Γενικά Έχω καταλήξει πως θέλω να αγοράσω παπαγαλάκι MONK

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Platjohn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Platjohn

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα,
Εχω καταλήξει πως θέλω να αγοράσω παπαγαλάκι MONK .
Οι τιμές που κυκλοφορούν απο μεγάλη έρευνα που έχω κάνει είναι με πολύ μεγάλη απόκληση. πχ για ήμερο μιλάμε από 120 έως 220 για πράσινο
και στην συνέχεια εχω βρεί και λευκό με 120. επίσης μου έδωσαν τιμες και 320. Δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτή την διαφοροποίηση στις τιμές....
Οταν κατασταλάξω λοιπόν στον εκτροφέα θα πρέπει να μου δώσει κάποιο χαρτί για το ΤΕΣΤ DNA που θα ανταποκρίνεται στο δαχτυλίδι , σε κάποιο νούμερο που γράφει ? πως θα είμαι σίγουρος πως θα είναι για το παπαγαλάκι που μου δίνουν? θα μου πείτε εχει σημασία εαν είναι αρσενικό η θυληκό? ε οχι και τόσο
παρά μόνο για το όνομα του.... Εαν θελήσω εγώ να κάνω αυτό το test DNA με ποιον τρόπο γίνεται?
Οσον αφορά τον εξοπλισμό του εχω καταλήξει να πάρω ενα μεγάλο , μεγαλύτερο ίσως απο ότι πρέπει γιατί σκέφτομαι μελοντικά να πάρω και κάποιο άλλο είδος . πχ cockatiel και badjie.
Εχω ένα μπαλκόνι που είναι υμηυπαίθριος ΄χωρος , δηλαδή 1 πλευρά τοίχος, 1 πλευρά μπαλκονόπορτα που βγαίνει απο σαλόνι , 1 πλευρά πόρτα που βγαίνει απο κουζίνα, και την 4η στο δρόμο που εχω βάλει σίτες συρόμενες με αλουμίνια και κάποια ανοίγματα τα εχω κλεισει με σίτα . Επίσης έχω λουλούδια κλπ οπότε θέλω να το μετατρέψω κατά κάποιο τρόπο σε χώρο για τα πουλάκια. Εχω και 2 καναρίνια. επίσης υπάρχει τέντα για τις άγριες καιρικές συνθήκες. Απορία μου είναι εαν τα παπαγαλάκια επιτρέπεται να τα εχω έξω . βροχές χίονια εννοείται δεν το πιάνει το μπαλκόνι μόνο το κρύο με προβληματίζει
Οταν θα λείπω κατα την διάρκεια της ημέρας θα μπορούν να είναι ελεύθεροι εξω απο το κλουβί τους? η καλό θα είναι να τους εχω μέσα και να τους αφήνω οταν επιστρέφω σπίτι?
Οποιες συμβουλές έχετε θα μου ήταν χρήσιμες!!!
Ευχαριστώ
 
@Platjohn Η τιμές εξαρτώνται από τον εκτροφεα και μόνο. Τεστ DNA κάνουν κάποιοι εκτροφείς αλλά όχι όλοι. Δες εδώ για το πως να κάνεις ένα τεστ DNA: Το τεστ DNA
Budgie ή κοκατίλ με μονκ δεν μπορούν να ζήσουν στο ίδιο κλουβί. Οι μονκ είναι μεγαλύτεροι και γενικά κυριαρχικά είδη ειδικά με το κλουβί τους. Για να τα έχεις έξω θα πρέπει να φτιάξεις προστασία κλουβιού για την προστασία των πουλιών από αρπακτικά και έντομα. Η προστασία θα πρέπει να από σιτα και σύρμα. Έξω μπορεί να ζήσει με την προϋπόθεση ότι θα μπαίνει μέσα σε περίπτωση ακραίων καιρικών συνθηκών όπως καύσωνα ή πολύ κρύο και καθημερινά για να ασχολείστε μαζί του. Μόνο του ελεύθερο ενώ λείπεις είναι εξαιρετικά επικίνδυνο και ρισκάρεις την ζωή του. Μπορεί να πάθει πολλά πράγματα αν είναι μόνο του και δεν το δεις άμεσα και μπορεί ακόμα και να αποβιώσει αν τραυματιστεί σοβαρά.
 
