Γενικά Έχω αποκτήσει ένα σκαρθάκι Βελγίου

lancashire

PB Member
Εγγραφή
28 Νοε 2007
Μηνύματα
566
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους
Εχω αποκτησει ενα σκαρθακι βελγιου και θα ηθελα εαν καποιος φιλος μπορει να με διαφωτισει σχετικα
Ειναι αρσενικο και το εχω μαζι με μια κοκκινη βελγιδα καναρα που τα πηγαινε καλα μαζι του απο το pet shop. Τα εχω σε διπλη ζευγαρωστρα στο ψηλοτερο ραφι μου.

Ειναι γρηγορος και σχετικα ησυχος μαλλον το μπαλκονι του προκαλεσε χασιμο φτερων αλλα αυτος δεν το βαζει κατω κανει τα ακροβατικα του καθε μερα και ειναι αρχοντας στο ψηλοτερο κλαδι ( με κοιταει αφ υψηλου νομιζω)☹
Ευχαριστω εκ των προτερων
Πανος
 
Αστο βρε Μιχαλη αφου ταχεις πει καπου
θα ρωτησω καποιον που τα ακουσε 😉
 
Εσύ γιατί δεν μου λες γιατί θέλεις να τα έχεις μαζί; Μπορεί ο λόγος σου να έχει βάση
 
Ελα βρε Μιχαλη
δεν ειναι και τα μυστικα του δασους

οταν πηγα στο pet shop
πηρα την κοκκινη καναρα
μετα ειδα και το σκαρθι

Επειδη δεν ειχα κλουβια ελευθερα σπιτι και ειχα παραγγειλει ζευγαρωστρες που τις περιμενα ο φιλος μου μου ειπε θα τα κρατησω εγω εδω και οταν ερθουν τα κλουβια τα παιρνεις
Τα πηρα σε 3 ημερες και τα ειδα να τα πηγαινουν καλα, μην σου πω οτι διακρινω και μια συμπαθεια
καποιος φιλος μου ειπε οτι χαραμιζεται η κοκκινη καναρα και για μια μερα την εβγαλα
το σκαρθι εδειχνε να την ψαχνει και αυτη ητανε ανησυχη
εβαλα μια αλλη καναρα στο σκαρθι αλλα δεν ταιριαξανε οποτε του ξαναεβαλα την φιλεναδα του

να πω εδω οτι τα ζευγαρια τα βαζω μαζι απο νωρις να γνωριστουνε
εαν το ζευγαρι αγαπηθει μενει μαζι για παντα


Ο απωτερος σκοπος μου ειναι φυσικα σκαρθοκαναρα στην συγκεκριμενη περιπτωση

με κουνημα ωμου:Γιατι να το κρύψωμεν αλλωστε
 
Μάλλον ένας πολύ καλος λόγος για να έχει κανείς μαζί ενα αρσενικό σκαρθάκι με ένα θυληκό καναρίνι, είναι προφανώς η αναπαραγωγή. Πολλοί υποστηρίζουν οτι ο συνδυασμός του ζεύγους δίνει πανέμορφα σε χρωματισμό πουλιά και με πολύ ωραία φωνή! 🙂

Δεν ξέρω μόνο μήπως είναι λίγο νωρίς να τα ζευγαρώσεις από τώρα μιας και η αναπαραγωγική περίοδο για αυτα τα πουλάκια σε φυσικές συνθήκες, είναι οι Ανοιξιάτικοι μήνες.

Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να μάθεις; Σχετικά με την αναπαραγωγή τους ή σε απασχολεί το γεγονός της πτερόρροιας; Πόσο καιρό έχεις τα πουλιά και πόσο χρονών είναι; Τι διαστάσεων είναι το κλουβί που τα έχεις; Που έχεις το κλουβί, σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Καλή επιτυχία να έχεις καλά κάνεις και τα έχεις μαζί. Μάλλον εσύ θα μας δώσεις τα φώτα σου.
 
