Ασθένειες Έχω για ζευγάρωμα καναρίνι με υπερκεράτωση - άκαρι ποδιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
Πείτε μου σας παρακαλώ είναι σε πολύ αρχικό σταδιο. Το θέμα είναι ότι το έχω για ζευγάρωμα και τώρα το είδα.η λύση επιθολ μετά από πολύ πολύ. Αλλα το πρόβλημα μου είναι ότι τα έχω για ζευγαρωμα. Τι κάνουμε Τώρα; Εάν το αφήσω για κανένα μήνα πειράζει; Η να τα ενοχλήσω και να του κάνω επάλξεις με την αλοιφή (επιθολ);
 
Για ποιο πουλί πρόκειται Σταύρο; Το αρσενικό ή το θηλυκό; Σε τι φάση βρίσκονται ως προς την αναπαραγωγή;
Γενικά η επάλειψη της επιθολ, κατά τη γνώμη μου δεν αρκεί από μόνη της. Θα πρέπει τουλάχιστον καθημερινά να καθαρίζεται όλο το κλουβί, με έμφαση εκεί που πατάει το πουλάκι (σχάρα, πατήθρες, ταΐστρες, αυγοθήκες...)
 
Βάζεις epithol μια δυο φορές την εβδομάδα σε μισοσκόταδο το πρωί.
Καλή επάλειψη και επιστροφή στο κλουβί.
Αν δεν αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα μπορεί να προκαλέσει πολύ περισσότερα και αρκετά σοβαρά... Που μέσα στην αναπαραγωγή δεν τα θέλουμε.
Όταν τελειώσουν τα ζευγαρώματα κι εφ' όσον δεν έχει υποχωρήσει θα βάλουμε πιο τακτικές επαλείψεις.
 
Ο ίδιος θα θεωρούσα παρακινδυνευμένη την επιθόλ σε θηλυκό πουλί που κλωσσά, βασικά σε σχέση με τα αυγά. Και για αυτό έθεσα τα ερωτήματα πιο πάνω για να δούμε τα πιθανά κόστη και οφέλη της κάθε προσέγγισης.
 
Ο ίδιος θα θεωρούσα παρακινδυνευμένη την επιθόλ σε θηλυκό πουλί που κλωσσά, βασικά σε σχέση με τα αυγά.
Και είναι Γιάννη.
Αλλά για να σκεφτούμε λίγο όλοι μας...
Τι θέλουμε;
Χαλασμένα (ίσως) κάποια αυγά ή παρατημένα πουλάκια επειδή η μαμά (ίσως) έχει πρησμένο πόδι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είναι σε θυληκο. Τι λέτε να κάνω; Είναι πολύ λίγο και μόνο αν παρατηρηθεί φαινετε.
 
Αν είναι όντως λίγο... καθυστέρησε όσο μπορείς τις επαλείψεις...
Απλά να παρακολουθείς μην γίνει ξαφνικά πολύ.
Τι εννοείς να καθυστερήσω;να μην κάνω ακόμα και να κάνω μετά την γεννά;Φωτο πρώτα ο Θεός το βράδυ γιατί δουλεύω
 
Μα για να σου προτείνουμε κάτι, πρεπει να μας πεις σε τι φάση ειναι ακριβώς.
Χώρια απο τον αρσενικο; Τότε επιθόλ και ξέχνα την αναπαραγωγή για εφέτος.
Μαζί με το ταίρι της κι έχουν ζευγαρώσει;
Έχει φτιάξει φωλιά;
Κλωσσά αυγά;
Έχει ήδη νεοσσούς;
 
δεν έχει κάνει αυτά ακομη.
Αφού δεν έχει κάνει αυγά και μέχρι την ώρα που θα τα δεις μπορείς επικουρικά να κάνεις μια επάλειψη με epithol.
Κυρίως για να καταλάβουμε το μέγεθος της προσβολής, μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία;
 
Την έχω πατήσει παλαιότερα. Έβαλα κι εγώ θυληκό με ακάρεα για ζευγάρωμα με αποτέλεσμα να αποκτήσουν ακάρεα οι νεοσσοί και ο πατέρας.

Γνώμη μου είναι να βάλεις epithol όπως είπε ο κ. Γιάννης και να πλύνεις πολύ καλά όλα τα αξεσουάρ και το κλουβί..
 
Αν θα κανεις επάλειψη, πρόσεξε, η ποσότητα της επιθόλ να ειναι μικρή, να την έχεις
" δουλέψει" ανάμεσα στο δείκτη και στον αντίχειρά σου, να πιάσεις πολύ μαλακά το πουλί, γιατι μπορεί να έχει αυγό στην κοιλιά του και να μην ακουμπήσεις καθόλου τα πούπουλά της για να μην λιγδιάσουν. Και επίσης μέχρι να κάνει αυγό, πλένεις καθημερινά πατήθρες και τα κλαράκια απο τις ταΐστρες και τις αυγοθηκες.
Εναλλακτικά, θα μπορούσες να παίρνεις τα αυγά τις πρωτες 3 ημερες, να τα επιστρέψεις τη τέταρτη και εντωμεταξύ να βάζεις επιθόλ.
 
Δηλαδη πρτεινετε να βαλω ε; Και οχι να τα αφησω μετα την γεννα. Αυτο ειναι κολλητικο και σταωαλλα η μονο στο ιδιο;
 
Δηλαδη πρτεινετε να βαλω ε; Και οχι να τα αφησω μετα την γεννα. Αυτο ειναι κολλητικο και σταωαλλα η μονο στο ιδιο;
Αν πράγματι πρόκειται για ακάρεα στα πόδια, ναι, είναι κολλητικό.
 
Back
Top