Αναπαραγωγή Έχω την εντύπωση ότι ο αρσενικός χαλάει τη φωλιά

Χρηστος_21

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Καλλιθέα
Έχω την εντύπωση οτι ο αρσενικός χαλάει την φωλιά της θηλυκιας μου!
Ενώ τα βλέπω καθημερινα που βατευονται παρατηρώ οτι η καναρα μου αφήνει κάποιες κλωστές νήματος στην φωλιά και αργότερα τις βλέπω στον πάτο του κλουβιού!
Τι μπορώ να κανω;
Να ξανά χωρίσω το ζευγάρι;
 
Όταν η κανάρα σου αποφασίσει να χτίσει σοβαρά τη φωλιά της δε θα την σταματήσει τίποτα! Και ο αρσενικός πίστεψέ με θα τρώει κατσαδιάσματα! Άστα μαζί και απόλαυσε τα!
 
Να τα αφήσεις στην ησυχία τους.
Να ξανά χωρίσω το ζευγάρι;
Μα τι μανία σας έχει πιάσει όλους τώρα τελευταία;
Ποιος και για πιο λόγο συνιστά αυτή την πρακτική;
 
Να τα αφήσεις στην ησυχία τους.

Μα τι μανία σας έχει πιάσει όλους τώρα τελευταία;
Ποιος και για πιο λόγο συνιστά αυτή την πρακτική;
Φιλε μου θυμάσαι που σε είχα ξανά ρωτήσει όταν δεν τους είχα κανει σωστή προετοιμασία και τα πέταγε κάτω τα αυγά;
Και μου πρότεινες να τα αφήσω και με τον καιρο δεν εχει κανει ακομα κάποιο αυγο αλλα βλέπω συνέχεια νήμα στην φωλιά και μετα κάτω!

Όταν η κανάρα σου αποφασίσει να χτίσει σοβαρά τη φωλιά της δε θα την σταματήσει τίποτα! Και ο αρσενικός πίστεψέ με θα τρώει κατσαδιάσματα! Άστα μαζί και απόλαυσε τα!
Εντάξει σε ευχαριστώ πολυ
 
Φιλε μου θυμάσαι που σε είχα ξανά ρωτήσει όταν δεν τους είχα κανει σωστή προετοιμασία και τα πέταγε κάτω τα αυγά;
Και μου πρότεινες να τα αφήσω και με τον καιρο δεν εχει κανει ακομα κάποιο αυγο αλλα βλέπω συνέχεια νήμα στην φωλιά και μετα κάτω!
Και πολύ πιθανόν να συνεχίσει να κάνει τα ίδια...
Προετοιμασία των πουλιών δεν γίνεται με δυο τρεις βδομάδες... Ούτε μπορούν να καλυφθούν οργανικά και ορμονικά προβλήματα...
Και φυσικά πέρα από κάθε δική μας επιθυμία και διάθεση... αυτά αποφασίζουν για κάθε τους κίνηση...
 
Και πολύ πιθανόν να συνεχίσει να κάνει τα ίδια...
Προετοιμασία των πουλιών δεν γίνεται με δυο τρεις βδομάδες... Ούτε μπορούν να καλυφθούν οργανικά και ορμονικά προβλήματα...
Και φυσικά πέρα από κάθε δική μας επιθυμία και διάθεση... αυτά αποφασίζουν για κάθε τους κίνηση...
Καλα αυτο εννοείται ομως έχω την εντύπωση οτι τωρα που η καναρα προσπαθεί να φτιάξει την φωλιά ο αρσενικός την χαλάει!
Γι αυτο και ρωτάω να τα χωρίσω και απο του χρόνου απ την αρχή σωστα για να έχω και καλα αποτελέσματα!
 
Καλα αυτο εννοείται ομως έχω την εντύπωση οτι τωρα που η καναρα προσπαθεί να φτιάξει την φωλιά ο αρσενικός την χαλάει!
Έχεις χρονικά περιθώρια να πάρεις μια γέννα αν το θέλεις και να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου...
Το πρόβλημα όμως είναι... αν τελικά θα σε βοηθήσουν τα πουλιά...
 
Έχεις χρονικά περιθώρια να πάρεις μια γέννα αν το θέλεις και να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου...
Το πρόβλημα όμως είναι... αν τελικά θα σε βοηθήσουν τα πουλιά...
Έχω κι άλλο ενα ζευγάρι μοζαικ κίτρινα τα έχω τρεις βδομάδες τωρα χωριστά να βλέπονται αυτα νομίζω οτι θα παμε καλύτερα!
Ήδη παρατηρώ τον αρσενικό να την ταΐζει απο το χώρισμα!
Λογικά σε λιγο καιρο θα τα βάλω μαζι και πιστεύω οτι θα έχω καλα αποτελέσματα
 
Back
Top