Φροντίδα Έχω βρεθεί με ένα μπάτζι και χρειάζομαι βοήθεια για τη φροντίδα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης haris13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

haris13

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2020
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας ειμαι ασχετος απο πουλια και εχω βρεθει με ενα και απο οτι εχω διαβασει ειναι μπατζι!δεν ξερω εαν κανει το κλουβι,δεν το εχω βγαλει ακομα εξω απο το κλουβι γιατι δεν ξερω και πως να το βαζω μεσα,το εχω 4 μερες τωρα,βασικα δεν ξερω τιποτα,οποιος μπορει εαν βοηθησει!

6AC3.webp
 
@haris13 καλώς ήρθες!
1)Αρχικά για το κλουβι: για ένα ζευγάρι απαιτείται κλουβί με διαστάσεις τουλάχιστον 50x45x45εκ.
2) χρειάζεστε καινούριες ξύλινες πατηθρες σε διαφορα σχήματα. Όπως αυτές

332144BE-3810-4DB9-975A-0B5BF24A1DA1.jpeg
3) καθαρό νερό και καλή συσκευασμένη τροφή, όχι χύμα για το είδος του.
4) Ξύλινα παιχνιδάκια
5) να ξεκινήσετε να βάζετε στην διατροφή του λαχανικά και φρούτα (καρότο, πιπεριά,μπρόκολο,μήλο)
6) κεχρί/μιλλετ ως λιχουδιά που θα βοηθήσει στην εκπαίδευση.

αφηστε τον για δυο εβδομάδες ήσυχο,μόνο να του μιλάτε χαμηλόφωνα και να σας βλέπει, δεν είναι ακόμη η ώρα να βγει έξω από το κλουβι. Επειδή είδα και ένα άλλο θέμα που είχατε κάνει, η γνώμη μου είναι πως όταν αρχίσει να τρώει από το χέρι σας μπορείτε να τον βγάλετε έξω χωρίς να είναι απαραίτητο να ανεβαίνει πάνω σας. (Άλλωστε στην ίδια θέση βρίσκομαι και εγώ)
 
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Πράγματι το συγκεκριμένο πουλάκι είναι ένα μπάτζι.
Αρχικά καλά έκανες και δεν το έβγαλες γιατί μπορεί να μην είναι εξοικειωμένο με τους ανθρώπους και να αρχίσει να πετάει σαν τρελό.
Το κλουβί είναι καλό σε πρώτη φάση, αν και καλύτερα θα ήταν να έβαζες λίγο περισσότερες παρήρθες στο κλουβί του. Η καλύτερη επιλογή θα ήταν κάποιες ξύλινες, αλλά και με πλαστικές στρόγγυλες δεν υπάρχει πρόβλημα. Όσο για την διατροφή του θα πάρεις ένα καλό συσκευασμένο μείγμα σπόρων για μπάτζι, και κάθε τόσο καλό θα ήταν να του προσφέρεις φρούτα και λαχανικά.
 
Back
Top