέχεις και ξεκινάς άμεσα. Μετά από το διάστημα της καραντίνας φέρνεις σε επαφή τα πουλάκια και προμηθεύεσαι, εάν δεν έχεις ένα κατάλληλο ευρύχωρο κλουβί και για τα δύο.Περιμένεις να ενηλικιωθουν και αφού έχεις σιγουρευτεί οτι έχεις <χτίσει>υγιεί και δυνατά πουλάκια αλλά και που τα πάνε καλά μεταξύ τους αποφασίζεις αν θα προχωρήσεις σε αναπαραγωγή και πάντα την κατάλληλη εποχή. Αν κινηθείς κάνοντας σωστά βήματα και υπομονή δεν είναι κάτι δύσκολο αν όχι το αποτέλεσμα δεν θα είναι το επιθυμητό.
 
Να ρωτήσω πόσες. Μέρες μπενει σε καραντίνα η θυλικια και που να την έχω δίπλα στον αρσενικό; Και σε πόσες μέρες θα μπορούν να είναι σε θέση να κάνουν πουλάκια;
 
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ Για την καραντίνα διάβασε εδώ. Είναι αναλυτικοτατο άρθρο, που θα λύσει όλες σου τις απορίες. Από εκεί και πέρα για το θέμα αναπαραγωγής η γνώμη μου είναι αυτά που σου έγραψα πιο πάνω. Περιμένεις την ενηλικίωση και την κατάλληλη εποχή χωρίς ακραίες θερμοκρασίες. Οπότε άνοιξη. Και αφού βέβαια έχουν γίνει όσα αναφέρονται.
 
πόσες. Μέρες μπενει σε καραντίνα η θυλικια και που να την έχω δίπλα στον αρσενικό
Ότι πληροφορία χρειάζεσαι για την καραντίνα, θα τη βρεις εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Επίσης, να συμπληρώσω ότι βασική προϋπόθεση στην αναπαραγωγή είναι να έχουν και τα δύο πουλιά την κατάλληλη για αναπαραγωγή ηλικία και να είναι σίγουρα ζευγάρι, δηλαδή αρσενικό και θηλυκό.

Τι ηλικία έχει το δικό σου μπάτζι; Είναι σίγουρα αρσενικό;
 
Ναι έχει βγάλει στο ράμφος του μπλε χρώμα και νομίζω είναι γύρα στα 3 με 4 μηνών επίσης δεν μπορώ να πάρω άλλο κλουβί μόνο ένα θελω δεν μπορώ να τα βάλω μαζί ; Από την αρχή
 
Η καραντίνα δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε ένα κλουβί και για τα δύο πουλιά. Χρειάζεται ξεχωριστό για κάθε πουλί και να βρίσκεται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση το ένα από το άλλο.
 
Ναι αλλά επειδή η γυναίκα μου δεν θέλει άλλο κλουβί γτ το ένα βρομιζει πολύ λέμε να τα βάλουμε μαζί γτ ουτους ι άλλος μαζί ήταν στο πετ σοπ στο ίδιο κλουβί
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
γτ ουτους ι άλλος μαζί ήταν στο πετ σοπ
Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που εφαρμόζουμε την καραντίνα. Σε κάποια pet shop εκτός από όλα μαζί βρίσκονται και καμία δεκαριά πεθαμένα στον πάτο της κάθε κλούβας.

Ναι αλλά επιδει η γυναίκα μου δεν θέλει άλλο κλουβί γτ βρομιζει πολύ λέμε να τα βάλουμε από την αρχή μαζί
Κοίταξε Γιώργο, εμείς εδώ θα σου λέμε τι είναι σωστό να κάνεις κατά τη γνώμη μας. Εσύ στο τέλος είσαι αυτός που αποφασίζει τι θέλεις ή τι μπορείς να κάνεις.
 
Γιώργο, το ένα βρωμίζει πολύ, τα πολλά πολύ περισσότερο. Χρειάζεσαι μεγάλα κλουβιά κι όταν θα βγουν μικρά και θα πρέπει να πάνε σε δικό τους κλουβί. Όλα αυτά προυποθέτουν χρόνο, έξοδα, φασαρία και βρωμιά. Αν δεν είστε έτοιμοι γι'αυτά, καλύτερα να ξανασκεφτείς την απόκτηση δεύτερου και θα επικεντρωθείς στην εξημέρωση του πρώτου το οποίο μπορεί να γίνει φανταστική κολλητή παρέα αν του αφιερώσεις χρόνο.
 
