Αναπαραγωγή Έχω πρόβλημα να αναπαράγω τις καρδερίνες μου

Βασιλης Γ

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2012
Μηνύματα
2
Μένω Αθήνα και έχω αρκετά πουλιά στο μπαλκόνι μου καναρίνια καρδερίνες φλώρια παραδείσια και παπαγάλους. Κάθε χρόνο έχω αρκετές επιτυχίες πιο πολύ όμως στους παπαγάλους. Πρόβλημα έχω μόνο με τις καρδερίνες μπορεί κάποιος να μου πει τι χέριαζε να τους βάλω για την προετοιμασία αναπαραγωγής και πότε;
 
Βασίλη θα ήταν καλύτερα αν μας συστηθείς εδώ: petbirds.gr/community/forums/Νέο-μέλος.5/

Βάλε και καμία φώτο από τα πουλάκια σου!
 
Βασίλη, είναι τόσο απλό.. Αλλά ταυτόχρονα τόσο δύσκολο. Η καρδερίνα ΔΕΝ είναι καναρίνι. Xρειάζεται διάβασμα και ενημέρωση από μέρους σου. Αλλιώς εύχεσαι απλώς να σταθείς τυχερός.. Και για να τα αναπαράξεις, αλλά και για να μην τα κλάψεις!
 
βασιλή τα πουλακια ειναι εκτροφής δήλαδή γεννημενες σε κλουβι;
 
Ας παρεξηθω δν ειναι αυτη η προθεση μου αλλα... Ο φιλος μας μπηκε εδω γι να τν βοηθησουμε και οι γνωστες κανουν υπεκφηγες, δν ειναι δα και τοσο τραγικο ν μοιραστουν οι γνωσεις, για αυτο η αναπαραγωγη καρδερινας δεν θα περασει στην νεα γεννια και θα μεινει ως εδω..φιλικα πανος
 
ο φιλος μας μπηκε εδω γι να τν βοηθησουμε και οι γνωστες κανουν υπεκφηγες
Ποιος απέφυγε την ερώτηση; Πιστεύετε αλήθεια ότι μια ερώτηση "γιατί δεν ζευγαρώνουν" μπορεί να απαντηθεί με ένα ποστ, όση διάθεση και αν έχει κανείς να απαντήσει; Οι καρδερίνες μπορεί να μην ζευγαρώνουν για ένα εκατομμύριο λόγους. Σε μια προσπάθεια να μιλήσει κάποιος για όλους, θα κάνει το ποστ του ελλιπές, αν όχι παραπλανητικό.

Πριν την υποβολή μιας τόσο γενικής ερώτησης, καλό θα ήταν να έχει διαβαστεί αυτό Εκτροφή Καρδερίνας - εκτροφή καρδερίνας | PetBirds και ό,τι άλλο σχετικό μπορεί να βρει στο φόρουμ και στη συνέχεια να γίνουν συγκεκριμένες ερωτήσεις που μπορούν να καλυφθούν ευκολότερα.

Φυσικά, δεν αναφέρομαι στο Βασίλη συγκεκριμένα αλλά γενικότερα στις απαιτήσεις που υπάρχουν για να καλύπτονται αμέσως πολύ γενικά θέματα.
 
και βεβαια δν μπορει να απαντήθει αλλα δειτε σε αντιστοιχα ποστ καναρινιων οι γνωστες καθοδηγουν το μελος που δημιουργησε το ποστ, εκατο λογοι ισως υπαρχουν στο γιατι δν ζευγαρωνουν αλλα μπορει κάι ενας.. μα δν ειδα κανεις να πει βασιλη δωσε μας και αλλες πληροφοριες για να βοηθήσουμε οσο μπορουμε,...
 
μα δν ειδα κανεις να πει βασιλη δωσε μας και αλλες πληροφοριες για να βοηθήσουμε οσο μπορουμε,...
Επομένως, Βασίλη δώσε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς για τα πουλιά σου, όπως καταγωγή, χώρους διαμονής, διατροφή και ό,τι άλλο πιστεύεις ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο στη συζήτηση.
 
Ας παρεξηθω δν ειναι αυτη η προθεση μου αλλα... Ο φιλος μας μπηκε εδω γι να τν βοηθησουμε και οι γνωστες κανουν υπεκφηγες, δν ειναι δα και τοσο τραγικο ν μοιραστουν οι γνωσεις, για αυτο η αναπαραγωγη καρδερινας δεν θα περασει στην νεα γεννια και θα μεινει ως εδω..φιλικα πανος

