Ασθένειες Έχω πρόβλημα με τον μπαμπά καναρίνο μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dialekti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dialekti

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2018
Μηνύματα
8
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Έχω πρόβλημα με τον μπαμπά καναρίνο μου εδώ κ καιρό. Ξεκίνησε 2 βδομάδες πριν την Μ.Βδομάδα να μη μπορει να πετάει ψηλά, να μη θέλει να βγει απ το κλουβί, αλλά έτρωγε. Είχε προηγηθεί κάτι με τον γιο τον καναρίνο ο ένας έξω απ το κλουβί κ πρέπει να μαλώσανε γιατί είδα λίγο αίμα στο ράμφος κ κάτι ενοχλόυσε στο πόδι του (του μπαμπά εννοώ). Μετά από 1 βδομάδα του έδωσα για το σκουλήκι για μια μέρα αλλά συνέχισε έτσι άκεφο. Την 2η βδομάδα του έδωσα αντιβίωση, είπα μήπως κρύωσε κ φοβήθηκα για τα πνευμόνια του αλλά κ πάλι η ίδια κατάσταση. Την Μ. Εβδομάδα πως μου είπαν να δω μήπως έχει σπυρί κ όντως είχε κάτι τέτοιο. Τον πήγα από εκεί που παίρνω τροφή κ μου το πάτησε λίγο με το νύχι του. Του έβαζα μπεταντίν κ μετά επί 2-3 μέρες με μπατονέτα το πίεζα ελαφρά (με σπαθόλαδο) κ διορθώθηκε αυτό. Όμως η κατάσταση ίδια κ αναγκάστηκα να τον πάω σε άλλον στα quico . Μου είπε αφού είδε την κοιλιά του μελανή ότι έχει εσωτερική αιμοραγία το πουλί κ πρέπει να έχει κοκκίδια. Μου έδωσε το sulfa κ μαζί με βιτ. Κ να του δίνω εναλάξ 3 μέρες απ το μίγμα κ 3 μέρες πολυβιταμίνη. Αυτό για 12 μέρες. Μετά μου είπε μόνο νεράκι. Είδα όμως ότι ενώ πήγαινε καλά, κ άρχισε να πετάει κ στο ψηλό κλαδάκι (ενώ πρώτα το μελετούσε πολύ για ν ανέβει) κ άρχισε λίγο να κελαηδάει, είδα ξανά η παλιά κατάσταση κ τα ποδαράκια του σκούρα με αιμάτωμα σαν μικρό αιμάτωμα ανάμεσα στα 2 δάχτυλα. Τον ξαναπήγα, μου είπε ξανά να συνεχίσω το ίδιο για 12 μέρες κ μου έδωσε μια αλοιφή για τα ποδαράκια του 2 φορές τη μέρα (surolen ;). Είδα επίσης το στέρνο του (η καρίνα που λέμε) πολύ αδυνατισμένο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να το σώσω. Πείτε μου την άποψή σας.
Σας ευχαριστώ
 
Κάποιο πραγματικά ειδικό (γιατρός) έχεις κοντά σου να το πας να το δει;
Τον πήγα από εκεί που παίρνω τροφή κ μου το πάτησε λίγο με το νύχι του.
Με την πρώτη ευκαιρία να του πεις πως όλη αυτή η κίνηση εξέθεσε το καναρίνι σε μεγάλο για τη ζωή του κίνδυνο.
 
Διαλεχτή, είναι πολλά αυτά που έχουν γίνει και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο. Θα πρέπει το πουλάκι να μεταφερθεί άμεσα (δλδ αύριο το πρωί) σε πτηνίατρο. Ένας καλός για την περιοχή της Θεσσαλονίκης λέγεται ότι είναι ο γιατρός Σαντοριναίος. Σου παραθέτω τα στοιχεία επικοινωνίας του στο παρακάτω link https://community.petbirds.gr/threads/Δημήτριος-Σαντοριναίος-Κτηνίατρος.30664/

Σε επόμενη φάση, και αφού έχει διαπιστωθεί τι πρόβλημα έχει το πουλάκι και έχει ξεκινήσει η ουσιαστική θεραπεία του, θα ήθελα πραγματικά να συζητήσουμε για τα διάφορα συμπτώματα, με φωτογραφίες αν είναι δυνατό για να δούμε κι εμείς τα σπυράκια που έσπασαν με το νύχι κλπ
 
