Αναπαραγωγή Έχω 5 αυγά από αρσενικό gouldian και shaft tailed finch

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Spilios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Spilios

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2019
Μηνύματα
8
Καλησπέρα σας. Πρόσφατα απέκτησα αυτά τα 2 μικρουλακια, το ένα gouldian finch και το άλλο shaft tailed finch. Μου είπαν ότι είναι και τα 2 αρσενικά και ξαφνικά το γκρι άρχισε να γεννάει ένα αυγό την ημέρα. Έχει φτάσει τα 5 . Υπάρχει περίπτωση να τα γέννησε μονη της; Αν τα έκανε μαζί με το gouldian υπάρχει περίπτωση να βγουν πουλάκια; Και τα 2 τα φροντίζουν τα αυγά με βάρδιες πάντως..
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190501-123832_Gallery.webp
    Screenshot_20190501-123832_Gallery.webp
    55,5 KB · Προβολές: 40
Καλημέρα! Το gouldian είναι σίγουρα αρσενικό λόγω του κόκκινου χρώματος στο ράμφος. Το shaft finch εφόσον γέννησε αυγά είναι σίγουρα θηλυκό 😀. Έχεις φωλιά στο κλουβί; Πόσες μέρες κλωσσανε τα αυγά;
 
Αν τα έκανε μαζί με το gouldian υπάρχει περίπτωση να βγουν πουλάκια;
Δεν μπορεί να τα έκαναν μαζί, τα γέννησε μόνη της, οπότε, φυσικά δεν θα βγουν πουλάκια.
 
Ναι έχω φωλιά κλειστού τύπου, σήμερα έκανε το πέμπτο της αυγουλακι, βγήκε να φάει και τώρα μπήκε πάλι μέσα...
[automerge]1556704771[/automerge]
Δεν μπορεί να τα έκαναν μαζί, τα γέννησε μόνη της, οπότε, φυσικά δεν θα βγουν πουλάκια.
Άρα να της τα βγάλω της καημενουλας να μην ταλαιπωρείται τσάμπα
 
Για το gouldian δεν γνωριζω. Το άλλο θα μπορούσες εξ αρχής να καταλάβεις ότι είναι θηλυκό επειδή το ράμφος είναι πορτοκαλί. Στα αρσενικά είναι κατακόκκινο.
Το πιθανότερο είναι να έκανε τα αυγά μόνη της. Πού τα έκανε όμως; Φαντάζομαι ότι αφού θεωρουσες ότι έχεις δύο αγόρια δεν τους είχες βάλει φωλιά.
 
Στην αρχή κάθονταν και τα δύο μέσα στην τροφή και μου είπαν ότι χρειάζονται φωλιά και έτσι τους έβαλα για να κοιμούνται,όπως και έκαναν κάθε βράδυ αφότου την έβαλα..
 
Άρα να της τα βγάλω της καημενουλας να μην ταλαιπωρείται τσάμπα
Εγώ θα της τα άφηνα για μερικές ημέρες και μετά θα αφαιρούσα κάθε μέρα και από ένα για να μην στρεσαριστει.
Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με αυτά τα δύο πουλάκια; Θα συνεχίσεις να τα εχεις μαζί ή θα προσχωρήσεις στην απόκτηση δύο ακόμη πουλιών για να τα κάνεις ζευγάρια;
 
Θα σου πω τι γίνεται. Το θηλυκό έχει μπει σε αναπαραγωγικη διαδικασία λόγω της φωλιάς που έχεις στο κλουβί. Το gouldian μπαίνει μόνο και μόνο για να περνάει η ώρα. Αφαιρείς την φωλιά μιας και μεταξύ των 2 αυτών πουλιών δεν γεννιούνται υβρίδια. Καλύτερα να πάρεις ένα αντίστοιχο ταίρι για το κάθε πτηνό.
 
Εγώ θα της τα άφηνα για μερικές ημέρες και μετά θα αφαιρούσα κάθε μέρα και από ένα για να μην στρεσαριστει.
Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με αυτά τα δύο πουλάκια; Θα συνεχίσεις να τα εχεις μαζί ή θα προσχωρήσεις στην απόκτηση δύο ακόμη πουλιών για να τα κάνεις ζευγάρια;
Καλύτερα θα προτιμούσα να έχω αλλά 2 της ίδιας ράτσας για να τα κάνω ζευγάρια! Δε μου τα είπε καλά αυτός που μου τα έδωσε όλα λάθος μου τα είπε δυστυχώς
[automerge]1556705229[/automerge]
Θα σου πω τι γίνεται. Το θηλυκό έχει μπει σε αναπαραγωγικη διαδικασία λόγω της φωλιάς που έχεις στο κλουβί. Το gouldian μπαίνει μόνο και μόνο για να περνάει η ώρα. Αφαιρείς την φωλιά μιας και μεταξύ των 2 αυτών πουλιών δεν γεννιούνται υβρίδια. Καλύτερα να πάρεις ένα αντίστοιχο ταίρι για το κάθε πτηνό.
Τα καημενακια.. σε ευχαριστώ πολύ!
 
