Φροντίδα Έχω ελπίδες να ημερέψω τα lovebirds μου;

Μαρία05

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2019
Μηνύματα
14
Καλησπέρα! Με λένε Μαρία και μολις προχθές πήρα από Pet Shop ένα ζευγάρι lovebirds... Πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με παπαγαλάκια.. Το ήθελα πάρα πολύ να τα πάρω από πέρσι αλλά δίσταζα γιατι δεν ήξερα αν μπορώ να ανταπεξέλθω και να τα φροντίζω όπως χρειάζεται για να είναι ευτυχισμένα... Το έκανα το βήμα όμως και τώρα νιώθω πολύ σίγουρη γιατί διάβασα και λίγα πράγματα για την φροντίδα τους και την διατροφή τους... Έχω λίγο απογοητευτεί όμως γιατί δεν είναι όπως τα περίμενα.. Φανταζόμουν ότι θα ηταν ποιο φιλικά και θα μπορώ να τα βγάζω έξω και να περνάμε χρόνο μαζί να τα χαϊδεύω, να τα ταΐζω στο χέρι.. Κτλπ. Είναι πολύ άγρια και δεν ρώτησα και σε τι ηλικία είναι... Από τον ενθουσιασμό μ ξέχασα να ρωτήσω και όσα ήθελα.. Έχουν βραχιολακια πάντως... Κάθομαι και τους μηλαω συνέχεια ήρεμα μήπως και με συνηθίσουν! Έχω ελπίδες να τα ημερεψω η θα επρεπε να ήταν ταισμενα στο χέρι;
Σας στέλνω και μια φωτογραφία που τράβηξα σήμερα :) χαιρομαι πολύ που βρήκα το φόρουμ σας!
[automerge]1559932055[/automerge]
Δυστυχώς δεν μαφηνει να στείλω φώτο λέει είναι πολύ μεγάλο το αρχείο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς ήρθες Μαρία! Είναι πολύ σύντομο το διάστημα που τα έχεις. Προφανώς πρόκειται για δύο άγρια πουλάκια. Όσο πιο νεαρά είναι τόσο πιο εύκολη θα είναι και η εξημερωση τους. Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις για την ηλικία στο κατάστημα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα σου πούνε άλλα αντί άλλων. Αν φοράνε δαχτυλίδι συλλόγου, τοτε αναγράφεται σε αυτό το έτος γέννησης.
Αυτο που θα με προβληματιζε περισσότερο είναι μήπως είναι αδέρφια.

Ξεκίνησες πολύ καλά. Να κάθεσαι δίπλα τους και να τους μιλάς για να συνηθίσουν τη παρουσια σου. Έχοντας δύο πουλάκια θα είναι πιο δύσκολο, αλλά με υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρεις.
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1559933527[/automerge]
@ζιζι, Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα προσπαθήσω να δω τα βραχιολακια τους να δω την ημερομηνία... Όσο για το αν είναι αδέλφια και εγώ το σκέφτηκα μετά...😐
 
Καλημέρα Μαρία. Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι! Έχω παρόμοια!
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά χλωμό το βλέπω να τα εξημερώσεις. Τα δικά μου τα έχω 3 χρόνια και κάτι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Το ένα παρασύρει το άλλο. Το αρσενικό είναι ταισμενο με κρέμα στο χέρι. Στην αρχή ήταν πολύ ημερο και τα σχετικά. Όταν το έβαλα με το θηλυκό τα έκοψε όλα αυτά. Δεν έγινε άγριο αλλά δεν θέλει και να έχει σχέση με εμένα. Και το θηλυκό πάλι το ίδιο. Μπορεί να έρθουν να φάνε λίγο από το χέρι μου, να χαϊδέψω λίγο το αρσενικό με το δάχτυλο και να ανέβει στο χέρι μου για λίγο. Το θηλυκό πάλι δεν με χωνεύει καθόλου. Μου ορμάει σαν ροτβαιλερ. Μην δει δάχτυλο. Αμέσως να δαγκώσει. Αφού αν το αρσενικό με πλησιάσει λίγο μετά τρώει παντόφλα.
Παρόλα αυτά έχουμε δημιουργήσει την δική μας σχέση. Εγώ πιστεύω ότι και τίποτα να μην καταφέρεις μαζί τους αυτά θα είναι μια χαρά γιατί θα έχει το ένα το άλλο. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!
 
