Γενικά Ήμερο κοκατίλ τρομάζει μόλις βάλεις το χέρι στο κλουβί

@Mariannatsak καλησπερα,οπως το περιγραφεις οχι δεν ειναι ηρεμο,εκτος κι αν ειχε συνηθισει αλλιως και αλλου και απλα θελει λιγο το χρονο του να σε μαθει και να σε συνηθισει,μην ξεχνας ειχε προηγουμενους ιδιοκτητες οσο να ναι ειχε συνηθισει εκεινους σε πρωτη φαση,δωσε του λιγο χρονο να σε μαθει να σε συνηθισει,εκτος κι αν δεν υπηρξε ποτέ ηρεμο και ηταν αγριο εξαρχης.
 
Από που αγόρασες εκτροφέα ή πετσοπ;
Εκτροφέα
[automerge]1622570193[/automerge]
@Mariannatsak καλησπερα,οπως το περιγραφεις οχι δεν ειναι ηρεμο,εκτος κι αν ειχε συνηθισει αλλιως και αλλου και απλα θελει λιγο το χρονο του να σε μαθει και να σε συνηθισει,μην ξεχνας ειχε προηγουμενους ιδιοκτητες οσο να ναι ειχε συνηθισει εκεινους σε πρωτη φαση,δωσε του λιγο χρονο να σε μαθει να σε συνηθισει,εκτος κι αν δεν υπηρξε ποτέ ηρεμο και ηταν αγριο εξαρχης.
Λέγεται μ τέτοια ελπίζω να μην εξαπατηθηκα
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@Mariannatsak αρα ή ειχε συνηθισει εκεινους και οσο να ναι με την αλλαγη περιβαλλοντος και αφεντικου νιωθει σε ξενο περιβαλλον και αβολα,ή απλα δεν υπηρξε ποτέ ημερο.Θα το δεις πως θα παει τις επομενες ημερες,δωσε του λιγο χρονο να σε συνηθισει να σε μαθει,να το μαθεις κι εσυ.
Ειναι οπως οταν φερνουμε ενα νεο ζωακι στο σπιτι,ε τις πρωτες μερες μεχρι να συνηθισει στο νεο του περιβαλλον σαφως και αντιδραει αλλιως,μετα οσο περνανε οι μερες σε μαθαινει και βλεπεις και την αλλαγη κι εσυ.
 
@LillyW 3 βδομαδες την έχω σήμερα λέω θα δοκιμάσω να την βάλω στην καρδιά μ να ηρεμήσει (έτσι μ είπε ο εκτροφέας) κ έκατσε λίγο πάνω μ και μετά ξεκίνησε από τον φοβο της να χτυπιέται σε όλους τους τείχους είναι και μικρή σε ηλικία.
 
Κάθετε πολύ λίτο φεύγει μέτα. Με το που βάλω κεχρί στο χέρι μ και βάλω το χέρι μ μέσα στο κλουβί κοπανιέται
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@Mariannatsak θα το αφησεις να ηρεμησει και λιγο λιγο να συνηθισει οτι εσυ εισαι το νεο του αφεντικο που το ταιζεις και το προσεχεις,ισως ειχε μαθει σε αλλο περιβαλλον καταλαβες,καλο ειναι να του δωσεις λιγο χρονο και αυτο που χτυπιεται δειχνει οτι ισως να μην ηταν και εξοικειωμενο τοσο με ανθρωπους ας πουμε.Θα το δεις πως θα παει,καλυτερα απεφυγε οσα το κανουν να χτυπιεται και προσπαθησε να το εχεις ηρεμο μεσα στο κλουβι αλλα και εξω ηρεμα και λιγο λιγο θα σε συνηθισει.Ενημερωσε μας πως θα παει,θα σου γραψουν και πιο εμπειροι εδω.
 
3 εβδομάδες είναι αρκετο χρονικό διάστημα για να μην έχει προσαρμοστεί, προφανώς έγινε λαθος. Πες στον εκτροφέα να στο αλλάξει με κάποιο άλλο ημερο και να το δοκιμάσεις εκεί στην στιγμη αν θα φοβαται η οχι. Αφού πλήρωσες για ήμερο είναι κρίμα να κρατήσεις το άγριο.
 
