Φροντίδα Ήμερα parrotlets αγρίεψαν αφού τα έβαλα μαζί

George Rigas

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2020
Μηνύματα
3
Πόλη
Πύργος
Γεια σας έχω δύο παπαγαλάκια parrotlet ήμερα ταισμενα στο χέρι από την μέρα που πήρα το δεύτερο τα έβαλα στο ίδιο κλουβί και αγριεψαν και τα δυο τι να κάνω πείτε μου τι να κανω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@George Rigas Δυστυχώς πολλές φορές όταν τα πουλιά δημιουργούν τα ζευγάρια τους αφοσιώνονται το ένα στο άλλο και χάνουν την επαφή με τον άνθρωπο.Τώρα που έχουν αγριέψει μπορείς να τα ξανά ημερεψεις, απλά με εντατική εκπαίδευση ,δηλαδή θα προσπαθείς να τα προσελκύσεις με κάποια λιχουδιά αρχικά έξω από το κλουβί ανάμεσα στα κάγκελα.Όταν τα δεις να αρχίζουν να το δέχονται αυτό θα προχωρήσεις βάζοντας το χέρι σου μέσα και ούτω καθεξής 😁.Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά αρκετά δύσκολο από τη στιγμή που έχεις να κάνεις με δύο και όχι με ένα!
 
Δεν είναι ζευγάρι είναι δύο θηλυκά δεν έχουν αγριεψει τόσο τα πιάνω στο χέρι αλλά δεν θέλουν να τα χαϊδεύω με δαγκώνει μόνο το ένα αλλά δεν μπορώ να κάνω κατι για αυτο
 
Μάλλον δεν θέλει να το πιάνεις με τον τρόπο που το πιάνεις. Το ότι ταΐστηκε στο χέρι δεν σημαίνει ότι θα επιτρέπει σε όλη του τη ζωή να το πιάνει κάποιος μεσα στην παλάμη του.
 
Δεν το πιέζω άμα θέλει έρχεται αλλά το ένα έχει αγριεψει παρά πολύ μου ρίχνει μεγάλε δαγγκες και αναγκάστηκα να το βάλω σε άλλο κλουβι
 
Οι παπαγάλοι φημίζονται για τις κραυγές και τις δαγκωνιές τους μαζί με τα "καλά" που κουβαλάει το "πακέτο". Το έβαλες σε άλλο κλουβί επειδή σε δαγκώνει? Με ποιο σκεπτικό?
 
Τι ηλικία έχουν; Τα ταϊσμένα στο χέρι πουλάκια έχουν λίγο περίεργη προσωπικότητα λόγω αυτής της ιδιότητάς τους. Το πιο πιθανό είναι να μην τα βρίσκουν μεταξύ τους, να μην θέλει το ένα το άλλο. Αυτό τους δημιουργεί νευρικότητα και επιθετικότητα κάτι που το βγάζουν και προς τα σένα. Μεταξύ τους είναι επιθετικά; Ήταν λάθος που τα έβαλες στο ίδιο κλουβί αμέσως.
 
Back
Top