Γενικά Έχω τάσεις αλλεργίας να πάρω δεύτερο παπαγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης neni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

neni

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2020
Μηνύματα
75
Πόλη
Ασπρόπυργοσ
Γειά σας, θέλω να κάνω μια ερώτηση, έχω έναν αδερφό 3 χρονών και ένα lovebird.Μίλησα με εκτροφείς και μου είπαν ότι καλό θα ήταν να πάρω κοκατίλ. Το πρόβλημά μας είναι ότι έχω τάσεις αλλεργίας. Να προχωρήσω σε αγορά δεύτερου παπαγάλου ή όχι;
 
Αν έχεις αναπνευστικές αλλεργίες, με τίποτα. Θα χειροτερέψεις και θα αναγκαστείς να το δώσεις. Γιατί σου είπαν να πάρεις κι αλλον παπαγάλο, καταρχάς;
 
@neni Τα κοκατίλ βγάζουν μια πούδρα από τα φτερά τους... τη βλέπεις σαν σκόνη στα έπιπλα και παντού... Αν έχετε αλλεργίες, δεν θα τα συνιστούσα. Γιατί δεν παίρνετε ένα δεύτερο λοβάκι;
 
Το πρόβλημά μας είναι ότι έχω τάσεις αλλεργίας
@neni, τι εννοείς ότι έχεις τάσεις αλλεργίας; Π.χ. έχεις ήδη εκδηλώσει αλλεργικές αντιδράσεις, κι αν ναι, σε τι αλλεργιογόνο παράγοντα εκδηλώθηκαν;
Είχες, έχεις π.χ. συμπτώματα δύσπνοιας, αναφυλαξία, έχεις πάει σε νοσοκομείο ώστε να λάβεις ενέσιμη αγωγή, παίρνεις αντισταμινικά φάρμακα..εξήγησέ μας λίγο, διότι υπάρχουν αλλεργίες και αλλεργίες (π.χ. σε τρόφιμα, τσιμπήματα, φάρμακα, αλκοόλ, εποχικές, ήπιες, βαριές.)
Αν θα πάρετε άλλο πουλάκι, φροντίστε να λάβετε μέτρα απομόνωσής του από το ήδη υπάρχον για 40 ημέρες (καραντίνα)
 
@ianos αναπνευστικα δεν εχω, δερματικα εχω και εχω και θεμα με τη σκονη και επαιρνα αταραξ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ianos αναπνευστικα δεν εχω, δερματικα εχω και εχω και θεμα με τη σκονη και επαιρνα αταραξ
Όταν έχεις θέμα με τη σκόνη, οι παπαγάλοι είναι πρόβλημα γενικά...και πολύ περισσότερο τα κοκατίλ.
 
Back
Top