Σου παραθέτω τα στοιχεία επικοινωνίας του στο παρακάτω link
Ευχαριστώ πάρα πολύ

Εκλεισα ηδη για αυριο να τον παω. Κακως δεν το εψαχνα ετσι απο την αρχη. Σ ευχαριστω κ παλι8
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ πάρα πολύ

Εκλεισα ηδη για αυριο να τον παω. Κακως δεν το εψαχνα ετσι απο την αρχη. Σ ευχαριστω κ παλι8
Λοιπόν, τι σας είπε; Όλα καλά;
 
Μου είπε για σηψεμία κ μάλλον απ τη στιγμή που πάτησαν το σπυρί πρέπει να μολύνθηκε. Το λάθος μου ήταν (το 2ο κατά σειρά αφού το άφησα στα χέρια του κυρίου αυτού) ότι του έδινα αντιβίωση η οποία πρέπει να είχε λήξει οπότε δεν έκανα τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να είχε κοκκίδια αλλά αφου εξέταξε από τις ακαθαρσίες του πουλιού είδε ότι δεν έχει τέτοιο πρόβλημα τώρα. Μου έδωσε αντιβίωση για 7 μέρες (το ογκμεντίν) κ προβιοτικά για άλλες 7 μέρες (ούλτρα λεβιρ). Επίσης μου είπε για τα ποδαράκια που έβγαλε σαν κύστη με αιμάτωμα, να βάζω αραιωμένο βάμα ιωδίου με βαμβακάκι. Δευτέρα σήμερα κ το βλέπω αρκετά καλύτερα, τον έχω μακριά από την θηλυκιά κ τα άλλα παιδιά. Κελάιδησε σήμερα πιο έντονα από τις προηγούμενες μέρες. Μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να έσπασε ο αδένας πίσω που έχει το πουλί, αυτό που έχει τις ορμόνες για το φτέρωμά τους.
Πάντως μου έφυγε ένα βάρος. Σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου κ θα πρέπει τελικά όλοι εξαρχής να συμβουλευόμαστε γιατρό, γιατί είναι ο μόνος ειδικός. Εγώ βασίστηκα σε αυτούς που έχουν μαγαζί με τροφές κ που εμπορεύονται πουλιά, πιστεύοντας ότι από εμπειρία θα γνώριζαν και μη νομίζετε,... έδωσα πολλά περισσότερα σε φάρμακα, αλοιφές, βιταμίνες που δεν ωφέλησαν.
Και πάλι σ ευχαριστώ πολύ. Καλό βράδυ.
 
Τελευταία μέρα η χθεσινή. Ο καναρίνος μου δεν άντεξε. Ξεγελάστηκα οτι πάει καλύτερα αλλά με το που τελείωσε η αντιβίωση κι αρχίσαμε τα προβιοτικά..άρχισε η κατιούσα. Δεν μπορούσε πλέον ν ανέβει στο πάνω κλαδάκι. Μέρα με τη μέρα κ στο κάτω κλαδάκι ώσπου χθες μόνο κάτω κ με πολύ κόπο για να φάει κάτι κ να πιεί στο κάτω ξυλάκι. Τα ποδαράκια του δεν άντεχαν το βάρος του σώματος που βέβαια είχε μείνει μισό αλλά το οίδημα που είχε αναπτυχθεί ανάμεσα στα δάχτυλα δεν τον άφηνε να σταθεί καλά κ ακουμπούσε με την κοιλιά. Βέβαια κ το χρώμα της κοιλιάς κάτι ελάχιστο είχε ανοίξει από μελανό που ήταν. Κρίμα γιατί άργησα πολύ. Ευχαριστώ πάντως που εξαιτίας σας του παρέτεινα κι άλλο τη ζωή. Ευτυχώς μου άφησε πολλούς απογόνους. Το μάθημά μου το πήρα. Δεν αφήνω ξανά τίποτα στην τύχη του. Βρήκα ένα πολύ καλό γιατρό κ θα τον συμβουλεύομαι σε ο,τιδήποτε προκύψει στο μέλλον.
 
Κρίμα το πουλάκι σου. Λυπάμαι.

Βρήκα ένα πολύ καλό γιατρό κ θα τον συμβουλεύομαι σε ο,τιδήποτε προκύψει στο μέλλον.
Ποιόν; Πώς τον λένε; Πες μας ότι δεν εννοείς εκείνον τον άνθρωπο που έσπασε το ουροπήγιο του καναρινιού περνώντας το για σπυράκι...
 
Back
Top