Γενικά Έχω δύο φλώρια ενός έτους δεν έκανε σωστή φωλιά και τ' αυγά σπασμένα

Κατάσταση
Κλειστό.
αν και γνωρίζω μερικά πράγματα..?
Ξεκίνα αρχικά με αυτά που εσύ νομίζεις ως πιθανές αιτίες την "καταστροφής" της φωλιάς.
Δηλαδή τι κατά τη γνώμη σου φταίει;
 
Αρχικά πιστευω ότι είναι απειρια λόγω του ότι ειναι μικρα απο τη στιγμή που επέλεξε καλώς το σημείο με την υποδειξη του αρσενικού. Εκανε 6 αυγα τα τέσσερα απ εξω τα δύο μέσα σε μια πολύ μέτρια φωλιά. Τα εχω ταισε
 
τα τέσσερα απ εξω
Με αυτό τον αριθμό αυγών έξω από τη φωλιά θεωρώ πως δεν την αποδέχτηκε.. και θα σε παρότρυνα να βάλεις πολύ περισσότερες και διαφορετικών τύπων φωλιές ώστε να υπάρχει δυνατότητα επιλογής.
Οι φωλιές πρέπει να εμπνέουν αρχικά ασφάλεια στα πουλιά... και όταν απουσιάζει υπάρχουν επιπτώσεις.
Αρχικά πιστευω ότι είναι απειρια
Δεν υπάρχει αυτό ούτε ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
Δεν χρειάζεται καμία εμπειρία... Το ένστικτο είναι απόλυτα αρκετό για να έχεις θετικά αποτελέσματα
 
Τα εχω καλοταισμενα... Του χρόνου πιστευω θα παει καλύτερα. Τι λέτε;
Μακάρι..
Μπορείς αν θέλεις να μας βάλεις φωτογραφίες σχετικά μ' αυτά και να μας πεις πώς ήρθαν στα χέρια σου;
 
Φτιάξε 2 φωλιές εσύ και βαλτες, την μια εκεί που έχει προτίμηση και την άλλη κάπου εκεί κοντά, αν κάνει αυγά μετά το τελευταίο βγάλε τον αρσενικό.
 
Τ αγόρασα πέρσυ το καλοκαίρι από έναν γνωστό μου είπε ότι είναι πιασμέναι. Δεν ξέρω αν έχουν χρονίζει η αν είναι αδέρφια;Φιλιουντε όταν τα χωριζω ζητά το ένα το άλλο. Εβαλα περρισοτερη πρασιναδα γύρω από τη φωλιά για ασφάλεια. Ο αρσενικός χαλάει την πσιλοφτιαγμενη φωλιά. Η θυληκια δεν έκατσε καθόλου... Ουτε στο ενα αυγο.
 
από έναν γνωστό μου είπε ότι είναι πιασμέναι.
Δυστυχώς αυτά τα πουλιά θα πρέπει να γυρίσουν εκεί που ανήκουν.. στη φύση.
Η μόνη βοήθεια που μπορεί να δώσουμε είναι αυτή των κέντρων επανένταξης
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/
Αυτοί σίγουρα μπορούν να σε βοηθήσουν. και πρέπει να τους ακούσεις.
Το θέμα αυτό αντιβαίνει τους όρους χρήσης του petbirds...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top