Ασθένειες Έχω κάνει τα πάντα για τις ψείρες αλλά δεν μπορώ να απαλλαγώ

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
:)Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum .
Θέλω τη βοήθεια σας …; Σε μια εβδομάδα φεύγω για διακοπές και έχω τρομερό πρόβλημα με τις ψείρες. Έχω 24 καναρίνια και όλα έχουν κολλήσει….
Ειλικρινά δεν ξέρω πως έγινε αυτό γιατί το καθάρισμα είναι πολύ σχολαστικό ….
Τα προσέχω παρά πολύ.
Έχω όμως συχνές επισκέψεις από περιστέρια στο μπαλκόνι μου,υπάρχει περιπτώση να κόλλησαν από εκεί;
Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κανω;
 
Μια φορα που μου ειχε τυχει σε ενα καναρι που το αγορασα ετσι, του εβαζα PINEX spray ΡΙΝΕΧ σκονη(στις μασχαλες απο κατω)και καποιο σκευασμα για τα κλουβια!

Δυστυχως ειναι θεραπεια παραπανω απο μια βδομαδα, οποτε καποιος πρεπει να το κανει αν θες να απαλαγεις!
 
πρεπει να εισαι προσεκτικη με αυτο το σκευασμα αλλα ειναι πολυ καλο.
βαλε στην αναζητηση frontline και θα σου βγαλει πολλες συζητησεις.
 
To Frontline το εβαζα στον σκυλο μου πριν βγουν οι αμπουλες...

Σου συνιστω σκευασματα κατασκευασμενα για πουλια...
Κι αυτα κανουν καλη δουλεια
 
:)Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum .
Θέλω τη βοήθεια σας …; Σε μια εβδομάδα φεύγω για διακοπές και έχω τρομερό πρόβλημα με τις ψείρες. Έχω 24 καναρίνια και όλα έχουν κολλήσει….
Ειλικρινά δεν ξέρω πως έγινε αυτό γιατί το καθάρισμα είναι πολύ σχολαστικό ….
Τα προσέχω παρά πολύ.
Έχω όμως συχνές επισκέψεις από περιστέρια στο μπαλκόνι μου,υπάρχει περιπτώση να κόλλησαν από εκεί;
Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κανω;

Και στις καλύτερες... Οικογένειες μπορεί να συμβεί. 😉
-Θέλει ΜΕΤΡΑ, και όχι ΗΜΊΜΕΤΡΑ η οριστική αντιμετώπισή τους.
Μεταφορά όλων των πουλιών σε μια κλούβα ή έστω σε 1-2 πολύ ευρύχωρα
κλουβιά. Γενικό ξεγύμνωμα των κλουβιών και καλό πλύσιμο με χλωρίνη ή ότι άλλο
θεωρείς καλύτερο απολυμαντικό.Αφου στεγνώσουν καλά ένα πολυ καλό πέρασμα
με ARDAP των κλουβιών αλλά και του χώρου που τα βάζεις.
Επαναφορά των πουλιών μετά απο 24 ώρες αφού σε ένα-ένα
και με επιμέλεια, γίνεται είτε ψεκασμός με PINEX, είτε "πουδράρισμα" με κάποια αντιφθειρική σκόνη.
Φυσικά αφού τελειώσεις με τα πουλιά, πρέπει να κάνεις το ίδιο και στα κλουβιά που τα είχες μεταφέρει,έστω και για ένα 24ωρο.
 
το Frontline με εχει σωσει απο τις ψειρες. Ψεκαζεις μια φορα σε καθε πουλι πισω απο το κεφαλι και αυτο ηταν.
 
το Frontline με εχει σωσει απο τις ψειρες. Ψεκαζεις μια φορα σε καθε πουλι πισω απο το κεφαλι και αυτο ηταν.

μετα_παλι_απο_2-3_μηνες_πανω_στο_πουλι_και_1_μονο_
ψεκασμα_γιατι_ειναι_πολυ_δυνατο_και_θελει_προσοχη.
 
εγω βαζω frontline πολλα χρονια και εχω βρει την υγεια μου (τα πουλια μου δλδ). μια σταγονα κατω απο καθε φτερο (στη μασχαλη) και μια σταγονα στο σβερκο καθε 4 μηνες. Ο μακης ανεφερε επισης το αυτονοητο ερινα... Τα κλουβια πρεπει να καθαριστουν παρα πολυ καλα, με πιεστικο μηχανημα πρωτα και μετα με οινοπνευμα ή χλωρινη. εαν εχεις ξυλινα κλουβια προσεχε, ειναι ακομη πιο δυσκολο να βγαλεις την ψειρα... Καλη υπομονη
 
Back
Top