Γενικά Έχω μια απορία ως προς το φύλο από τα παπαγαλάκια μου

zafeiris_88

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Γεια σας σε όλους είμαι καινούργιος εδώ στο site..
Έχω παπαγαλάκια υποθετικά μου δώσανε ζευγάρι ήτανε μικρά όμως..
Και στην πορεία ξέρω κι εγώ ότι το μπλε είναι αρσενικο σίγουρα έχει βαθυ γαλάζιο στο ράμφος
αλλα υποθετικά το θηλυκό έχει ανοιχτό μπλε στο κατω μέρος και λίγο καφέ στο πάνω μέρος του ράμφους.. Δεν ξέρω αν είναι θηλυκό έχω την φωλια τουλαχιστον 4 μήνες αλλα τίποτα.. Ξέρει κάποιος να μου πει αν είναι θηλυκό η αρσενικό? είναι πανω από ενός έτους..
 
Γεια σας παιδιά έχω μια απορία ως προς το φύλλο από τα παπαγαλάκια μου. τα είχα πάρει από πετ σοπ και μου είχανε πει ότι ήταν ζευγάρι αλλά αποδείχτηκε ότι ήταν μικρά.. Το μπλε παπαγαλάκι μου στο ράμφος του είναι σκούρο μπλε ενώ το κίτρινο στο κάτω μέρος του ράμφους είναι ανοιχτώ γαλάζιο ενώ το πάνω καφέ δεν ξέρω είναι τελικά θηλυκό η αρσενικό; Έχω βάλει φωλιά πάνω από 5 μήνες αλλά τίποτα, μονο το κίτρινο μπαινοβγαίνει από στην φωλιά..
 
Βαλε καθαρες φωτο
τη φωλια δε την αφηνουμε συνεχεια, το πιο πιθανον να ηταν μικρα οταν την εβαλες, αφιερωσε λιγο χρονο για μελετη, το φορουμ ειναι πλουσιο σε χρησιμα θεματα
 
παιδια αυτεσ εχω τωρα ειναι βεβαια λιγο παιλιες πρεπι να τισ δειτε κ τισ 2
 

Συνημμένα

  • 01029133-001.webp
    01029133-001.webp
    38,6 KB · Προβολές: 95
  • 020220034-001.webp
    020220034-001.webp
    45,2 KB · Προβολές: 84
Ζευγαρακι ειναι και μαλιστα πολυ ομορφο.


Την φωλια καλυτερα να την αφαιρεσεις εφοσον βλεπεις οτι δεν πολυασχολουνται.

Ξεκινα σε λιγο καιρο διατροφικη προετοιμασια δινοντας αυγο, αυγοτροφη φρουτα, λαχανικα, σουπιοκοκαλο γκριτ και πολυβιταμινες(οσο λενε οι οδηγιες) και τον την Ανοιξη ξαναδοκιμασε να βαλεις φωλια.
 
😀

σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.. χάρηκα πολύ τώρα... Περιμένω κ άλλες γνώμες και πάλι σας ευχαριστώ πολύ
 
Back
Top