Λοιπόν λοιπόν, καλησπέρα και καλώς ήλθες, και εγώ παπαγαλακι Μονκ έχω το οποίο μάλιστα είναι μόλις τριών μηνών και το έχω ΣΠΙΤΙ μου κατι παραπανω από ένα μήνα… Άρα οποία συμβουλη σου δώσω ειναι καθαρά από συζητήσεις που έχω κάνει μέσα εδώ και από ότι έχω διαβάσει και ζήσει αυτό το μικρό χρονικό διαστημα…

Πρώτον, και εγώ δυο μηνών μπλε την πηρα χωρίς τεστ dna 220€ με δαχτυλίδι από Έλληνα εκτροφέα. Το τεστ dna ειμαι της απόψεως να το κάνω μετά από 1χρόνο και αυτό μόνο για να είμαι σίγουρος και να την βάλω σε αναπαραγωγή γιατί οι κόρες μου ξετρελάθηκαν μαζί της. Άρα για το φυλο έμεινα πιστος στον λόγο του εκτροφέα. Αλλά αρχιζω να πιστεύω, μετά και τον πρώτο γενικό έλεγχο που της έκανε και η πτηνιατρος, ότι είναι κορίτσι.

Δευτερον, εάν είναι να κανείς dna μαζεύεις 5 με 6 φτερά και τα δίνεις στην πτηνιατρο για να βρουν το φύλο…(έτσι μου είπαν ότι γίνεται, δεν γνωρίζω αλλά για να σου πω).

Τριτον, εάν έχεις δυνατότητα χώρου, όσο μεγαλύτερο κλουβί πάρεις τόσο καλύτερα θα είναι, όχι μόνο για τον μονκ αλλά και για οποιοδήποτε αλλο πτηνό βάλεις αφού ο χώρος είναι απαραίτητος για την ανεση τους και την καλοπέραση τους.

Τεταρτον, επιτρέπεται να τα έχεις έξω αλλά να είναι προστατευμένα από τα αλλά πουλιά διότι συνεχώς θα κολλάει αρρώστιες και παράσιτα με αποτελεσμα να ταλαιπωριέστε όλοι.

Πεμπτον, το μονκ αντέχει και στις πιο δύσκολες συνθήκες, εάν διαβάσεις θα δεις ότι έχει ως deadline για το ψυχος το -27, συνθήκες που εμείς σπάνια έχουμε στην Ελλάδα.

Εκτον, καλο θα είναι να τα έχεις έξω όσο είσαι και εσυ στο σπίτι για να υπάρχει και έλεγχος αλλά και όρια και να μπορει και εκείνο να αντιληφθεί την οικογενειακή σχέση. Το ανεξέλεγκτο πουλί καμια φορά κάνει αταξίες και έχει άστατη συμπεριφορά που δεν θα μπορείς να την δικαιολογήσεις ουτε και εσυ. Για αυτό ας πουνε όμως πιο παλαιοί, και

Εβδομον, θα έχεις αρκετή υπομονη για να έλθει στο χερι και να την ταΐζεις εσυ (για ομιλία δεν ξέρω ακόμα να σου πω). Εμένα μου πήρε 15 με 20 μέρες αλλά τώρα είμαστε στην φάση της εκπαίδευσης αν και είναι μόλις τριών στους τέσσερις μήνες.

Ευχομαι να κανείς την καλύτερη επιλογή, που θα σε χαροποιήσει και θα σου δώσει ευτυχία στο σπίτι σου…
 
@liaktas Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου, να χαίρεσαι το πλασματάκι monk που απέκτησες.
Εάν επιτρέπεται να μου πεις για τον εκτροφέα που το πήρες διαφορετικά εάν θες να μου στείλεις μήνυμα προσωπικό.
Τι κλουβί έχεις? εάν μπορείς κάποια φωτογραφία να έχω άποψη...
Το δαχτυλίδι γράφει επάνω κάτι? έτος ... μήνα ?
 
@Platjohn εγώ έχω αγοράσει αυτό που θα βάλω στην φωτό. Επίσης και αυτά που σου προτείνει η @Ledagcc είναι καλά… Το τηλέφωνο του παιδιού που αγόρασα θα στο στείλω σε μνμ… Καλή αρχή…40CE7EC3-FB8C-46E6-AE44-B32D4318A0D6.jpeg
 
ναι ο ένας μου είπε θα σου φερω 3 με 4 να διαλεξεις με ποιο θα εχεις χημεία.

