Αναπαραγωγή Έχω τρεις νεοσσούς από τα κακαρίκια μου

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Το 2015 μπηκε πολυ χαρουμενα για τα κακαρικια μου. Η θηλυκια γεννησε 7 αυγα απο τα οποια τρια εχουν ηδη σκασει και εχω τωρα τρια μικρα μες το κουτι.
Ο αρσενικος μπαινει μες το κουτι και ταιζει την θηλυκια και τα μικρα. Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι τι γινεται οταν οι νεοσσοι βγουνε απο το κουτι. Εχω ακουσει οτι αναλογα το φυλο τους, ο κακαρικος-πατερας επιτιθεται στα αρσενικα για να τα σκοτωσει. Ειναι αληθεια; Τι να κάνω;
Ευχαριστω οπως παντα την απεριοριστη βοηθεια σας και γνωσεις.
 
Καλημέρα, καλή χρονιά με υγεία και πάντα με τέτοιες ευχάριστες εκπλήξεις!
Να σου ζήσουν. Προς το παρόν εφόσον ο πατέρας είναι συνεργάσιμος δεν αλλάζεις τίποτα, παρέχεις άφθονη μαλακή τροφή με βάση το αυγό που την αναννεώνεις καθημερινά ή και περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα αν τελειώνει.
Παρακολουθείς σχολαστικά και θα παρέμβεις αν συμβεί οτιδήποτε. Δεν έχω διαβάσει για επιθετικότητα του πατέρα, αντιθέτως όλες οι αναφορές μιλούν για σχετικά εύκολους στο ζευγάρωμα παπαγάλους.
Το άρθρο μας το έχεις διαβάσει; Παπαγάλος Kakariki Parakeet • PetBirds
Εννοείται μόλις απογαλακτιστούν θα τα βάλεις σε δικό τους κλουβάκι.
Με το καλό εύχομαι και να μας ενημερώνεις.
 
Καλημερα και σε ευχαριστω για το λινκ. Να, αυτο ηθελα να μαθω. Μολις απογαλακτιστουν, να αγορασω ενα παρομοιο μεγαλο κλουβι και να τα βαλω μεσα. Υποτιθεται οτι την υπαρχουσα φωλια θα την καθαρισω απο τσοφλια και τετοια...
 
Υποτιθεται οτι την υπαρχουσα φωλια θα την καθαρισω απο τσοφλια και τετοια...
Εννοείς όταν απογαλακτιστούν; Σ' αυτήν την περίπτωση θα την αφαιρέσεις, καθαρίσεις, αποθηκεύσεις. Μην σκέφτεσαι να την έχεις μόνιμα στο κλουβί και να σου γεννούν συνέχεια. Θα χάσεις το ζευγάρι σου έτσι. Μετά την γέννα ανάπαυση και καλή διατροφή. Και τώρα σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί.
Εγώ θα έκανα μόνο μία γέννα κάθε χρόνο. Αλλά μην προχωρήσεις σε πάνω από δύο. Δεν είναι ούτε εφικτό, ούτε σωστό για την ζωή των πουλιών σου.
 
Εννοείς όταν απογαλακτιστούν; Σ' αυτήν την περίπτωση θα την αφαιρέσεις, καθαρίσεις, αποθηκεύσεις. Μην σκέφτεσαι να την έχεις μόνιμα στο κλουβί και να σου γεννούν συνέχεια. Θα χάσεις το ζευγάρι σου έτσι. Μετά την γέννα ανάπαυση και καλή διατροφή. Και τώρα σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί.
Εγώ θα έκανα μόνο μία γέννα κάθε χρόνο. Αλλά μην προχωρήσεις σε πάνω από δύο. Δεν είναι ούτε εφικτό, ούτε σωστό για την ζωή των πουλιών σου.
Δηλαδη να βγαλω την φωλια μετα; Αν θελουν να κανουν κι αλλα αυγα αργοτερα μες τον χρονο;
 
Ναι, να την βγάλεις. Η φωλιά από μόνη της δίνει ένα μήνυμα ζευγαρώματος. Κάτι που δεν επιθυμούμε να συμβαίνει απρογραμμάτιστα. Αφού περάσουν δυο τρεις μήνες από τον απογαλακτισμό των νεοσσών και εφόσον φροντίζεις διατροφικά το ζευγάρι σου, μπορείς να την ξαναβάλεις για μια φορά ακόμα μέσα στον χρόνο και ανεξαρτήτως αποτελέσματος, την βγάζεις αρχές καλοκαιριού και την ξαναβάζεις το φθινόπωρο. Όχι μόνιμα στο κλουβί η φωλιά.
 
Ναι, να την βγάλεις. Η φωλιά από μόνη της δίνει ένα μήνυμα ζευγαρώματος. Κάτι που δεν επιθυμούμε να συμβαίνει απρογραμμάτιστα. Αφού περάσουν δυο τρεις μήνες από τον απογαλακτισμό των νεοσσών και εφόσον φροντίζεις διατροφικά το ζευγάρι σου, μπορείς να την ξαναβάλεις για μια φορά ακόμα μέσα στον χρόνο και ανεξαρτήτως αποτελέσματος, την βγάζεις αρχές καλοκαιριού και την ξαναβάζεις το φθινόπωρο. Όχι μόνιμα στο κλουβί η φωλιά.
😳Δεν το ηξερα αυτο. Το ιδιο συμβαινει και με τα μπατζι;
 
Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα ζωντανά πλάσματα. Μία γέννα είναι επιβάρυνση ιδίως για το θηλυκό. Και οι άνθρωποι θα μπορούσαν να γεννούν κάθε χρόνο αλλά δεν το κάνουν.
Αυτά συμβαίνουν μόνο στα puppy mils που όλοι κατηγορούμε.
 
Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα ζωντανά πλάσματα. Μία γέννα είναι επιβάρυνση ιδίως για το θηλυκό. Και οι άνθρωποι θα μπορούσαν να γεννούν κάθε χρόνο αλλά δεν το κάνουν.
Αυτά συμβαίνουν μόνο στα puppy mils που όλοι κατηγορούμε.
Σε ευχαριστω πολυ. Με διαφωτισες και θα εκανα λαθη με τη φωλια.
 
Όλα καλά να πάνε και βγάζε φωτογραφίες όσο μπορείς χωρίς να ενοχλείς φυσικά γονείς και νεοσσούς, να μας κάνεις μια παρουσίαση της αναπαραγωγής στο τέλος.
Αν θες εν τω μεταξύ βάζε μας και καμιά φωτογραφία που και που να τα καμαρώνουμε.
Να έχουν ηρεμία τα πουλάκια, καθόλου μετακίνηση στο κλουβί και αυγοτροφή ή αυγό πάντα διαθέσιμο.
 
Όλα καλά να πάνε και βγάζε φωτογραφίες όσο μπορείς χωρίς να ενοχλείς φυσικά γονείς και νεοσσούς, να μας κάνεις μια παρουσίαση της αναπαραγωγής στο τέλος.
Αν θες εν τω μεταξύ βάζε μας και καμιά φωτογραφία που και που να τα καμαρώνουμε.
Να έχουν ηρεμία τα πουλάκια, καθόλου μετακίνηση στο κλουβί και αυγοτροφή ή αυγό πάντα διαθέσιμο.
Η κακαρικα μαμα δεν αφηνει να δω πολυ τα νεογνα της και μεχρι στιγμης ειναι δυσκολο να βγαλω φωτογραφια. Σιγουρα θα βγαλω οταν αρχισουν να...'παιρνουν λιγο μποι' :D
 
Back
Top