Καλημέρα Μαρία. Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι! Έχω παρόμοια!
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά χλωμό το βλέπω να τα εξημερώσεις. Τα δικά μου τα έχω 3 χρόνια και κάτι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Το ένα παρασύρει το άλλο. Το αρσενικό είναι ταισμενο με κρέμα στο χέρι. Στην αρχή ήταν πολύ ημερο και τα σχετικά. Όταν το έβαλα με το θηλυκό τα έκοψε όλα αυτά. Δεν έγινε άγριο αλλά δεν θέλει και να έχει σχέση με εμένα. Και το θηλυκό πάλι το ίδιο. Μπορεί να έρθουν να φάνε λίγο από το χέρι μου, να χαϊδέψω λίγο το αρσενικό με το δάχτυλο και να ανέβει στο χέρι μου για λίγο. Το θηλυκό πάλι δεν με χωνεύει καθόλου. Μου ορμάει σαν ροτβαιλερ. Μην δει δάχτυλο. Αμέσως να δαγκώσει. Αφού αν το αρσενικό με πλησιάσει λίγο μετά τρώει παντόφλα.
Παρόλα αυτά έχουμε δημιουργήσει την δική μας σχέση. Εγώ πιστεύω ότι και τίποτα να μην καταφέρεις μαζί τους αυτά θα είναι μια χαρά γιατί θα έχει το ένα το άλλο. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!
Χά😀 γέλασα όπως τα είπες... Καραλαβα... Ναι μάλλον έτσι θα είναι και σε μένα... Είναι και ζευγάρι και όπως είπες το ένα παρασύρει το άλλο και δύσκολα δένονται με κάποιον άλλον... Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ και θα δούμε τι θα γίνει... Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να ζευγαρώσουν και να φροντίσω το μωράκι από μικρό οποτε εκείνο να είναι φιλικό μαζί μ και ημερο! Αν ολα είναι σωστα πρώτα από θέμα συγγενειας (σήμερα πήρα τηλ στο Pet Shop και με διαβεβαιωσαν ότι δεν φέρνουν ζευγάρια με συγγένεια μακάρι να μου είπαν αλήθεια!) εσενα τα δικά σου έχουν κάνει μωράκια;
[automerge]1559982465[/automerge]
Καλημέρα Μαρία. Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι! Έχω παρόμοια!
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά χλωμό το βλέπω να τα εξημερώσεις. Τα δικά μου τα έχω 3 χρόνια και κάτι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Το ένα παρασύρει το άλλο. Το αρσενικό είναι ταισμενο με κρέμα στο χέρι. Στην αρχή ήταν πολύ ημερο και τα σχετικά. Όταν το έβαλα με το θηλυκό τα έκοψε όλα αυτά. Δεν έγινε άγριο αλλά δεν θέλει και να έχει σχέση με εμένα. Και το θηλυκό πάλι το ίδιο. Μπορεί να έρθουν να φάνε λίγο από το χέρι μου, να χαϊδέψω λίγο το αρσενικό με το δάχτυλο και να ανέβει στο χέρι μου για λίγο. Το θηλυκό πάλι δεν με χωνεύει καθόλου. Μου ορμάει σαν ροτβαιλερ. Μην δει δάχτυλο. Αμέσως να δαγκώσει. Αφού αν το αρσενικό με πλησιάσει λίγο μετά τρώει παντόφλα.
Παρόλα αυτά έχουμε δημιουργήσει την δική μας σχέση. Εγώ πιστεύω ότι και τίποτα να μην καταφέρεις μαζί τους αυτά θα είναι μια χαρά γιατί θα έχει το ένα το άλλο. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!
Βέβαια όπως είπες και εσύ και τίποτα να μην καταφέρω θα είναι μια χαρά γιατί είναι ζευγαράκι οπότε όλα καλά και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω προσπαθήσει 5 φορές με 5 αυγά την κάθε φορά, όλα άσπορα. Το θηλυκό πέθαινε για να ζευγαρωσει. Έφτιαχνε όλη την ώρα την φωλιά, γύριζε τα αυγά κτλ. Έπαιρνε την στάση ζευγαρώματος αλλά το αρσενικό αδιαφορούσε πλήρως. Προτιμούσε την τριχιά από την κουνια🙄
Το αρσενικό μόνο την τάιζε. Για ζευγάρωμα ούτε λόγος. Τώρα αν θα ξανά προσπαθήσω άλλη φορά, δεν ξέρω.
 