Χωρίς παρεξήγηση και με καθαρές κουβέντες!
Όταν έχουμε φάει χρόνια διαβάσματος, συμβουλών, απογοητεύσεων, χαρμολύπης, σεμιναρίων, αναλύσεων, προβληματισμών, πειραματισμών.. Και ακόμα μαθαίνουμε, ενημερωνόμαστε, τροποποιούμε, προσαρμόζουμε.. Νομίζεις ότι είναι εύκολο να κατατεθεί όλο αυτό σε ένα πόστ;
Μήπως θεωρεί κάποιος ότι είναι μασημένη τροφή που θα διακτινιστεί-μεταφερθεί από τον έναν στον άλλον;
Βήμα βήμα θα πάει όπως πήγαμε όλοι...ψάχνοντας, ρωτώντας, καθοδηγούμενος και ''ψαρωμένος''.
Οι συγκεκριμένες -ξεκάθαρες ερωτήσεις, παίρνουν και ανάλογες στοχοποιημένες απαντήσεις... Το γιατί δεν ζευγαρώνουν οι καρδερίνες μου(η γενικολογίες), δεν μπορεί να λάβει απάντηση που να τον καλύπτει.
Πρόσφατα μπήκε θέμα με ερώτηση.. Είναι γερμανικό; (χωρίς φωτό).. Και πιο κάτω το ότι πετούσε από τη μία ηείδα θέμα δ

*Η καρδερίνα δεν είναι καναρίνι.. Μπορεί σε 30 χρόνια να γίνει. Τώρα δεν είναι.. Και όποιος το καταλάβει νωρίς, θα γλυτώσει κόπο, χρήμα, στενοχώρια και πουλιά από το θάνατο.
 
Αν η γνώση δεν μεταφερόταν από τον έναν στον άλλον και από γενιά σε γενιά δεν θα υπήρχαν τόσα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Όλοι θα ξεκινούσαν από το 0 και ό,τι μάθαινε ο καθένας μόνος του.
Εξάλλου αυτό είναι το νόημα των forums, η μεταφορά και ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων.
Σαφώς αυτός που ρωτάει πρέπει να δώσει επαρκή στοιχεία αλλά και αν δεν το κάνει όπως συχνά γίνεται γιατί πολλοί δεν γνωρίζουν ποια στοιχεία είναι απαραίτητα ή δεν "το χουν" με τον γραπτό λόγο, πάλι μπορεί να καθοδηγηθεί και στην μέθοδο ερώτησης αλλά και στα διαβάσματα αν αυτό θεωρούμε ως προαπαιτούμενο, αλλά και ως προς τις κινήσεις.
Το τι κόπο κατέβαλε ο καθένας μας προσωπικά είναι κάτι που αφορά μόνο εμάς τους ίδιους.
Η συμμετοχή μας ως μέλη του φόρουμ μόνο αυτήν την έννοια έχει, διαφορετικά κρατάμε τις γνώσεις μας για το εαυτό μας δεν είναι υποχρεωτικό να τις μοιραστούμε.
 
εγω πρωσοπικα πηρα της απαντησεις μου δν θελω να σύνεχισω γιατι δν γνωριζω καποιον πρωσοπικα και σεβομαι την εμπειρια σας,θα παρεκλεινει πολυ το θεμα οποτε, βασιλή κανε ευστοχες ερωτησης δωσε πληροφοριες, για τ πουλακια σου
 
Αν η γνώση δεν μεταφερόταν από τον έναν στον άλλον και από γενιά σε γενιά δεν θα υπήρχαν τόσα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Όλοι θα ξεκινούσαν από το 0 και ό,τι μάθαινε ο καθένας μόνος του.
Εξάλλου αυτό είναι το νόημα των forums, η μεταφορά και ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων.
Σαφώς αυτός που ρωτάει πρέπει να δώσει επαρκή στοιχεία αλλά και αν δεν το κάνει όπως συχνά γίνεται γιατί πολλοί δεν γνωρίζουν ποια στοιχεία είναι απαραίτητα ή δεν "το χουν" με τον γραπτό λόγο, πάλι μπορεί να καθοδηγηθεί και στην μέθοδο ερώτησης αλλά και στα διαβάσματα αν αυτό θεωρούμε ως προαπαιτούμενο, αλλά και ως προς τις κινήσεις.
Το τι κόπο κατέβαλε ο καθένας μας προσωπικά είναι κάτι που αφορά μόνο εμάς τους ίδιους.
Η συμμετοχή μας ως μέλη του φόρουμ μόνο αυτήν την έννοια έχει, διαφορετικά κρατάμε τις γνώσεις μας για το εαυτό μας δεν είναι υποχρεωτικό να τις μοιραστούμε.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός Μαρία..
(Όταν έχουμε φάει χρόνια διαβάσματος, συμβουλών, απογοητεύσεων, χαρμολύπης, σεμιναρίων, αναλύσεων, προβληματισμών, πειραματισμών.. Και ακόμα μαθαίνουμε, ενημερωνόμαστε, τροποποιούμε, προσαρμόζουμε.. Νομίζεις ότι είναι εύκολο να κατατεθεί όλο αυτό σε ένα πόστ;)
Θέλω να πω ότι ποτέ κανείς δεν έφθασε στην Ιθάκη, χωρίς να κάνει μια (πολλές φορές επίπονη και χρονοβόρα) διαδρομή

(Μήπως θεωρεί κάποιος ότι είναι μασημένη τροφή που θα διακτινιστεί-μεταφερθεί από τον έναν στον άλλον;)

