Γενικά Έχω πρόβλημα με τα αγόρια μου (Σαχάμπ και Μίκυ)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα παιδιά.
Όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο, έχω πρόβλημα με τον Σαχαμπ και τον Μίκυ. Πρώτος ο Σαχαμπ πριν 5 ημέρες άρχισε να κατεβαίνει στη σχάρα και να κόβει το χαρτί. Την επόμενη μέρα άρχισε και ο Μίκυ. Περνάνε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας εκεί κόβοντας χαρτί. Ο Μίκυ εκτός του ότι το κόβει, το βάζει και μέσα στην ταΐστρα του. Προχθές γύρισα σπίτι και έπαθα σοκ. Μέσα στην ταΐστρα δεν είχε ούτε ένα σπορακι. Είχε πετάξει έξω την τροφή για να μαζέψει τα χαρτάκια του. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πόσες ώρες έμεινε νηστικος. Τι μπορεί να είναι αυτό που έπιασε και τα δύο τα μικρά μου;
Αλλαξα θέση τα πάντα μέσα στα δύο κλουβιά και τα γεμισα με παιχνίδια αλλά δεν είδα διαφορά 🙄
 
Μάλλον, αν έχεις τη δυνατότητα φυσικά, θα πρέπει, αφού τα αφήσεις για μια - δυο βδομάδες να σκίζουν τα χαρτιά, και δεις ότι δεν υποχωρεί αυτή η συνήθεια, είτε να πάρεις απόφαση ότι έτσι θα είναι η κατάσταση για πολύ καιρό, και να αλλάξεις θέση στην ταΐστρα του Μίκυ ή να προσθέσεις 2η ταΐστρα σε άλλο σημείο και να αφήσεις την υπάρχουσα κενή είτε αν σε ενοχλεί η ενασχόλησή τους αυτή (που μάλλον τους εκτονώνει), να αλλάξεις το υπόστρωμα με π.χ. ζεόλιθο, αν τον κρίνεις κατάλληλο για parrotlets.
Αναρωτιέμαι επίσης αν απλά μπαίνουν στην εποχή του ζευγαρώματος και απασχολούνται με αυτόν τον τρόπο ώστε να βλέπει η θηλυκιά τι σπουδαίοι που είναι (χλωμό μου φαίνεται, αλλά ενίοτε τα αρσενικά μου καναρίνια κάνουν τέτοια κολπάκια)
 
Ο Μίκυ από καιρό έχει τα ζευγαρώματα στο μυαλό του, γι αυτό πήρα από το δωμάτιο το θηλυκό, αύξησα τις ώρες ύπνου και μειωσα λαχανικά κτλ. Και τα δικά μου αρσενικά καναρίνια στο παρελθόν έκοβαν χαρτάκια γι αυτό και το μυαλό μου πήγε αμέσως εκεί. Αναρωτιέμαι όμως πως είναι δυνατόν να μπήκαν και τα δύο μαζί σε φάση ζευγαρώματος, ειδικά τώρα που δεν βλέπουν το θηλυκό, ή αν πρόκειται απλα για παιχνίδι, πως είναι δυνατόν να κάνουν το ίδιο πράγμα.
 
ή αν πρόκειται απλα για παιχνίδι, πως είναι δυνατόν να κάνουν το ίδιο πράγμα.
Νομίζω ότι τα πάροτλετς είναι αρκετά έξυπνα ώστε να μιμούνται το ένα το άλλο.
 
Τι να πω.
Όποιος κι αν είναι ο λόγος, δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που κάνουν. Κάθε πρωί τα καθαρίζω αλλά μεχρι το απόγευμα σίγουρα έχει κολλήσει κάποια κουτσουλια στη σχάρα και έρχονται σε επαφή μαζί της.
 
Σιγουρα ειναι αρσενικα; δεν θυμαμαι πως το διαπιστωσες;
Διαβαζοντας την αρχη της ιστοριας του Σαχαμπ , εγραψες οτι ο πατερας σου τον εβγαλε ετσι, οποτε ολοι τον ειχαμε για αρσενικο! 🙄
 
Σιγουρα ειναι αρσενικα; δεν θυμαμαι πως το διαπιστωσες;
Διαβαζοντας την αρχη της ιστοριας του Σαχαμπ , εγραψες οτι ο πατερας σου τον εβγαλε ετσι, οποτε ολοι τον ειχαμε για αρσενικο! 🙄
Ναι ναι είναι σίγουρο. Τα αρσενικά παρροτλετ έχουν μια έντονη γραμμή στο ματάκι και έντονο χρώμα στην πλατουλα-ουριτσα.
 
