Γενικά Έχω ένα σκύλο και θέλω να αγοράσω παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vas

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2009
Μηνύματα
489
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα
θα ηθελα τη βοηθεια σας για την αγορα ενος παπαγαλου..
εχω ενα σκυλο στο σπιτι [μικρο. Τσιουαουα] ... και θα ηθελα να μου πειτε αν αυτο θα προκαλεσει συνχηση στον παπαγαλο που θα αγορασω η στο σκυλο μου σε περιπτωση που τον δει...
επισης θα ηθελα μια βοηθεια ως προς το ειδος του παπαγαλου που θα παρω... Πριν ενα μηνα πεθαναν τα δυο παραδεισια πουλακια μου και αφου εχω ακουσει αριστα λογια για τους παπαγαλους και με γοητευουν πραγματικα σαν πουλια θα ηθελα να παρω εναν.. Θελω να ειναι μικρού η μεσαίου μεγέθους [προτιμώ μικρου]😛
και θα ηθελα να μαθω αν οι μικροι παπαγαλοι εχουν δυνατοτηα ομιλιας καθως τα μικρα μου αδερφια εξεφρασαν μια τετοια επιθιμια :)
ευχαριστω εκ των προτέρων
Φιλικα,
Βας
 
Υπάρχει κάπου εδώ στο φόρουμ ένα συνημμένο αρχείο excel που μιλάει για όλα τα είδη. Το διάβασα αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρω... Κι εγώ καινούριος είμαι και αρχίζω να μαθαίνω...
 
ευχαριστω πολυ... Το διαβασα πριν ανοιξω το καινουριο topic ... αλλα δε λεει για ολα τα ειδη των παπαγαλων και δε μπορεσα να βοηθηθω αρκετα γι'αυτο ανοιξα αυτο για μια πιο συγκεκρημενη απαντηση
 
εντάξει. συγγνώμη αλλά από εδώ και στο εξής δεν θα μπορώ να βοηθήσω... Αλήθεια από τι πέθαναν τα παραδεισάκια;
 
για να σου πω την αληθεια δεν ξερω την ακριβη αιτοια...
πηραμε μια καινουρια γυναικα για να προσεχει τα αδερφια μου...
και ισως κατι θα εκανε που θα τα πειραξε ☹ δεν ξερω ..
η θηλυκια εποαζε τα αυγα της στη φωλια και ο αρσενικος καθοταν στο ξυλαρακι απ'εξω .. Το πρωι που ξηπνησα και πηγα για να δω τη γινεται βρηκα τη θηλυκια πεθαμενη και το μεσημερι που γυρισα σπιτι ηταν και ο αρσενικος πεσμενοσ κατω :s
 
Ρίξε μια ματιά και στα υπάρχοντα άρθρα: Άρθρα για Παπαγάλους - Εξωτικά στο Άρθρα Μελών για Καναρίνια, Παπαγάλους, Ιθαγενή Εξωτικά PB

Μικρού μεγέθους είναι τα parrotlet, Lovebirds (αν και είναι φωνακλάδικα και αρκετά δυναμικοί χαρακτήρες παρά το μικρό τους μέγεθος), Budgerigars.

Μεσαίου μεγέθους... απ' τα πιο εκπαιδεύσιμα είναι τα κοκατιλ. Βέβαια υπάρχουν κι άλλα είδη, όπως θα δεις στα άρθρα αλλά τα κοκατίλ είναι απ' τα πιο ήρεμα κι εκπαιδεύονται εύκολα (ανάλογα το πουλί πάντα). :)

Ρίξε μια ματιά στα άρθρα κι αν καταλήξεις κάπου και θες κάποια βοήθεια επιστρέφεις. 😉
 
τελικα κατέληξα στο κοκατιλ ... εχω ακουσει καλα πολλα καλα λογια απο πτηνιατρους και φιλους που διαθετουν τετοια πουλια.
 
φιλε μου θα σου προτεινα κ γω να παρεις κοκατιλ.. Κ πιο οικονομικο ειναι κ ειναι σχετικα ευκολο για αρχαριους... Κ γω κοκατιλ εχω που πηρα πριν 4-5 μηνες.. Ειμαι πολυ χαρουμενος κ μερα με τη μερα ερχομαστε πιο κοντα... Παντος εχε υποψη σου οτι παπαγαλο κ να παρεις να μη το παραπεταχεις στο κλουβι στο μελλον.. Να τον φροντιζεις να τον προσεχεις κ να ασχολεισαι μαζι του...
 
Back
Top