Έχω φάει χρόνια στα φόρουμς και έχω μια μικρή η μεγάλη (όπως το δει κανείς) πορεία... Αναγνωρίζω τη συμβολή τους γι αυτό και συμμετέχω.
Όμως πολλοί (δεν αναφέρομαι στον συντάκτη του θέματος), δεν ψάχνουν, δεν ''βασανίζονται'', απλά ρωτάνε για να λύσουν το πρόβλημά τους και να γίνουν ''εκτροφείς'' χωρίς να καταβάλλουν την παραμικρή προσπάθεια. Είναι συχνό το φαινόμενο κάποιοι να μην ξέρουν να ξεχωρίσουν το καναρίνι από το σπουργίτι και σε ελάχιστο διάστημα να το παίζουν δάσκαλοι.
Είναι συχνό το φαινόμενο οι ερωτήσεις άλλο να εννοούν και άλλο να απαντάται και άλλο να καταλαβαίνουν οι διαβάζοντες.
Ο κόπος του καθενός δεν ζητάει ούτε αναγνώριση (ούτε είναι εφικτό αυτό), ούτε παράσημα. Αντίστοιχα όμως θα πρέπει να καταβληθεί (ανάλογος η έστω μικρότερος) κόπος από τους νεοεισελθόντες στο χώρο.. Δε γίνεται αλλιώς. Μαγική συνταγή δεν υπάρχει.
Και αν κάποια καναρίνια ζευγαρώνουν και σε κραχτόκλουβο.. Και με σκέτη καναρινοτροφή (που λέει ο λόγος), δεν ισχύει το ίδιο για τα ιθαγενή. Εκεί πρέπει να υπάρχει σειρά, μελέτη, μέθοδος, πρόγραμμα.

Η συμμετοχή μας ως μέλη του φόρουμ μόνο αυτήν την έννοια έχει, διαφορετικά κρατάμε τις γνώσεις μας για το εαυτό μας δεν είναι υποχρεωτικό να τις μοιραστούμε.

Το παραπάνω θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι μομφή. Δεν εχω ποτέ κρατήσει τίποτα για τον εαυτό μου.. Και αυτό χωρίς να το εξαργυρώσω με οικονομικά (πωλήσεις) η άλλα ανταλλάγματα.


 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Το παραπάνω θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι μομφή. Δεν εχω ποτέ κρατήσει τίποτα για τον εαυτό μου.. Και αυτό χωρίς να το εξαργυρώσω με οικονομικά (πωλήσεις) η άλλα ανταλλάγματα.
Το παραπάνω είναι μια γενική άποψη. Τίποτα απ' ό,τι έγραψα δεν εμπεριείχε μομφή για σένα. Ήταν απάντηση σε μια τοποθέτηση που έκρινα λάθος με το δικό μου σκεπτικό.
Στα υπόλοιπα δεν απαντώ γιατί συμφωνώ με τον @patilas να μην επεκτείνουμε το θέμα εκτός της αρχικής ερώτησης.
Δεν αρνούμαι φυσικά να συζητήσουμε σε οποιοδήποτε συμβατό θέμα.
 
Συμφωνώ με το δικαίωμα σου να διαφωνείς..Βασική αρχή της δημοκρατίας.

Ας ρωτήσει λοιπόν συγκεκριμένα, ας ανοίξει μερικά από τα πλείστα σχετικά θέματα που -δόξα τω Θεώ- υπάρχουν στο petbirds και συνεχίζουμε επί του θέματος.
 
Οι γνώσεις οφείλουν να μεταλαμπαδεύονται... Οφείλουν να αλλάζουν κάτοχο... Οφείλουν να τριγυρίζουν, να φεύγουν και να έρχονται άλλες στη θέση τους. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να "καταθέσει" κάποιος καλός γνώστης των "πραγμάτων" σε ένα γενικό ερώτημα όλες τις γνώσεις του... και ρητορικά ρωτώντας από που άλλωστε ν' αρχίσει;
Αλλά αν μπει στον κόπο με ερωτήσεις να κατευθύνει τον ερωτώντα... Δεν θα είναι καλύτερα;
Γνώμη μου είναι πως ακόμη και η καθοδήγηση του ανθρώπου που γνωρίζει ... στον άπειρο και αδαή (γενικά μιλάω) ερωτώντα. Για τον τρόπο που οι ερωτήσεις θα ήταν πιο στοχευμένες και άρα εύκολα απαντήσιμες θα διευκόλυναν και θα άνοιγαν την κουβέντα και μελλοντικά σίγουρα θα βοηθούσαν.
 
Επί του προκειμένου, θα πρέπει πρώτα να απαντηθεί αν μιλάμε για πουλιά εκτροφής (συνήθως το ερώτημα μένει αναπάντητο). Γιατί από τη συγκεκριμένη απάντηση θα κριθούν και σε μεγάλο βαθμό -άρδην- οι απαντήσεις.
 
Back
Top