Έχω κατασκευάσει σωστά αυτόν τον καθαριστή σπόρων;

Καλησπέρα Παναγιώτη, καλώς ήρθες. Το μηχάνημα απο τις φωτογραφίες φαίνεται μια χαρά. Το έβαλες σε λειτουργία να δείς;
Αυτά απο εμένα, ας σε στεναχωρήσουν άλλοι.:)
 
Ναι το έβαλα δουλεύει άψογα θα βάλω και βίντεο εντός ημερών το ανεμηστηράκι είναι όλα τα λεφτά δουλεύει είτε με usb καλώδιο είτε μπαταρίες 2 των 1.5v είτε με απλό φορτιστή κηνιτού με στρογγυλό βύσμα 1,2 x 3 χιλιοστά
 
Αυτά απο εμένα, ας σε στεναχωρήσουν άλλοι.:)

Δημητρη τι εννοεις; Για την συγκεκριμενη κατασκευη λες η γενικοτερα για την ιδεα του καθαριστη;
 
Ο καθαριστής σπόρων έχει μπει πολλές φορές στη συζήτηση των μελών το petbirds https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευή-καθαριστή-σπόρων.18744/
και η θέση μου είναι αυτή https://community.petbirds.gr/threads/Καθαριστής-σπόρων-λόγω-κρίσης.26226/#post-309631

Όπως καταλαβαίνεις... έχω τις ενστάσεις μου... κι όχι αβάσιμες.
 
Βασικά δεν έχω πολλά πουλιά 2 καναρίνια 2 παραδείσια και παπαγάλους και δεν είχα τι να κάνω και το κατασκεύασα
😀 σε νιώθω Παναγιώτη. Η χαρά της δημιουργίας είναι πάντα μεγάλη. Διάβασε με προσοχή τα posts που μπήκαν πιο πάνω. Ηθελα και εγώ να φτιάξω ένα, αλλά σταμάτησα μόλις ενημερώθηκα και το σκέφτηκα παραπάνω.
Άλλη φορά, γιατί τα χέρια σου πιάνουν, μπορείς να φτιάξεις νοσοκομειακό κλουβί, με την θερμότητα να έρχεται απο επάνω.
Δημητρη τι εννοεις; Για την συγκεκριμενη κατασκευη λες η γενικοτερα για την ιδεα του καθαριστη;
Σίγουρα κατάλαβες τώρα! 🙂
 
Σαν κατασκευή φαίνεται πολύ καλή. Τώρα, αν είναι και αποτελεσματική στο σκοπό της, τότε τέλεια!

Γενικότερα πάνω στο θέμα, και εγώ έχω τις ενστάσεις μου όσον αφορά στην ανάμειξη των τροφών και μετά στο μοίρασμα πάλι στα πουλιά, αλλά αυτό είναι κάτι που θα "μετρήσεις" ο ίδιος πριν τη χρησιμοποιήσεις.
 
Εχω κατασκευάσει και κλούβα μεγάλη με ραφιέρα από πράκτικερ με 3 ορόφους θα ανεβάσω φωτό από δευτέρα
Τέλεια. Έχουμε και ομάδα %CE%95%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%A8%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1.3/,όπου και μπορείς να παρουσιάσεις και το ενυδρείο σου.
Θα περιμένουμε να δούμε και τα άλλα φιλαράκια σου φυσικά!
 
Και εγω έχω φτιάξει καθαριστή σπόρων αλλά πλέον δεν τον χρησιμοποιώ... Ο λόγος;
1ον δεν κάνει να αναμειγνύουμε τις τροφές για αποφυγή μετάδοσης ασθενειών, οπότε έβαζα ξεχωριστά τις ταΐστρες κάθε κλουβιού πράγμα πιο χρονοβόρο απο το απλό φύσημα...
Κατά τα άλλα πολύ καλή και στιβαρή κατασκευή, συγχαρητήρια!
 
Back
Top