@Mariannatsak συμφωνω με την @Shadow9 ισως σου εδωσε ενα μη εξοικειωμενο με ανθρωπους,απλα δες το για τρεις μερες απο σημερα πως θα ειναι,αν παραμενει το ιδιο τοτε ναι ειναι μη ημερο,γιατι δεν επικοινωνεις με τον εκτροφεα,να δουμε τι θα σου απαντησει?
Ποια ειναι η δικη του εκδοχη δηλαδη,για ποιο λογο το πτηνο φερεται ετσι?Για ρωτησε τον να δουμε.
 
Θεωρητικα απο την πρωτη στιγμη θα επρεπε να δεχεται το χερι σου , ισως να φταιει και κατι αλλο ομως που εγω δεν το γνωριζω. Ας μας πει καποιος πιο εμπειρος αν γνωριζει.
 
@HxC ισχύει.. και αν τίθεται θέμα προσαρμογής πιστεύω είναι το πολύ για 3-4 μέρες, 3εβδομαδες δεν δικαιολογούνται όταν βλέπει το χέρι και χτυπιέται. @Mariannatsak όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι μίλησε με τον εκτροφέα😉
 
@Mariannatsak επίσης ήθελα να προσθέσω πως εφόσον την έχεις ήδη τρεις εβδομάδες, αν έχεις δεθεί μαζί της δεν χρειάζεται να την αλλάξεις, εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα καθώς το νιώθω σαν..αα δεν μου αρέσει το αλλάζω. Απλά μπορείς να ζητήσεις την διαφορά των χρημάτων μεταξύ ενός ήμερου και άγριου και μετά να την εκπαίδευσης εσύ. Σαφώς και είναι κάτι πιο δύσκολο, καθώς κτίζεις αυτή τη σχέση από την αρχή αρχή, όμως νομίζω θα ήταν κρίμα να γυρίσει το πουλάκι.. Η απόφαση βέβαια είναι δική σου.
Φιλικά 🙂
 
@Shadow9 Δεν συμφωνω με αυτο εγω προσωπικα , οτι ζητησε πρεπει να παρει οσο και αν εχει δεθει μαζι του και εφοσον μιλαμε για πτηνο το οποιο φοβαται τοσο πολυ θα ειναι δυσκολη η αποστολη της για να το εκπαιδευσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
3 εβδομάδες είναι αρκετο χρονικό διάστημα για να μην έχει προσαρμοστεί, προφανώς έγινε λαθος. Πες στον εκτροφέα να στο αλλάξει με κάποιο άλλο ημερο και να το δοκιμάσεις εκεί στην στιγμη αν θα φοβαται η οχι. Αφού πλήρωσες για ήμερο είναι κρίμα να κρατήσεις το άγριο.
Τώρα έχω δεθεί
[automerge]1622725705[/automerge]
@Mariannatsak συμφωνω με την @Shadow9 ισως σου εδωσε ενα μη εξοικειωμενο με ανθρωπους,απλα δες το για τρεις μερες απο σημερα πως θα ειναι,αν παραμενει το ιδιο τοτε ναι ειναι μη ημερο,γιατι δεν επικοινωνεις με τον εκτροφεα,να δουμε τι θα σου απαντησει?
Ποια ειναι η δικη του εκδοχη δηλαδη,για ποιο λογο το πτηνο φερεται ετσι?Για ρωτησε τον να δουμε.
Η εκτροφέας μ είπε να το βάζω στην καρδιά μ το έβαλα κ μ έφυγε από τς χέρια κ έκανε σαν τρελό μέσα στο δωμάτιο κ σε πιο τοίχο δεν χτύπησε
[automerge]1622725772[/automerge]
@Mariannatsak επίσης ήθελα να προσθέσω πως εφόσον την έχεις ήδη τρεις εβδομάδες, αν έχεις δεθεί μαζί της δεν χρειάζεται να την αλλάξεις, εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα καθώς το νιώθω σαν..αα δεν μου αρέσει το αλλάζω. Απλά μπορείς να ζητήσεις την διαφορά των χρημάτων μεταξύ ενός ήμερου και άγριου και μετά να την εκπαίδευσης εσύ. Σαφώς και είναι κάτι πιο δύσκολο, καθώς κτίζεις αυτή τη σχέση από την αρχή αρχή, όμως νομίζω θα ήταν κρίμα να γυρίσει το πουλάκι.. Η απόφαση βέβαια είναι δική σου.
Φιλικά 🙂
Δεν θέλω να το γυρίσω το καημένο
 
Back
Top