Να συμπληρώσω κι εγώ στα παραπάνω...
Μπορούμε να τα βάλουμε μαζί;
Όχι, με τίποτα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, διότι στην όποια στραβή (π.χ. το ένα από τα δύο είναι άρρωστο) θα ξοδέψεις χρήματα, θα στενοχωρηθείς, και ενδεχομένως να θρηνήσεις δύο θύματα. Είναι άπειρα τα περιστατικά στα οποία το πουλάκι ήταν άρρωστο από το πετσοπ και το μέλος μας στο τέλος ήταν άρρωστο από θλίψη.
 
Επίσης δεν μπορείς να ξέρεις πως θα αντιδράσει το ήδη υπάρχον παπαγαλάκι χωρίς προετοιμασία. Φαντάσου εσένα να σου πέταγαν μέσα στο σπίτι από το πουθενά έναν άνθρωπο. Λογικό δεν θα ήταν να μην τον θες επειδή δεν τον ξερεις;
 
Να σας ρωτήσω όμως ρε παιδιά σε τα πετ από πως τα έχουν όλα μαζί; Και δεν παθενουν τίποτα; Γτ αυτός ο παπαγάλος μου ήταν με την θυλικια στο ίδιο κλουβί στο πετ σοπ
[automerge]1595519166[/automerge]
Και ποια είναι η διαφορά από το να τα πάρεις και τα δύο ταυτόχρονα; Τι αλλά ζει
 
Το <δεν παθαίνουν τίποτα >που λες, δεν ισχύει. Όπως σου είπε και ο @Tony Forpus πεθαίνουν καθημερινά πολλά πουλάκια. Το ότι κάποτε ήταν μαζί, πάλι δεν λέει κάτι. Από τον ένα μήνα πριν που πήρες εσύ το πουλι, μέχρι τώρα έχουν μπει και έχουν βγει πολλά ακόμα πουλιά στο μαγαζί, με ότι κινδύνους αυτό συνεπάγεται.
 
Να σας ρωτήσω όμως ρε παιδιά σε τα πετ από πως τα έχουν όλα μαζί; Και δεν παθενουν τίποτα; Γτ αυτός ο παπαγάλος μου ήταν με την θυλικια στο ίδιο κλουβί στο πετ σοπ
[automerge]1595519166[/automerge]
Και ποια είναι η διαφορά από το να τα πάρεις και τα δύο ταυτόχρονα; Τι αλλά ζει
Βρε Γιώργο, πραγματικά σου έχει εξηγηθεί το ζήτημα τόσο μα τόσο διεξοδικά ότι βάζεις το πουλάκι σε κίνδυνο και τον εαυτό σου σε ταλαιπωρία αν δεν κρατήσεις συνθήκες καραντίνας. Στο παραπάνω ερώτημά σου έχεις ήδη την απάντηση στο ποστ 11
Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που εφαρμόζουμε την καραντίνα. Σε κάποια pet shop εκτός από όλα μαζί βρίσκονται και καμία δεκαριά πεθαμένα στον πάτο της κάθε κλούβας.
Επίσης σου έχει ήδη γίνει η διευκρίνιση ότι αν πάρεις θηλυκό και ευοδώσει η αναπαραγωγή, τότε θα πρέπει να έχεις και άλλο κλουβί για τους απογόνους, οπότε υπό συνθήκες του περιορισμού που σου έχει τεθεί από τη σύζυγο, δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αναπαραγωγή.
Γιώργο, το ένα βρωμίζει πολύ, τα πολλά πολύ περισσότερο. Χρειάζεσαι μεγάλα κλουβιά κι όταν θα βγουν μικρά και θα πρέπει να πάνε σε δικό τους κλουβί. Όλα αυτά προυποθέτουν χρόνο, έξοδα, φασαρία και βρωμιά. Αν δεν είστε έτοιμοι γι'αυτά, καλύτερα να ξανασκεφτείς την απόκτηση δεύτερου και θα επικεντρωθείς στην εξημέρωση του πρώτου το οποίο μπορεί να γίνει φανταστική κολλητή παρέα αν του αφιερώσεις χρόνο.
Θα σου πρότεινα να δώσεις στον εαυτό σου αρκετό χρόνο ώστε να εξοικειωθείς με το πουλάκι, να αποκτήσετε μια συντροφική σχέση και αν στην πορεία καμφθούν οι ενστάσεις της γυναίκας σου, συζητάμε εκ΄νέου και υπό άλλες προϋποθέσεις.
 
Back
Top