Καλύτερα θα προτιμούσα να έχω αλλά 2 της ίδιας ράτσας για να τα κάνω ζευγάρια
Και αυτό είναι το σωστό. Τα παραδείσια προτιμούν να ζούνε σε ζευγάρια.
Αν βρεις τα κατάλληλα πουλάκια για να τα ζευγαρώσεις και προβείς στην αγορά τους, να μην ξεχάσεις την περίοδο της καραντίνας πριν τα φερεις σε επαφή με αυτά που ήδη έχεις.
 
Το άλλο θα μπορούσες εξ αρχής να καταλάβεις ότι είναι θηλυκό επειδή το ράμφος είναι πορτοκαλί. Στα αρσενικά είναι κατακόκκινο.
Ζωή αυτό δεν ισχύει στα shaft finch παρά μόνο στα ζεμπρακια. Εδώ κοιτάμε την Βούλα που έχουν στο στήθος τους. Τα αρσενικά έχουν μεγάλη στρογγυλή βούλα ενώ τα θηλυκά μικρότερη και όχι τόσο στρογγυλή, κωνική θα έλεγα.
 
Ζωή αυτό δεν ισχύει στα shaft finch παρά μόνο στα ζεμπρακια. Εδώ κοιτάμε την Βούλα που έχουν στο στήθος τους. Τα αρσενικά έχουν μεγάλη στρογγυλή βούλα ενώ τα θηλυκά μικρότερη και όχι τόσο στρογγυλή, κωνική θα έλεγα.
Και εδώ με κορόιδεψαν φυσικά ενώ ζήτησα ένα ζευγάρι Ζεμπρακια αγόρι και κορίτσι μου έδωσε 2 αρσενικά επιμένοντας ότι είναι ζευγάρι -_-
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190501-131543_Gallery.webp
    Screenshot_20190501-131543_Gallery.webp
    48 KB · Προβολές: 14
Όμορφα τα ζεμπρακια αλλά όπως είπες είναι αρσενικά και τα 2. Τωρα τι θα κάνεις μαζί τους...
Είναι προτιμότερο να ψάχνουμε τα πάντα για ένα πουλί που θέλουμε να αγοράσουμε προτού προβούμε στην αγορά τους.
 
Ζωή αυτό δεν ισχύει στα shaft finch παρά μόνο στα ζεμπρακια. Εδώ κοιτάμε την Βούλα που έχουν στο στήθος τους. Τα αρσενικά έχουν μεγάλη στρογγυλή βούλα ενώ τα θηλυκά μικρότερη και όχι τόσο στρογγυλή, κωνική θα έλεγα.
Δεν ξέρω αν πρόκειται για κάποιον από τους "επίσημους" τρόπους διάκρισης τους όπως το μέγεθος της γραβάτας τους, πάντως πολύ καλός φίλος μου έχει πάνω από 50 τέτοια πουλάκια και όλα τα θηλυκά έχουν πορτοκαλι ράμφος και τα αρσενικά κόκκινο. 🙂
[automerge]1556706396[/automerge]
Και εδώ με κορόιδεψαν φυσικά ενώ ζήτησα ένα ζευγάρι Ζεμπρακια αγόρι και κορίτσι μου έδωσε 2 αρσενικά επιμένοντας ότι είναι ζευγάρι -_-
Πολύ όμορφα και τα ζεμπρακια σου. Ξεκίνησες με 4 πουλάκια και θα καταλήξεις με 4 ζευγάρια 😁
 
"Το αρσενικό έχει πιο φαρδιά γραβάτα, ενώ το θηλυκό πιο τριγωνική. Το αρσενικό έχει πιο έντονα χρωματισμένο ράμφος και το σημάδι ανάμεσα στο ράμφος και το μάτι είναι μεγαλύτερο από του θηλυκού."

Αυτό λέει το άρθρο που έχουμε στο φόρουμ Ζωή. Αν κοιτάξεις καλά φωτογραφίες αρσενικού - θηλυκού θα διαπιστώσεις πως το ράμφος πολλές φορές είναι το ίδιο χρώμα. Για αυτό προτιμούμε να κοιτάμε την γραβάτα και να μην βαδίζουμε στα τύφλα🙂
 
Την καλησπέρα μου! Εγώ θα ήθελα απλά να συμπληρώσω ότι ένας επιπλέον τρόπος να διακρίνουμε ένα αρσενικό shaft tail finch είναι το σιγανόφωνο τιτίβισμα του. 😉
 
Back
Top