Καλησπέρα Georgina
Τα εχω κανα μήνα περίπου στο μπαλκόνι αρα γιαυτο εχω και πτερόρροια μαλλον
τα πουλια ειναι ενος ετους
Δεν τα βαζω μαζι για να ζευγαρωσω απο τωρα
Δεν το θελω αυτο τοσο νωρις

Απλα ρωταω εαν καποιος γνωριζει κατι για την διατροφη
το σκαρθακι ετρωγε στο πετ σοπ κανονικα κελαιδινη και εδω το ιδιο

ειναι σε κλουβα κινεζικη 60χ40χ27

τωρα εαν μαθω και κανενα μυστικο για το ζευγαρωμα δεν θα πω οχι

ΜΦΧ
Πανος
 
Καλή επιτυχία να έχεις καλά κάνεις και τα έχεις μαζί. Μάλλον εσύ θα μας δώσεις τα φώτα σου.


Ελα βρε Μιχαλη και εγω νόμιζα οτι μου θυμωσες για καποιον λογο

Οτι παρατήρηση πανω στο θέμα ειναι ευπροσδεκτη
γιαυτο και το ανεβασα αλλωστε

ΜΦΧ
Πανος
 
Παναγιώτη από όσα έχω διαβάσει, τα σκαρθάκια είναι ευαίσθητα στο κρύο και την υγρασία. Ελπίζω να τα έχεις σε προφυλαγμένο σημείο απο την παγωνιά και τα ρεύματα αέρα. Επειδή είναι δραστήρια και ενεργητικά πουλιά χρειάζονται αρκετά ευρύχωρο κλουβί.

Η διατροφή τους βασίζεται σε σπόρους. Η συσκευασμένη τροφή που ενδείκνυται για αγριοπουλια καλύπτει μέρος από τις διατροφικές του ανάγκες. Επιπλέον δίνε του λαχανικά και φρούτα με την ίδια συχνότητα όπως στα καναρίνια. Την περίοδο της αναπαραγωγής έχουν ανάγκη απο ζωικές πρωτείνες, οπότε ένα αντίστοιχο μείγμα σαν αυτό που προορίζεται για τις καρδερίνες, με αποξηραμένα έντομα και σκουλίκια θα ήταν πολυ καλό.

Βάλε ανοιχτή καλαθόσχημη φωλιά την οποία για να νιώθουν ασφάλεια ντύσε την με φυλλωμα -πρασιναδα. Δωσε τους υλικό φωλιάς, αφησε τα σε ένα σημείο χωρις να τα ενοχλείς και καλή επιτυχία...

Η μόνη μου αμφιβολία είναι μήπως είναι λιγο νωρίς ακόμα για αναπαραγωγή.:)
Ελπίζω να σου δώσουν και αλλοι πιό έμπειροι τα φώτα τους!
 
Ευχαριστω Georgina για τις χρησιμες συμβουλες σου
ο παγετος αυριο ειναι ενα κρισιμο τεστ για τη ζελατινα που προστατευει τα πουλακια μου. Θα βγαλω φωτο να σας δειξω τι εχω κανει


μια ερωτηση μονο
απο την ωρα που εχει μαζι καναρινι
το μειγμα για καρδερινες δεν θα πειραξει το καναρινι;

αλλα να μου πεις τι παθαινουν τα καναρινια που ειναι μαζι με καρδερινες
σωστα;

ΜΦΧ
Πανος
 
https://community.petbirds.gr/threads/%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B2%CE%B1-2-%CE%A7-1-5-%CE%A7-2-m.913/?.

😱 ωχ
ελπιζω Μιχαλη να ειναι μονο προβλημα η διατροφη το σκαρθι δεν το διαβασα στους φορεις αλλα ισως να μην το ειχανε στα δειγματα
 
Μιχάλη τον έσκασες τον άνθρωπο! :D

Πες του οτι ξέρεις και μην τον παιδεύεις! 🙄 Αντε γιατι έχω την άισθηση οτι σου τα βγαζει με το τσιγκέλι!
 
Back
Top