Και δεν εχει αδικο,πουλακι μονο απο κοντα να παρεις...οχι με αποστολή κτλ
 
@Platjohn και κάτι ακόμα γιατί είχαμε μια συζήτηση πριν απο λίγες μέρες, μην πέσεις στην λουμπα ότι τα αρσενικά μιλάνε και τα θηλυκά δεν μιλάνε γιατί μερικοί το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα για να διώξουν συγκεκριμένα πουλιά… δες και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Οι-παπαγάλοι-μονκ-μιλάνε-ανεξαρτήτως-φύλου.45991/
 
Εάν επιτρέπεται να μου πεις για τον εκτροφέα
Καλησπέρα. Έχω έχω κ εγώ Μονκ 3 μηνών, όταν το πήρα ήταν 2 μηνών και απ' την πρώτη στιγμή έψαχνε χέρι να ανέβει από μόνο του, δεν χρειάστηκε καν να τον εκπαιδεύσω να ανεβαίνει στο χέρι μου, ήταν ήδη μαθημενο απ' τον εκτροφέα. Αυτή τη στιγμή το πουλί πάει σε όλους, μέχρι και σε άτομα που δεν έχει ξαναδεί. Αυτό έχει να κάνει με το πόσο ασχολείται ο εκτροφέας με τα μωρά πριν τα δώσει. Όταν λέμε ότι θα πάρουμε ένα πουλί ήμερο, εννοείται πως δεν θα χρειαστεί κατά την γνώμη μου 20 μέρες για να ανέβει στο χέρι σου, μέχρι και το Ζακό που είχα απ' την πρώτη μέρα ανέβαινε στο χέρι μας, οπότε έχει να κάνει με το πόσο ασχολείται ο εκτροφέας με τα μωρά πριν τα δώσει. Το Μονκ μου είναι μπλε και το πήρα 180€ από εκτροφέα στη Βέροια, επειδή πήγα και είδα και το εκτροφείο και τα πουλιά, έχω να πω πως ο άνθρωπος είναι εγγύηση, αν αποφασίσεις ότι θέλεις να πάρεις σου τον προτείνω με κλειστά μάτια και απ' ότι μου έχει πει έχει στείλει στην Αθήνα πολλές φορές πουλάκια. Πριν πάω να πάρω το πουλάκι, ο άνθρωπος μ'εστελνε κάθε μέρα βίντεο που το είχε στα χέρια του και ασχολιόταν.
 
καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση. Να σου ζήσει το monk ακι .
Εχεις μήπως κάποιες πληροφορίες για τον
Ευχαριστώ πολύ! Μπορώ να σου στείλω το τηλέφωνο του να τον πάρεις αύριο να μιλήσετε, πριν ένα μήνα περίπου που πήρα το δικό μου είχε μια τελευταία γέννα που τότε ήταν μωράκια, μακάρι να μην τα έχει κρατημένα.
Κλουβί και αυτό είναι καλό αν το πουλί το βγάζεις έξω, εγώ αυτό πήρα και είναι άνετο.
[automerge]1663965292[/automerge]
Εχεις μήπως κάποιες πληροφορίες για τον εκτροφέα αυτό στη Βέροια ?
Σου έστειλα το τηλέφωνο του σε προσωπικό μήνυμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ πολύ! Μπορώ να σου στείλω το τηλέφωνο του να τον πάρεις αύριο να μιλήσετε, πριν ένα μήνα περίπου που πήρα το δικό μου είχε μια τελευταία γέννα που τότε ήταν μωράκια, μακάρι να μην τα έχει κρατημένα.

Σου έστειλα το τηλέφωνο του σε προσωπικό μήνυμα
[automerge]1664221863[/automerge]
Μπορώ να έχω κι εγώ παρακαλώ το τηλέφωνο του εκτροφέα στη Βέροια? Ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ πολύ
 
@Spiros Xalkidiki Καλημέρα πολύ ωραίες οι πληροφορίες σας, δυστυχώς εγώ τις βρήκα και τις διάβασα ενώ έχω παραγγείλει ήδη το παπαγαλάκι Μονκ και ελπίζω με αυτά που διάβασα να έχω πέσει σε καλό εκτροφέα , θα το παραλάβω σήμερα με το καλό, αλλά θα ήθελα πολύ να 'έχω και το τηλέφωνο του εκτροφέα στη Βέρροια αν γίνεται σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
@liaktas καλησπέρα αν σας είναι εύκολο μπορείτε να μου πείτε και το όνομα του δικού σας εκτροφέα καθώς ακόμα είμαι στην αναζητηση από ποιον να εμπιστευτώ να παρω τον παπαγάλο μου και τα κόστη οπωσ Είπε η κοπέλα από πάνω είναι τέρμα διαφορετικά στον καθένα 🤷‍♀️αν θέλετε στείλτε μου εδώ η στο facebook μου Βασιλικη Μιχασουριδη αν δεν θέλετε να γράψετε δημόσια ..
[automerge]1698997295[/automerge]
@Spiros Xalkidiki θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις το τηλέφωνο του εκτροφέα καθώς ψάχνω απεγνωσμένα να βρω έμπιστο άνθρωπο ..το fb μου είναι Βασιλικη Μιχασουριδη αν θες να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα αν δεν θέλεις μα γράψεις δημόσια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top