Γενικά Ήθελα να ρωτήσω τι φύλο είναι το cockatil μου;

Thanos1974

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2023
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην ομάδα, πριν ένα μήνα τον βρήκα στο μπαλκόνι μου, εξαντλημένο. Πήρα την απόφαση να τον κρατήσω. Ήθελα να ρωτήσω τι φύλο είναι ?
 

Συνημμένα

  • 20230110_213818.webp
    20230110_213818.webp
    123,6 KB · Προβολές: 16
  • 20230110_213753.webp
    20230110_213753.webp
    75,6 KB · Προβολές: 16
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Thanos1974 έχει δακτυλίδι; Είναι πολύ όμορφο κ το πουλάκι κ το γεγονός ότι θες να το φροντίσεις να το κρατήσεις. Αλλά στην θέση σου θα έκανα μια έρευνα μήπως χάθηκε κ το αναζητούν.
Στα δικά μου χωρίς εμπειρία μάτια, νομίζω ότι είναι μετάλλαξη λουτίνο κ άρα για να διαπιστώσεις το φύλο χρειάζεται τεστ dna. Αν κάνω λάθος με συγχωρείς πολύ. 🤗
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μην το λες αν μπορέσεις να διακρίνεις το υπόλοιπο . Εάν είναι κάποιου να στο πει αυτός για να μπορέσεις να διαπιστώσεις ότι είναι δικός του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα, βρήκα το παρακάτω βίντεο, αρκετά βοηθητικό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Thanos1974
Όπως πολύ σωστά σου έγραψε η @MARY58 πρόκειται για lutino cockatiel.
Ο διαχωρισμός φύλου στα lutino είναι δύσκολος, και μπορεί να γίνει μετά τους 9-10 μήνες αφού το πουλάκι ολοκλήρωση την πρώτη του πτερόρρια.
Συνήθως τα θηλυκά κάτω από τη φτερούγα τους έχουν κίτρινες κηλίδες, βούλες, όμως πολλές φορές είναι ορατές μόνο στο έντονο ηλιακό φως, καθώς και κάποιους κίτρινους κυματισμούς στα φτερά της ουράς τους.
Επίσης λέγεται ότι τα θηλυκά έχουν και πιο έντονα μάγουλα από τα αρσενικά.
Ένας άλλος τρόπος είναι η συμπεριφορά τους.
Τα αρσενικά κοκατίλ είναι συνήθως περίεργα, εξωστρεφή, μιμούνται ήχους και σφυρίγματα.
Κάνουν περισσότερο θόρυβο σε αντίθεση με τα θηλυκά που είναι πιο ήσυχα και συνήθως κάνουν έναν μονότονο ήχο.
Πολλές φορές και η στάση του σώματος, δείχνει το φύλο τους.
Τα αρσενικά συνήθως κάνουν επίδειξη του σώματος τους , σε αντίθεση με τα θηλυκά που συνηθίζουν να σκύβουν στην κούρνια τους.
Παρ' όλα αυτά, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι το τεστ DNA.
 
Back
Top