Ζωή προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα, εννοώ στο ότι σκίζουν χαρτιά. Αφού καθαρίζεις το κλουβί και τις σχάρες κάθε μέρα, μην φοβάσαι δεν θα πάθουν τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ζωή προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα, εννοώ στο ότι σκίζουν χαρτιά. Αφού καθαρίζεις το κλουβί και τις σχ΄χρες κάθε μέρα, μην φοβάσαι δεν θα πάθουν τίποτα.
Δεν ξέρω Ανέστη. Δεν εχω χρόνο κάθε μέρα να κάνω την κανονική απολύμανση που κάνω κάθε σαββατοκύριακο. Κάθε πρωί καθαρίζω τις σχάρες με ξύδι. Φαινομενικά είναι καθαρές, δεν φαίνεται ούτε ίχνος κουτσουλιας, αλλά είναι;
Σκέφτηκα να φτιάξω μπαλιτσες από χαρτί κουζίνας και να τις κρεμάσω σε διάφορα σημεία μήπως και αρχίσουν να κόβουν εκείνο το χαρτί και σταματήσουν να κατεβαίνουν στη σχαρα.
 
δεν μπορεις να ανεβασεις 1 εκατοστο την σκαρα; βαλε καποια ποδαρακια απο κατω
[automerge]1574842554[/automerge]
βαζεις 1 βιδα 2 εκατοστων με 2 μεγαλες ροδελες και ενα παξιμαδι,ινοξ ολα τους! Το βιδωνεις και δημιουργειται ενα ποδι σε καθε γωνια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τάκη, δεν είναι και άσχημη ιδέα. Όταν γυρίσω σπίτι θα κοιτάξω μήπως μπορώ να το κάνω στο κλουβί του Σαχαμπ. Ο Μίκυ είναι σε ζευγαρωστρα και δυστυχώς η σχάρα δεν αφαιρείται.
 
Οι πιτσιρίκοι σου Ζωή περνούν τη φάση του να σκίζουν το χαρτί που βάζεις για υπόστρωμα...
Το ίδιο έκανε μια εποχή ο Μάριος, τον αντέγραψε η Λήδα και γινόταν το ''έλα να δεις'' εντός και εκτός κλουβιού.Αντικατέστησα το χαρτί κουζίνας με άμμο, για ένα δυο μήνες, μετά ξαναέβαλα χαρτί, είχαν ξεχάσει τη συνήθεια και δεν ξανα ασχολήθηκαν.
Ο Πέπερ πότε πότε τράβαγε και έσκιζε τα χαρτιά, σκέφτηκα λοιπόν όταν αλλάζω τα χαρτιά να βρέχω ελαφρά το συρτάρι του κλουβιού ή και να κάνω ένα δυο ψεκάσματα με νερό στα φύλλα του χαρτιού. Το χαρτί κολλάει από άκρη σε άκρη στο συρτάρι, στεγνώνει γρήγορα παραμένοντας τεντωμένο και χωρίς να ''πετούν'' οι γωνίες, τα πουλιά δεν προκαλούνται βλέποντας ''ανωμαλίες'' στο χαρτί και δεν δίνουν πια καμιά σημασία...
 
. Ποια άμμο χρησιμοποιούσες;
Συσκευασμένη της Versele Laga
Γέμιζα μερικά πλαστικά μπουκάλια νερού, ώστε να μην έχω κανένα ''ατύχημα'' με τη σακούλα και γιατί από το μπουκάλι μπορείς να την βάζεις στο κλουβί από άκρη σε άκρη και σε λεπτή στρώση...
 
Συσκευασμένη της Versele Laga
Γέμιζα μερικά πλαστικά μπουκάλια νερού, ώστε να μην έχω κανένα ''ατύχημα'' με τη σακούλα και γιατί από το μπουκάλι μπορείς να την βάζεις στο κλουβί από άκρη σε άκρη και σε λεπτή στρώση...
Ωραία. Ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Back
Top