Γενικά Έχω από πέρυσι αυτά τα Κοκατίλ για ζευγαράκι. Είναι όμως;

Makis. Parrots

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2017
Μηνύματα
55
Πόλη
Πάτρα
Καλημερα, εχω απο πέρυσι αυτα τα κοκατιλ για ζευγαράκι. Ειναι ομως; Αν, μπορει καποιος να διακρίνει απο τις φωτο ας μου πει
 
Περιμένουμε τις φωτογραφίες.
Πάντως αν είναι το κλασσικό αρχέγονο χρώμα τότε το αρσενικό είναι γκρι με κίτρινο έντονο κεφάλι και έντονα κόκκινα μάγουλα και το θηλυκό γκρι με λιγότερο κίτρινο κεφάλι και λιγότερο έντονα μάγουλα και η ουρά έχει ραβδώσεις :)
 
το θηλυκό γκρι με λιγότερο κίτρινο κεφάλι και λιγότερο έντονα μάγουλα και η ουρά έχει ραβδώσεις :)
Ηλέκτρα, οι ραβδώσεις στην ουρά είναι στο κάτω τμήμα της ή φαίνονται και στο άνω τμήμα;
 
Ηλέκτρα, οι ραβδώσεις στην ουρά είναι στο κάτω τμήμα της ή φαίνονται και στο άνω τμήμα;
Μόνο στο μέσα τμήμα. Επίσης όταν είναι μωρά έχουν και τα αρσενικά και τα θυληκά ραβδώσεις και γενίκα μοιάζουν. Μετά όμως απο την πρώτη πτερρόρια παίρνουν τα κανονικά τους χρώματα, όπως τα έγραψα πιο πανω :)
5006489-jpg.15972
 
Και σε κάποιον χρωματισμό (ίσως λούτινο) δεν είναι που τα θηλυκά στο εσωτερικό των φτερούγων τους έχουν κάποιες πολύ ανοιχτόχρωμες πέρλες, οι οποίες φαίνονται πιο καθαρά στο ηλιακό φως;
 
Ο χρωματισμός πάιντ (pied) όπως τα δικά σου κάνει δύσκολο το διαχωρισμό του φύλου. Παρόλα αυτά μαντεύω πως είναι ζευγάρι και το πιο άσπρο νομίζω πως είναι το αρσενικό. Τα αρσενικά σφυρίζουν αρκετά μελωδικά ενώ τα θηλυκά μονότονα με μια ίδια κραυγή.
 
Παιδιά εφόσον είναι δύο μεγάλα πουλιά σε ένα κλουβί, δεν υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό στη συμπεριφορά που να υποδηλώνει το φύλο;
 
Αυτό που βρήκα είναι ότι αν έχει ένα "solid" γκρί φτερό στην ουρά, είναι αρσενικό.Αν δεν έχει δεν σημαίνει οτι δεν είναι.
Επίσης αναφέρουν οτι υπάρχει κόλπο αναγνώρισης με κάτι σημάδια κάτω απο την φτερούγα, δεν έχω πλήρη πρόσβαση όμως ακόμα για να μάθω πληροφορίες.
Αν ανοιγοκλείνει φτερά και χτυποραμφιέται είναι αρσενικό.
 
Επίσης αναφέρουν οτι υπάρχει κόλπο αναγνώρισης με κάτι σημάδια κάτω απο την φτερούγα, δ
Σίγουρα αλλά στις μεταλλάξεις αυτά θέλουν ανοικτό πτέρωμα, εξαιρετικά καλό φωτισμό και κυρίως εξαιρετική εμπειρία.
 
Καλημερα, αυτο που μου τραγουδά, σφυρίζει και ανοιγει λιγο τα φτερά ειναι αυτος με το λιγο γκρι στο κεφαλι. Ο άσπρος ειναι πιο ήρεμος και μονο το κλασικό σφύριγμα κανει
 
Εγω τα εχω πανω απο χρονο. Θα κοιτάξω στο internet για τεστ DNA γιατι σιγουρα στην Πατρα δεν κάνουν καπου
 
Αυτό που βρήκα είναι ότι αν έχει ένα "solid" γκρί φτερό στην ουρά, είναι αρσενικό.Αν δεν έχει δεν σημαίνει οτι δεν είναι.
Επίσης αναφέρουν οτι υπάρχει κόλπο αναγνώρισης με κάτι σημάδια κάτω απο την φτερούγα, δεν έχω πλήρη πρόσβαση όμως ακόμα για να μάθω πληροφορίες.
Δημητρη, αυτη η μεταλλαξη δεν ακολουθει τον κανονα που διαβασες.

Καλημερα, αυτο που μου τραγουδά, σφυρίζει και ανοιγει λιγο τα φτερά ειναι αυτος με το λιγο γκρι στο κεφαλι. Ο άσπρος ειναι πιο ήρεμος και μονο το κλασικό σφύριγμα κανει
Αυτο ειναι μια καλη ενδειξη του φυλου τους.
Εγω τα εχω πανω απο χρονο. Θα κοιτάξω στο internet για τεστ DNA γιατι σιγουρα στην Πατρα δεν κάνουν καπου

Στην Ελλαδα δεν κανουν πουθενα, τα βαζεις σε ενα φακελο και τα στελνεις ο ιδιος σε εργαστηριο στο εξωτρικο.
 
Back
Top