Εχω προσπαθήσει 5 φορές με 5 αυγά την κάθε φορά, όλα άσπορα. Το θηλυκό πέθαινε για να ζευγαρωσει. Έφτιαχνε όλη την ώρα την φωλιά, γύριζε τα αυγά κτλ. Έπαιρνε την στάση ζευγαρώματος αλλά το αρσενικό αδιαφορούσε πλήρως. Προτιμούσε την τριχιά από την κουνια🙄
Το αρσενικό μόνο την τάιζε. Για ζευγάρωμα ούτε λόγος. Τώρα αν θα ξανά προσπαθήσω άλλη φορά, δεν ξέρω.
Αχ μωρέ κατάλαβα... Εύχομαι να είναι γερά και αν ξανά προσπαθήσεις να έχεις επιτυχία! 🙂
 
Να τα χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφα! Δυστυχως θα συμφωνησω με τον Ανεστη κ το Γιαννη τι ειναι πολυ δυσκολο να τα εξημερωσεις! Επισης αυτο που σου ειπαν στο πετ σοπ μη το πολυπιστευεις οτι δε φερνουν ζευγαρια με συγγενια! Που το ξερουν;
 
Να τα χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφα! Δυστυχως θα συμφωνησω με τον Ανεστη κ το Γιαννη τι ειναι πολυ δυσκολο να τα εξημερωσεις! Επισης αυτο που σου ειπαν στο πετ σοπ μη το πολυπιστευεις οτι δε φερνουν ζευγαρια με συγγενια! Που το ξερουν;
Σε ευχαριστώ πολύ!
Ναι το κατάλαβα πως είναι δύσκολο.. Είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά βλέπω κάποια μικρή βελτίωση στην εξοικείωση μαζί μ τους μηλαω συνέχεια και δεν με φοβούνται τόσο όσο στην αρχή.. Θα συνεχίσω! Ότι λίγο καταφέρω καλό θα είναι θα είμαι ικανοποιημένη.. Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες πλέον.. Όσο για το πετ σοπ έχεις δίκιο ότι τους συμφέρει μπορεί να πουν το ξέρω.. Μπορώ να μάθω με κάποιο τεστ ξέρεις; 🤔
[automerge]1560023862[/automerge]
Να τα χαίρεσαι.. είναι πανέμορφα
Ευχαριστώωω! Να είσαι καλά! 🦜😊
 
Καλησπέρα Μαρία! Είναι πανέμορφα τα lovebirds σου! Εύχομαι η συνύπαρξη σας να είναι ευχάριστη και όμορφη και να καταφέρεις να δημιουργήσεις μια καλή σχέση εμπιστοσύνης μαζί τους! Το πείσμα, η υπομονή και η επιμονή φέρνουν αποτέλεσμα! 👍
 
Καλησπέρα Μαρία! Είναι πανέμορφα τα lovebirds σου! Εύχομαι η συνύπαρξη σας να είναι ευχάριστη και όμορφη και να καταφέρεις να δημιουργήσεις μια καλή σχέση εμπιστοσύνης μαζί τους! Το πείσμα, η υπομονή και η επιμονή φέρνουν αποτέλεσμα! 👍
Καλημέρα! Σε ευχαριστω πάρα πολύ! Μακάρι! 😊 👍
 
Back
Top