Φροντίδα Έχω πιθανότητες να εξημερώσω περισσότερο το cockatiel μου;

sofiamast

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2024
Μηνύματα
5
Καλησπέρα σας έχω ένα παπαγάλο κοκατίλ 1 μήνα περίπου. Είναι αρσενικό και είπαν ότι είναι 7 μηνών. Παρόλα αυτά είναι άγριος σχετικά. Έχει μάθει βγαίνει από το κλουβί για να φάει του έχω πάρει αξεσουάρ για να κάθεται έξω και να τρώει. Όταν βάζω λοιπόν το χέρι έξω από κλουβί για να ανέβει πάνω του λέω έλα εδώ κ με δαγκώνει ωστόσο ανεβαίνει. Γενικά έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο δεν έχω παράπονο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έξω από το κλουβί ανεβαίνει στο χέρι μεν αλλά μέσα στο κλουβί τον κυνηγάω δεν θέλει. Τον έχω προσεγγίσει κ με κεχρί για μάθει να ανεβαίνει με την δική του θέληση στο χέρι μου αλλά ανεβαίνει μόνο έξω από αυτό με το ζόρι. Έχω πιθανότητες να τον εξημερώσω πιο πολύ? Δαγκώνει πάρα πολύ γενικά. Κ επίσης δεν ξέρω πως αλλιώς πρέπει να εκπαιδεύσω
 

Συνημμένα

  • IMG_20240125_185948.webp
    IMG_20240125_185948.webp
    30,2 KB · Προβολές: 12
Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, τα δαγκώματα μπορεί να έχουν και διερευνητικό χαρακτήρα. Το κεχρί είναι η μόνη λύση για τα υπόλοιπα. Τον επιβραβεύεις όταν κάνει κάτι σωστά. Να τον κυνηγάς δεν βοηθάει καθόλου. Για να χτιστεί μία σχέση εμπιστοσύνης, δεν πρέπει να τον κάνεις να νομίζει ότι τον κυνηγάς, αλλά να έχει την αίσθηση ότι του προσφέρεις κάτι που πρέπει να διεκδικήσει με σωστή συμπεριφορά και συνεργασία. Και προφανώς μπορείς να προχωρήσεις πολύ ακόμα την σχέση σας. Αυτοί οι 7 μήνες που έχω παπαγάλο με δίδαξαν ότι το πιο σημαντικό απ' όλα είναι η υπομονή. Το ότι έχει κάνει τέτοια πρόοδο στον πρώτο μήνα είναι ένα σημάδι για μία θαυμάσια σχέση. Το θέμα είναι να σε εμπιστευτεί και μετά ούτε που θα καταλάβεις πώς έγινε ο καλύτερός σου φίλος. Μπορεί να μιλήσει, να μάθει να φοράει λουράκι και να βγαίνετε έξω μαζί και πολλά άλλα! Σου εύχομαι καλή τύχη και καλή δύναμη στη μεγάλη σχέση που πας να ξεκινήσεις!
 
Back
Top